Entinen työministeri ilmoittautui työttömäksi työnhakijaksi

Tähän ollaan siis tultu - voiko pahempaa alennustilaa enää kuvitella

Entinen työministeri ilmoittautui työttömäksi työnhakijaksi – Lindström valmistui kemian laborantiksi 2011, muttei ole tehnyt päivääkään alan töitä

kaleva.fi uutiset 8.6.2019
67<50
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Kuinka kauan se on vielä sopeutumisrahalla johon mainittiin uutisessa?

2Äänestä
  • Eiköhän se useita vuosia ole kansan lompsalla mutta ei sentään vuosikymmeniä niin kuin ne aikaisemmat on olleet

    Äänestä

  • Onneksi ei ole ainut sopeutuksen piirissä oleva, tuollaiseen meidä kaikkien pitää pyrkiä, siis sopeutusrahaan.

    Äänestä

  • Rinteen demarihallitus poistaa aktiivimallin sanktiot, mutta aktiivimallin taustapiruille olisi voitu luoda oma poikkeussäännöstö, että he työttömäksi jouduttuaan sopeutumisrahan jälkeen kokeilevat miltä pakkoaktivointi ja työttömyysturvan leikkuri tuntuu. Lindströmkään ei päivääkään enää tule työtä tekemään, joten ilman todennäköisesti järkättävää sairauseläkettä kaveri elää monen monituista vuotta 491,20€/kk eli 16€/pvä työttömän peruspäivärahasta/toimeentulotuesta jäävillä tuloilla. Kukaanhan ei edes hyvävelihommiin tuota tyyppiä ota, tämän toimittua Sipilän ja Orpon hyödyllisenä ja aivottomana hillotolppaidioottina ministeripaikasta arvonsa myyneenä(siis jos niitä koskaan edes oli).

    Äänestä

  • No niin tästä tuli se "oikeustieteen laborantti" - ei mitään hajuakaan

    Äänestä

TE-toimiston uuden asiakkaan ei tarvitse pohtia aktiivimallin leikkuria. Entinen työministeri saa kansanedustajien sopeutumisrahaa, joten hän saattoi merkitä rastin "en hae työttömyysturvaa" -ruutuun.

1Äänestä
  • Vaikea työllistettävä kuvauksesta päätellen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikea työllistettävä kuvauksesta päätellen

    Taitaa hakea itsensä varhaiseläkkeelle ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taitaa hakea itsensä varhaiseläkkeelle ?

    Seurataan asiaa mitä mahdollisesti entiselle poliitikolle mahdollista laissa olevaa porsaanreikää Lindstöm käyttää hyväkseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Seurataan asiaa mitä mahdollisesti entiselle poliitikolle mahdollista laissa olevaa porsaanreikää Lindstöm käyttää hyväkseen.

    Luultavimmin todetaan täysin mahdottomaksi tapaukseksi (kun mitään työhistoriaa ei ole) ja ennenaikaiselle eläkkeelle

    Äänestä

  • Pitkää karenssia vaan kehiin.

    1Äänestä

Lindström saa sopeutumisrahaa muistaakseni vain vuoden. Soinilla kelpaa, kun sopeutumisrahaa tulee täydet kolme vuotta ja sen päälle vielä 65-vuotiaaksi asti. Soinin sopeutumisraha on Lindströmin tukea suurempikin.

Äänestä
  • Linkki, kiitos.

    Äänestä

Mikä alennustila tuo on? Jokainen voi joutua työttömäksi. Minunkin työnantaja firma saneeraattiin, tekivät konkussin ja irtisanottiin muiden mukana. Ei siinä auttaneet puheet, että meidän jokaisen tuli markkinoida firmaa, kuten Venäjällä, jossa palkka maksettin tuotteilla. ja työntekijöiden piti ne myydä kadulla. Lindström harhautui vaan uskossaan. EK uskoon tulo on pahinta laatua hänen kohdallaan. Vahinko, se ei takaa työtä vaikka kuinka pitkällä kiellellä lipoisi.

Äänestä
  • Samaa ajattelin.
    Jos kerran työtön niin työvoimatoimisto on oikea paikka aloittaa työnhaku.

    Äänestä

Sitä se teettää kun hillotolppa on liian houkutteleva. Siniset on menneisyyttä.
Kuka voisi nousta perse edellä puuhun?

