Suomi puolustusliittoon Venäjän kanssa?

Eikö Suomen kannattaisi solmia puolustusliitto Venäjän kanssa, jonka nojalla Venäjä saisi vapaasti tuoda joukkojaan Suomen alueelle tukemaan Suomen omaa armeijaa? Maamme pahimmat uhkaajathan ovat USA ja Ruotsi. Näin mulle Pietarista kerrotiin.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Eikös Ukrainallakin ollut sopimus venäjän kanssa?
Mafiajohtosen maan sopimus on vessapaperikamaa.

Äänestä
  • Ei Suomi ole vielä kypsä sotaharjoituksiin Venäjän kanssa,niin on russofobia syvälle juurrutettu ruotsinvallaan satavuotisen sorron aikana.
    Täällä pohjanmaalla on Laihian kunta jossa tuo sorto vielä tuntuu niin lujana että Vaasan ikkuna lehteäkään ei saa joka luukkuun laittaa sillä laihialaiset pelkäävät Vaasan pakkoliitosta ja taasen joutumista ruotsalaisten jyrän alle.
    Ruotsalainen asutus on kuin veteen piirretty viiva mustasaaren kohdalla jossa suomalainen asutus loppuu ku seinään eikä laihialainen suvaitse ruattalaista naapuriinsa vaan siitä alkaisi uusi nuijjasota ja kyllä sen jo hakkapeliitat voittais.

    Äänestä

Ei, ei, Kyllä se Turvallisen ja turvatun elämän ja tulevaisuuden mahdollistava puolustusliitto pitää tehdä ja sopia Kaiken Luoja ja Omistaja JUMALAN kannsa. Mikään muu ei sitä mahdollista eikä takaa!

Tuolta Oikeaa suuntaa ja ohjetta.... http://www.suomenkristityt.foorumimme.com

Äänestä
  • Te lahkolaissekopäät olette ihan samaa kastia ryssätrollien kanssa. Kumpaakaan ei pysty ottamaan vähimmässäkään määrin vakavissaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Te lahkolaissekopäät olette ihan samaa kastia ryssätrollien kanssa. Kumpaakaan ei pysty ottamaan vähimmässäkään määrin vakavissaan.

    Jaa... voiko sinua ottaa vakavissaan, paitsi mielenterveyden tilan kannalta..., ryssittelijä.

    1Äänestä

Et montaa suomalaista miestä saisi harjoituksiin ainoan oikean vihollisemme kanssa. Eli venäläisten.

Äänestä
  • Aloitapa sitten sota kaikkia niitä 70.000 venäläistä vastaan jotka asuu suomessa! Mut sullahan se sota on ollut käynnissä jo monta vuotta kun et uskalla lähteä hyvä jos kauppaan jos vaikka puna-armeija hyökkäisi!

    Äänestä

Aloittaja saa haistaa paskan Pietarinsa kanssa.

Venäjä on banaanimaa jonka surkea luonnonvaroista elävä talous on pienempi kuin Italialla.
USA:ssa on osavaltioita jotka ovat yksinään suurempia talouksia kuin koko Venäjä, esim. Kalifornian osavaltio olisi yksinään maailman viidenneksi suurin talous.

Äänestä
  • Sarkasmi ei tainnut sinulle upota.

    1Äänestä

  • Ei kaikki vain tajua sarkasmia.

    1Äänestä

Kuulemma Suomen kannattaisi liittyä osaksi Venäjää, jolloin suomalaisten elintaso nousisi ja turha raja kaupankäynnin tieltä poistuisi. Saisimme myös olla osa suurvaltaa.

Tämäkin kerrottiin Pietarista. On se hienoa, kun vaivautuvat pyyteettömästi jakamaan meille hyviä neuvoja Pietarista.

Äänestä

periaatteessa ok oivallus,mutta kun se "luottamuspula" taitaa olla pidemmän ajan kuuri.
ehdoista tuskin voisi koskaan sopia, joten joutuisimme kääntämään paitaa,takkia ja housuja tämän tästä, kuten timo soini. silti vaara vaanisi jatkuvasti per-ceen takana. liittouma ei hyvä em. syistä, mutta hyviä luotettavia ystäviä voidaan ja pitää olla idän ja myös muiden kanssa..

Äänestä

Kannattaisi edetä pala kerrallaan tuossa Venäjän kanssa lähentymisessä. Alkajaisiksi ehdotan tulliunionia, eli tulleista ja rajamuodollisuuksista vapaata kaupankäyntiä Suomen ja Venäjän Federaation välillä.

Sitten kakkosvaiheesaa avataan työvoiman vapaa liikkuvuus. Venäläiset voivat vapaasti tulla työskentelemään ja asumaan Suomeen.
Etelärannan EK, Kokoomus ja Petteri Orpo saavat lopultakin niin paljon ulkomaista työvoimaa, kuin ne ovat ikinä voineet toivoakaan.

Äänestä

Minä kannatan sotilaallista sopimusta Suomen ja Venäjän välille. Sellaista joka varmistaisi Venäjälle sen ettei Suomi anna aluettaan Venäjän vastaisen suurvallan käyttöön. Suomi omalla politiikallaan on viime vuosina vain jouduttanut tällaisen välttämättömän sopimuksen tekemistä.

Äänestä

Vastau on lyhyt ja yksiselitteinen.

EI.

Äänestä

"Sellaista joka varmistaisi Venäjälle sen ettei Suomi anna aluettaan
Venäjän vastaisen suurvallan käyttöön."

Saattoi toimia 1945 tilanteessa, ja sen aikaisessa maailmassa tällaiset sopimusklausuulit.

Nyt tuollaista, varsin epämääräisen lupauksen valttikorttia on mahdotonta itsenäisen Suomen valrion antaa Venäjälle kouraan. Tuo sitoisi Suomen kädet niin monenlaiseen sopimustulkintaan ja avaisi tien painostukselle ja kiristykselle.

Mikäli Venäjää oikeasti pelottaa olla Euroopan läntisten NATO-maiden kanssa rajanaapureina, niin samanlaisen pelon kanssa Suomi on ollut Venäjän suuntaan koko itsenäisyytensä ajan.
Siis pelätty ja varottu jo toista sataa vuotta. Ja pelätään edelleenkin, jos Venäöjä sotakalustoineen jossakin suunnalla rymistelee.

Suomi ja Suomen maapohja ei tosiaan ole Venäjän uhkista suurimmasta päästä. Eiköhän tässä vaan yritetä molemmin puolij jatkaa samanlaista naapurusoloa, kuin tähänkin asti.
Mitään erillisiä ja uusia "hyökkäämättömyyssopimuksia" tms. tuskin tullaan solmimaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eikö Suomen kannattaisi solmia puolustusliitto Venäjän kanssa, jonka nojalla Venäjä saisi vapaasti tuoda joukkojaan Suomen alueelle tukemaan Suomen omaa armeijaa? Maamme pahimmat uhkaajathan ovat USA ja Ruotsi. Näin mulle Pietarista kerrotiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu