Lubiinit saavat ainakin minun tien varressa kasvaa rauhassa.Tuskin YLEn "asiantuntijat "edes tietävät että lubiini on uranuurtaja kasvi ja kuuluu typentuottaja kasveihin jota käytetään Austraaliassa rehukasvina ja lubiinilla onkin harvinainen uranuurtaja kasvin kyky kasvaa vaikka kivikossa tai kivisillä rannoilla ja tuo uranuurtaja kasvi luo juuristollaan maahan hiiltä eli multaa kuten sitä puutarhakielellä kutsutaan ja koska lubiini ei tarvitse typpeä vaan luo sen juurimykyröillään auttaa se muita kasveja myöhemmin kasvussa ilman keinotyppeä ja sehän säästää hiilen polttoa sillä typpilantateollisuus on suurinpia hiilen polttajia lannoiteteollisuudessa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tiedoksi niille asiantuntijoille että sinimailanen on typentuottajakasveista sitkein ja voi kasvattaa juurensa yli kymmenen metrin syvyyteen vaikka aavikolla ja tuottaa myös typen itse kuten lubiinikin ja apila ja herne ja eräät puut kuten leppä.
Euroopan maatalous koki valtavan murroksen kun apila lopetti kasvamisensa kolmivuoroviljelyjärjestelmässä ja siltä puuttui vain mangneesium hiven aine maasta kun sitä viljeltiin tarpeeksi kauan samassa paikassa.Tuo puutostauti jatkui kymmeniä vuosia ja siinä teollisuus keksi keinotypen tuotannon ja alkoi valtaisa typpilannan ylikylvö ja vesistöjen rehevöityminen maailmassa kunnes viimein vuosikymmenien uurastuksen tuloksena kuinkas se olikaan taas suomalainen tutkija ja viljelijä Krhu löysi vahingossa syyn tuohon apilan kasvun loppumiseen
kun kylvi dolomiittikalkkia peloilleen apilan kasvu suorastaan räjähti ja syy ongelmaan löytyi ja koska suomalainen dolomiittikalkki oli halvinta mahdollista lannoitetta ongelmaa ei enää ollut ,mutta valitettavasti maatalous oli jo omaksunut keinotypen käytön ja vesistöjen saastuminen eli rehevöittyminen jatkui aina meidän päiviimme asti.Onneksi nyt jo tässä niukkuuden aikakaudella viljelijät ovat palanneet apilan viljelyyn koska ne luonnonvaratkin myytiin tai lahjoitettiin Norjaan!
Niin dolomiittikalkkihan sisältää paljon mangnesiumia ja siksi se hoitaa kaksi kärpästä yhdellä iskulla ,jäi mainitsematta.
Höpö höpö on taas otettu väärän väriset pillerit.
Oikeat billerit on otettu. Illalla otetaan aina se bunainen billeri.
Sehän tässä ihmetyttää, kun lupiini näyttää olevan myös kimalaisten suosikkikasvi.
Sinimailanen on arabimaissa yleinen viljelykasvi koska se kestää lähes minkälaisen kuivuuden tahansa ja kun se on saanut luotua juuriston ja suuri ala on sen peitossa ei haihtumista tapahdu maasta vaan maa pysyy kosteana ja jos kosteus loppuu juuret jatkavat kasvuaan yhä syvemmälle ja tämän palstan pölvästille tiedoksi että juuripainen on maailman kovinpia paineita ja murtaa kallionkin hienon hienoilla hiusjuurillaan jotka läpäisevät sen pienet huokoset.
https://www.youtube.com/watch?v=e6252IksASM
Niin ja YLE tietää kertoa uutisen joka oli jo mail.ru sivuilla eilen että Moldovassa parlamentti on hajoitettu presidentin toimesta,niinhän tapahtui myös Ukrainassa kun uusi presidentti Selenski yritti hajoittaa parlamentin ,mutta parlamentti piti toimea laittomana ja nyt Selenskiä vastaan on nostettu erovaatimus internetin kautta ja ties mihinkä tuo hajanainen valtio on vielä menossa kun sitä ei ole edes enää olemassakaan ?