Äänestä
  • Ja sitten ne "lausunnot" niin kuin olisi vielä joku

    Ilmeisesti ihminen voi todellakin seota

    Äänestä

  • No nyt ainakin on laadukas ja osaava työministeri. Teatterialan maisteri vetää työllistämisasiat läpi hetkessä! Eduskunnan uusi näytelmäkerho alkaa pian toimia!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No nyt ainakin on laadukas ja osaava työministeri. Teatterialan maisteri vetää työllistämisasiat läpi hetkessä! Eduskunnan uusi näytelmäkerho alkaa pian toimia!

    Jep.
    Harakka hoitaa homman.
    (Uusi slougani) Sitä saa laulaa nelisen vuotta.

    Äänestä

Kemian+laborantin+työvoimaministeri+kaudella+Suomeen+syntyi+yli+140000+uutta+työpaikkaa+ja+työttömyys+prosentti+romahti+6,6%+tasolle.Teatteritaiteen+maisteri+Harakka+rääkkyi+varsin+kovasanaisesti+oppositiossa+ja+väitti+osaavansa+hommat+paremmin,+kun+laborantti+Lindström.Nyt+on+Harakalla+näytön+paikka.+Olisi+noloa+jos+hänen+tuloksensa+olisivat+heikommat+kun+tuon,+hänen+oppositiosta+parjaamansa+ministeri+Lindströmin.Rima+on+nyt+asetettu+paljon+alemmas,+eli+vain+60000+uuden+työpaikan+kohdalle+,+näin+pienen+tavoitteen+täytyy+olla+maisteri+Harakalle+helppo+juttu.++(sarkasmia)

Äänestä
  • Pääasia on, että Harakka saa ne sadat miljoonat, mitkä Lindström ilmaan mitään vastinetta luovutti pois.

    Äänestä

  • Kun kuuseen kurkottaa niin katajaan kapsahtaa koko hallitus, sano mun sanoneen.

    Äänestä

  • Sipilän,+Orpon+ja+Lindströmin+porvarihallituksen+aktiivimallin+aktivointitoimissa+on+ollut+koko+sen+voimassaolon+ajan+65+päivän+tarkastelujaksosta+toiseen+Kelan+tilastojen+mukaan+YLI+400.000+työttömän+työnhakijan+statuksella+Kelassa+&+TE-keskuksissa+olevaa+työttömyysturvan+saajaa,+joista+noin+40%:n+eli+noin+160.000:nen+pakkoaktivoidun+työttömyystuvaa+on+koko+aktivointimallin+voimassaoloajan+leikattu+koska+he+eivät+ole+täyttäneet+aktivointiehtoa.+Kysyn+siis+mistä+nuo+porvarihallituksen+mainitsemat+140.000+uutta+työpaikkaa+ovat+tulleet,+kun+työttömien+työnhakijoiden+määrä+jotka+ovat+aktivointimallin+pakkoaktivointitoimissa+ei+ole+laskenut?+Väitätkö+että+140.000+työtöntä+on+työllistynyt+työmarkkinoiden+ulkopuolelta?+Muutenhan+tuon+aktivointimallipakotettujen+massiivinen+YLI+400.000+työttömän+työnhakijan+&+työttömyysturvan+saajan+määrä+olisi+reilusti+väentynyt,+sillä+eihän+työllistynyt+väki+ole+Kelan+ja+TE-keskusten+työttöminä+työnhakijoina+ja+työttömyysturvan+saajina,+EIHÄN?+Ettei+vaan+työttömyys-+ja+työllisyyslukuja+olisi+kaunisteltu+pakkoaktivoitujen+tempputyöllisyystoimilla+rankasti+porvarihallutuksen+toimesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sipilän,+Orpon+ja+Lindströmin+porvarihallituksen+aktiivimallin+aktivointitoimissa+on+ollut+koko+sen+voimassaolon+ajan+65+päivän+tarkastelujaksosta+toiseen+Kelan+tilastojen+mukaan+YLI+400.000+työttömän+työnhakijan+statuksella+Kelassa+&+TE-keskuksissa+olevaa+työttömyysturvan+saajaa,+joista+noin+40%:n+eli+noin+160.000:nen+pakkoaktivoidun+työttömyystuvaa+on+koko+aktivointimallin+voimassaoloajan+leikattu+koska+he+eivät+ole+täyttäneet+aktivointiehtoa.+Kysyn+siis+mistä+nuo+porvarihallituksen+mainitsemat+140.000+uutta+työpaikkaa+ovat+tulleet,+kun+työttömien+työnhakijoiden+määrä+jotka+ovat+aktivointimallin+pakkoaktivointitoimissa+ei+ole+laskenut?+Väitätkö+että+140.000+työtöntä+on+työllistynyt+työmarkkinoiden+ulkopuolelta?+Muutenhan+tuon+aktivointimallipakotettujen+massiivinen+YLI+400.000+työttömän+työnhakijan+&+työttömyysturvan+saajan+määrä+olisi+reilusti+väentynyt,+sillä+eihän+työllistynyt+väki+ole+Kelan+ja+TE-keskusten+työttöminä+työnhakijoina+ja+työttömyysturvan+saajina,+EIHÄN?+Ettei+vaan+työttömyys-+ja+työllisyyslukuja+olisi+kaunisteltu+pakkoaktivoitujen+tempputyöllisyystoimilla+rankasti+porvarihallutuksen+toimesta.

