Itse olen sitä mieltä että tämä ns. lämpösumpppu olisi saanut olla tulematta. Lämmin on kiva mutta tämä on hiukka liikaa.
Helsingissä nytkään tällä hetkellä ei tuule yhtään. Sama on jatkunut pitkin päivää.
Lähin meri on reilun kahden kilometrin päässä, ei sittenkää.
Itsellä ilma ei riitä (sairaudet ) eikä koirakaan kovin kummoisessa kunnossa ole.
Eilen koira söi aamuruokansa ja iltapäivällä, illalla ei mitään. Tänään taas aamupalansa mutta juuri hetki sitten ruoka jonka tarjosin iltapäivällä.
Menin sen kanssa eilen metsään, ajattelin että siellä viileämpää mutta ei siitä mitään tullut. Sama tänään, sen verran että saa hätänsä tehdyksi ja sillä hyvä.
Nyt illalla loikki kyllä parit loikat kärpäsen perässä mutta muuten on ollut yhtäkuollut kuin itse.
Ukkonen tossa pari kertaa märisteli mutta siihen se jäi.
Taas kerran päätin että ikinä talvella en kylmästä valita. Vaatetta lisää ja sillä siisti. Kesällä ei voi loputtomiin vähentää. Koirakin trimmattu reilu kk sitten mutta meinaa turkkiinsa tukehtua silti.
Kyllä tämä lämpösumppu voisi mennä sinne mistä tulikin. Normaali kesäkeli eli 20 astetta on hyvä.
Tuntuu että aina on ääripäät säässäkin. Joko tällaista tai sitten kylmää ja tuulista.
Ehkä nyt vanhempana koen vaan niin. Mitä olette mieltä ja eritoten koirien ja muidenkin kannalta.
Kysyin tänään ainakin kahdelta ihmiseltä että osaako tai läähättääkö kissa.
Itse en ole koskaan nähnyt eilä nämä ihmisetkään.
Tarkoitan samoin kuin koira kun sillä on kuuma.
Helliikö helle lemmikit pilalle
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Koirani, 3v sekarotuinen on vähän samanlainen kuumuudella kuin sinun koirasikin, ruoka ei meinaa maistua, ulkona ei viihdy ja lähinnä vaan loikoilee tuulettimen edessä.
Kissat osaavat kyllä läähättää, ja myös läähättävät. Omat kaksi kissaani jotka yleensä ovat hyvin aktiivisia ovat nyt helteen aikana lähinnä vain varjoissa loikoilleet, vielä ei ole yhtä kuuma kuin viime vuonna oli, silloin ne myös läähättivät.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672545Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1892238Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312182Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482137Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331885Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941597Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2211546Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171471Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261285Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2161119