Persnatsit muka luonnonsuojelijoina. Googlatkaapa sana "vieraskasvi". Tehän yleensä olette kaikenlaista muualta tullutta vastaan. Tosin kun en puhu persua, en tiedä onko tuo "lubiini" yleensä kasvi vai ei.
Perussuomalaissa virtaa sitä samaa uudisraivaajan verta mitä oli myös torppareilla silloin kun demarit vielä olivat talonpojan asialla.
Nykyinen demari ei näistä jutuista tajua sen hölkäsen pöläystäkään kuten et näemmä sinäkään,mutta minäpäs tiedän !
Näetkö aina ja kaikkialla demareita? Varo, syöttävät sinulle vielä "lubiineja".
"Perussuomalaissa virtaa sitä samaa uudisraivaajan verta"
Hillitöntä komiikkaa! Perussuomalaisissa virtaa lähinnä keskikaljakuppiloissa örisevien vätysten verta. Katkeruus syntyy siitä, kun "vanhaan hyvään aikaan" näilläkin luusereilla oli yleensä vaimo. Nyt isiensä tavat oppineet pojat joutuvat elämään pelkän nyrkki-kyllikin kanssa, kun naiset ovat nostaneet rimaa eikä naimisiin ole pakko "päästä".
Venäläiselle kelpaa nyt persut, kun ne ovat saaneet Putinilta rahoitusta toimintaansa. Siksihän Jussi asettui ehdokkaaksi puheenjohtajaksi, ettei puolue menisi täysin venäjämielisille.
Tsei Karjalaisen Villejä Lupiineja biisi on myös uhan alla se voi levitä.
Lubiini?! Nyt on biologia yhtä hyvin hallussa kuin suomen oikeinkirjoitus!
Ylen mielestä kasvien on opittava kunnioittamaan valtioiden rajoja. Koko ajatus yksittäisten lajien tuhoamisesta on täysin tärähtänyt ja niin irrallaan maailmankaikkeuden mekanismeista, että hirvittää.
Juuri näin. Ei tarvitse katsoa kuin 10 000 vuotta taaksepäin, niin joka ainut laji on vieraslaji.
Villeistä lupiineista laulaa J Karjalainenkin
Lupiini on luupäiden kasvi. Normaalijärjellä varustettu ihminen pyrkii suojelemaan alkuperäistä luontoa.
Eilen katselin tien varrella kasvoi sulassa sovussa lupiinit, tervakukat, päivänkakkarat ja niittyleinikit, tietysti voikukat ja maitohorsmat. Hyvin tuntuivat kaikki kasvavan. Tiedä sitten mitä haittaa niistä olisi.
Voihan sitä ehkä selvittää vaikka lukemalla? Ei minunkaan mielestä maahanmuuttajista (ihmiset) ole mitään haittaa, mutta joidenkin mielestä on.
Wikipedia:
"Komealupiini lisää maaperän typpipitoisuutta sitomalla typpeä ilmasta juurinystyröidensä bakteerien avulla kuten monet muutkin hernekasvit, esimerkiksi kotoperäinen hiirenvirna. Maaperän koostumuksen muutos heikentää alkuperäisten, köyhässä maaperässä esiintyvien niittykasvien elinmahdollisuutta. "
Älä nyt hyvä ihminen ammu viestintuojaa. Kyseessä on Valtioneuvoston antama asetus, jolla halutaan suojella luonnon monimuotoisuutta ja alkuperäistä eliöstöä. Radio, televisio ja lehdet vain tiedottavat tyhmiä kansalaisia asiasta.
Kiesus teitä urpoja. Eli Yle määrittele mikä on tai ei ole vieraslaji, Yle vain uutisoi. Määritelmät tekee ihan muut. Tuolta voivat lukutaitoisimmat teistä nettivaahtoajista tavata mistä on kyse ja mikä taho määrittelee ja ennen kaikkea miksi.
https://www.vieraslajit.fi/fi
Ei Persu tuollaisia sivustoja kauaa jaksa lukea, niissä kun ei kiljuta joka toisella rivillä "rajat kiinni".
Yle vain uutisoi?:D Siinä yksi vielä laput silmillä vaeltava.