    Ongelma on nyt se että mikäli Rinteen demarihallitus tuo päivänvaloon porvarihallituksen aktivointimallin tempputyöllisyysvedätyksellä piilotetun YLI 400 000 pakkoaktivoidun työttömän työnhakijan / työttömyysturvan saajien reservin, Orpon kokoomus alkaa syyttää uutta hallitusta siitä että se on kasvattanut Suomen työttömyyttä. Porvarihallituksen petoksen päivänvaloon tuominen, siis työttömien piilottamisen julkituominen voi tyhmän kansan kohdalla ja kokoomuksen omistaman valtamedian propagandalla johtaa siihen että kansa ostaa ajatuksen sekä alkaa syyttämään uutta hallitusta maamme YLI 400 000 työttömästä, vaikka kyse on vanhan porvarihallituksen piilottamasta jättityöttömyydestä. Silti Rinteen ja Harakan on tuotsva p-aska päivänvaloon, jotta pääsemme avoimeen ja rehelliseen työllisyyspoilitiikkaan, joka ei perustu piilotteluun, työttömyys- ja työllisyyslukujen feikkaamiseen, jättirakennetyöttömyyden vaativaan Nairu-konseptiin vaan oikeisiin TES-palkattuihin työpaikkoihin joiden palkalla elää ilman työttömyys- ja sosiaalitukia.

    Äänestä

Miksi Kainuun Sanomat painaa tälllaista täysin perätlbtä pas-kajuttua:

"Lindström valmistui vuonna 2011 kemian laborantiksi, mutta
lähti saman tien politiikkaan. Niinpä hänellä ei ole päivääkään
työkokemusta."

Wikipediasta olisi Kainuussa helppoa tarkistaa edes perusasiat uutiseen oikein:
-Lindström työskenteli Voikkaan paperitehtaalla 1984–2006,
-Stora Enson Anjalankosken tehtailla 2007–2008 ja
-Kymin paperitehtaalla 2008 ja 2010.
-Hän on opiskellut laborantiksi.

Onhan tuon mukaan työkokemusta kuitenkin 26 vuotta takana. Kainuun lehtimiestyttö ei ihan osunut täysin nappiin uutisointinsta tarkkuudessa.

Jossakin kerrottiin että Lindstöm olisi ollut kuntosaliyrittäjänäkin. Tämä jutti ei tosin lähtenyt liikkeelle, vaan oli pantava äkkiä pillit pussiin.

Äänestä

Ei omia aivoja tarvita, kommunistista skiniksi.

Äänestä
  • Minkäs tason koulutus työministeri Lauri Ihalaisella olikaan? Ammattihan oli metsuri. Poliittinen koulutus sos.demokraattien sisäoppilaitoksessa.
    Laborantin koulutus ja työ on vaativampaa, kuin metsurin homma. Tosin yhtä tärkeitä hommia!
    Laborantteja tarvitaan teollisuusalalla ja erialoilla tehtaissa. Laporantti ei ole pelkästään terveyskeskuksess töissä!

    Äänestä

  • Ihalainen oli tämän persun vastakohta, jonka hankkimat määrärahat mahdollistivat noin 200 uuden henkilön palkkaamiseen TE-toimistoihin.

    Äänestä

  • Ainut yhtäläisyys taitaa olla innostus työvoiman palvelukeskuksiin kortiston putsauksessa, seuraus alkoholistien asuntoloita runsaasti lisää.

    Äänestä

Valmistui 2011 laborantiksi? ... Hui, kuinka pitkät laborantin opinnot nykyään ovatkaan!

Äänestä
  • Puistokemisteillä kestää koko iän.

    Äänestä

Onko tuo uusi työministeri Harakka sen fiksumpi. Sehän on tottunut heittämään paskaa kansan niskaan.

1Äänestä
  • Fiksu ja sosiaalidemari,,, ei istu samaan aihekehykseen.

    Äänestä

Suomen antisankareihin taas uusi kusitolppa lisää ja niitähän riittää Suomessa paljon.

Äänestä

Onkohan tällä uudella työministerillä kuinkakin mahtava työura?

1Äänestä

Se on ainakin rehelisempää rehellistä paskaa niskaan ei mitään kaunopuheita

Äänestä

Hävytön paska, yrittää valkopestä Sipilän niskalaukauspolitiikkaa, joka veti torit täyteen.

Äänestä

Voisin ottaa työkokeiluun kemialliselle paskatunkiolle, luomaan ja levittämään.
Saisi edes sen 9 euroa päivässä.

Äänestä

Saako kotitalousvähennyksellä kaverin kyykkimään 9€ lisäkorvausta vastaan mummoni luo?

Äänestä

Lintsrömmi on pöljä.

Toivon todella, että hänen uupumuksensa uusii ja vakuutuslääkäri ihmeparantaa hänet.
Josko seuraava uupumusjakso sitten antaisi hänelle ymmärrystä vakuutuslääkäreiden, muutoshakulautakuntien, vakuutusoikeuden, typin ja kelan kanssa pyöriessä, kun tuntuu hän vähän olevan täyttä ymmärrystä vailla.

Äänestä
  • Tarkennettuna umpikiero pöljä, joka poltti jo itsensä sekoilemalla oikeusasioilla.

    Lindström toimii eduskuntavaalien jälkeen aloittaneen Juha Sipilän (kesk) hallituksen yhdistettynä työ- ja oikeusministerinä. Hän on taustaltaan paperitehtaan työntekijä, eikä hänellä ole oikeusalan koulutusta.

    Lindström on herättänyt keskustelua myös kertomalla voivansa harkita kuolemanrangaistusta ”tietyistä rikoksista”.

    Sarian laki Suomeen, niskalaukausautomaatit, kaasukammiot vai jenkkimallin ruiskuautomaatit???

    Äänestä

  • Pelkästään pöljä, potra, pojanpyllerö ja myös umpikiero on mielestäni tämä paperitehtaan tuotos.
    Nyt hää on alkanut laulaa laulua eläputkesta. Taitaa työnantajaliitot yhtyä häneen.

    **Uuden hallituksen kannattaisi Lindströmin mielestä miettiä eläkeputken jatkoa. Hän on saanut paljon kiukkuista palautetta putkeen päässeiltä siitä, että heidän pitäisikin hakea töitä. Hänestä olisi syytä tehdä selväksi, pitääkö hakea vai ei.**

    Onko nämä palautteet olleet niitä 40 vuotta jo palkkatöitä tehneitä työttömiä, joita te-toimisto olisi laittamassa kuntouttavaan työtoimintaan?

    Äänestä

"Lindström valmistui kemian laborantiksi 2011, muttei ole tehnyt päivääkään alan töitä"

Lindström oli töissä laboranttina paperitehtailla Kynenlaaksossa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jari_Lindström

Äänestä

En minä tuota työministeriä niinkään, mutta toisen asteen amistutkinnolla(laborantti) OIKEUSMINISTERIKSI on jo kansan edustuslaitoksen halveksuntaa, ja osoitti täysin mikä mikä arvo persuilla kumileimasina oli.

1Äänestä
  • Ei tarvittu tätä kuolematonta osaamista enää sinipehtoorit sai mennä

    Äänestä

sinisen tulevaisuuden PAPERI työläisen oikea paikka olisi TURVASÄILÖ vuoden 1940 malliin . Niin vaarallinen tämä hirviö on edelleen suomen kansalla.

Äänestä

Sininen tulevaisuus?
Mitä tarkoittaa sininen tulevaisuus?

Äänestä
  • Sininen savu kaasukammiossa mihin päästetään pakokaasua.
    Senhän nämä uuvatit haluaisivat tehdä työttömyyden ratkaisemiseksi Natsi-Saksan tyyliin. Ensin sinne vosi tyrkätä nuo turhakkeet itse.

    Sininen uuvati fantasia, olisi parempi nimitys.

    Äänestä

toimii kuin persut, kaikki otetaan kansan nahoista, vaikka ei ole persu enää, mutta oppi istuu niskapoimussa.

Äänestä

Harmaan tulevaisuuden edustaja voidaan laittaa keikkasiivojaksi 9€/päivä korvauksella.

Äänestä

Miten hieroja saattoi olla ministerinä?