Tavaa sinä sitä MVtäsi äläkä sekaannu aikuisten keskusteluihin.
Vaikea käsittää palstalla syttynyttä vihaa Suomen alkuperäistä lajistoa vastaan ja vieraslajien ihannointia. Miksi emme arvosta Suomen alkuperäistä luontoa ja yritä suojella sitä?
No kun Yle. Uutisen pitäisi kai tulla Pravdasta niin jo olisivat Persutkin vaatimassa kurtturuusujen hävittämistä.
On kyllä kovin vaikea käsittää miten saat itänaapurin kommunistit yhdistettyä persuihin. Te vasurithan sitä Pravdaa ja Neuvostoliittoa olette palvoneet vuosikymmeniä ja tämä on fakta eikä mikään vihervasurien keksimä valhe.
Vierasperäisit kasvit ovat siis Persujen yksimielisessä suojeluksessa, mutta entäs eläimet? Kalat? Valitettavasti uutinen ei ole pohjattomasti vihaamanne Ylen aikaansaannos, mutta silti:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ed8e618c-85bb-42ef-bb28-af3436f1bb1b
Nyt äkkiä persjoukolla vaatimaan mustatäplätokon täydellistä ja jakamatonta suojelua!
Mielestäni voikukkaset on paljon pahempia, valtaavat kaikki pihat ja pellot eikä muu
kasvillisuus pääse kasvamaan.
Voikukista ei ole mitään harmia kellekään, muuta kuin ehkä että joku ei tykkää niistä nurmikollansa. Lehmätkin syö mielellään voikukkaa.
Voikukka kukkii ja siementää vain 2..3 viikon ajan. Sen jälkeen voikukka jääkin jo kamppailussa elintilasta muiden heinäkasvien varjoon.
Vaan nyt ei olekaan kyse sinun mielipiteestäsi, vaan lukuisten alansa ammattilaisten tutkitusta tiedosta.
Tämä viestiketju pitäisi luetuttaa jokaisella jonka mielestä rivipersu on ansainnut äänioikeuden. Voi hyvänen aika mitä sekoilua.
Kanadassa kielletään kertakäyttömuovi. Joko Persut ovat alkamassa muovinsuojelijoiksi?
Kasvaahan täällä marihuanaki :)
Kaikki ihmisen tänne raahaama villiintynyt vierasperäinen laji, olkoon kasvi(kurtturuusu, vesirutto hankala) tai elukka (minkki oikea riesa) joutais poistaa viimestä piirtoa myöten.
https://www.kaleva.fi/mielipide/kolumnit/vesirutto-vie-kalatkin-vedesta/699199/
Juuri näin. Meillä on suhteellisen harmittomina pidettyjä vieraslajeja (valkohäntäpeura eli valkohäntäkauris), mutta niidenkin suhteen pitäsi miettiä onko meillä moraalinen oikeus levittää se naapurimaihimme. Valkohäntäpeura on lähde muihin hirvieläimiin tarttuviin loisille ja taudeille. On outoa, että euroopan alkuperäiseen luontoon kuuluvaa metsäkaurista saa metsästää vapaammin kuin Amerikasta tuotua valkohäntäpeuraa. Valkohäntäpeuran kantaa voisi/pitäisi pienentää selvästi.
Eläinten puolella pahimpia vieraslajeja ovat juuri petoeläimet. Supikoira ja minkki ovat Suomessa jonkinasteinen ekokatastrofi. Mustatäplätokko on iso riski, jonka koko vaikutusta ei ole vielä nähty. Kukaan ei tiedä miten suuri vaikutus sillä on taimen- ja lohijokiin jos se meilläkin lähtee leviämään jokiin (kuten se on jo Etelä-Itämerellä levinnyt).
Omankin mökkilaiturin viereen on ilmestynyt ensimmäiset vesirutonvarret. Valoa suosivana kasvina se on juuri kirkasvetisten järvien vitsaus. Minkejä ja supikoiria voi loukuttaa, mutta vesiruton kanssa keinot on vähissä.
Samaan kategoriaan kuuluu Afrikan sarvesta lähtöisin oleva laji.