Äänestä

Nyt siis entinen työministeri joutuu itse ajamansa aktiivimallin kohteeksi.

Voi hellan luukuti lettäs, kyllä nyt on kaikki niin hyvin että oikein tekohampaisiin ottaa.

Äänestä

Nyt siis entinen työministeri joutuu itse ajamansa aktiivimallin kohteeksi.

Voi hellan luukuti lettäs, kyllä nyt on kaikki niin hyvin että oikein tekohampaisiin ottaa.

Äänestä

Nyt siis entinen työministeri joutuu itse ajamansa aktiivimallin kohteeksi.

Voi hellan luukuti lettäs, kyllä nyt on kaikki niin hyvin että oikein tekohampaisiin ottaa.

Äänestä

Nyt siis entinen työministeri joutuu itse ajamansa aktiivimallin kohteeksi.

Voi hellan luukuti lettäs, kyllä nyt on kaikki niin hyvin että oikein tekohampaisiin ottaa.

Äänestä
  • Hänen kuuluu hakea risusavottaan tai kadunlakaisijaksi 9 €/pv, niin pääsee kokemaan aktiivimallinsa ihanuutta.

    Äänestä

Nyt siis entinen työministeri joutuu itse ajamansa aktiivimallin kohteeksi.

Voi hellan luukuti lettäs, kyllä nyt on kaikki niin hyvin että oikein tekohampaisiin ottaa.

Äänestä

Nyt siis entinen työministeri joutuu itse ajamansa aktiivimallin kohteeksi.

Voi hellan luukuti lettäs, kyllä nyt on kaikki niin hyvin että oikein tekohampaisiin ottaa.

Äänestä

Kumpi veti Lindströmiä pahemmin retkuun, Fryckman vai Sipilä.

Äänestä

Kannattaiskohan sun hakea apua?
Aika huolestuttavaa jos ajaudut alennustilaan sen vuoksi, että joku menettelee melko luontevalla tavalla ja ilmoittautuu työnhakijaksi työttömäksi jouduttuaan.
Oireittesi pitkittyessä myös itse tauti saattaa paheta, joten rohkeasti vaan päivystävän lääkärin pakeille. Henkisen puolen ongelmia ei kannata sinunkaan pitää vakan alla.

Äänestä
  • Ajattele nyt, mies jonka pitäisi hoitaa ylimpänä sentään ministeriön määrärahoilla työllisyysasioita, ei pysty itse hommaamaan työtä, JA PAKOLLA EDELLYTTÄÄ SITÄ MUILTA.

    Äänestä

katolisessa kirkossa oli sellaisia olentoja kuin sin-eater.
karmea demoni.

Äänestä

Kahdet standardit työttömyysturvassakin. Yhdet eliitille jatoiset tavalliselle työläiselle.

Äänestä

Miksi siis äänestitte persuja?

Äänestä

Miten tässä näin kävi?

Lindströmiltä puuttuu kyky itsenäiseen ajatteluun. Muussa tapauksessa hän ei taatusti olisi ottanut oikeusministerin salkkua, varsinkaan työministerin salkun lisäksi, kova pala kenelle hyvänsä. Siis oikeusministerin olisi syytä olla oikeusoppinut, vaikka laki ei tätä enää vaadikaan. Soini kuitenkin siunasi salkkujaon, olihan hän kuitenkin ulkoministeri ja persujen itsevaltainen johtaja.

Hän oli oikeusministerinä näennäisjohtaja eli oli kyllä johtaja periaatteessa ja alaistensa silmissä mutta todellista valtaa hänellä ei ollut, kun ei ymmärtänyt juridiikasta mitään. Jos näennäisjohtaja ei ymmärrä todellisen vallan puuttumista hän on silloin narrikuningas, mutta ei kai nyt sentään Lindström.

Todellista valtaa Oikeusministeriössä käyttivät virkailijat jotka kädestä pitäen näyttivät mitä pitää tehdä ja mitä ei, virkailijat olivat siis poliittisia esiliinoja, muutoin olisi syntynyt pelkkää sotkua. Virkailijoita johti ehkä Soini, ehkä Sipilä, ehkä Orpo tai mikä lie taho omine intresseineen. Vallan läpinäkyvyys puuttui.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tähän ollaan siis tultu - voiko pahempaa alennustilaa enää kuvitella

Entinen työministeri ilmoittautui työttömäksi työnhakijaksi – Lindström valmistui kemian laborantiksi 2011, muttei ole tehnyt päivääkään alan töitä

kaleva.fi uutiset 8.6.2019

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu