katukoirien maahantuonti lopetettava välittömästi!

Anonyymi

koirat tuovat suomeen tauteja joita vastaan on sodittu vuosikymmenet ja osa niiden levittämistä taudeista tarttuu ihmisiin. paikallisille rikollisille hyvä bisnes teettää piskeillä pentuja ja myydä ne suomalaisille kukkahattutäti viherpiipertäjille suomeen "turvaan" tuotavaksi!

14

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hoivaisivat suomessa heitteillejätettyjä kissoja sen sijaan että rahtaavat ulkomailta lisää hoivattavia,tosin onhan tämä sama malli eräässä toisessakin asiassa.

    • Anonyymi

      Täysin totta. Katukoirien tuominen Suomeen on eläinrääkkäystä. Ne ovat saaneet elää vapaana ja nyt ääliöt haluavat tuoda ne kylmään Suomeen johonkin kerrostalokämppään moljottamasn. Parempi elämä niillä on vapaana.

      • Anonyymi

        Vangitaan luonnosta ja viedään kerrostalokämppään ja laitetaan siellä työpäivän ajaksi metalliseen häkkiin


    • Anonyymi

      Miksei ylijäämä koiria nukuteta pois.

    • Anonyymi

      Jos puhut yhdistysten maahantuomista rescueista niin kannattaa vähän perehtyä asiaan ensin. Tracesiin rekisteröityneet järjestöt ovat hyvin tarkkoja koirien terveyden suhteen ja noudattavat huolellisesti Eviran maahantuontimääräyksiä. Lisäksi koirille tehdään paljon vapaaehtoisia testejä ja toimenpiteitä tautiriskien minimoimiseksi.

      Samaa ei voi sanoa pentutehtailijoiden laittomasti trokaamista koirista, joilta puuttuvat usein jopa perusrokotukset. Näitä takakonttipentuja sitten ostellaan halvalla. Kas siinä se oikea tautiuhka.

      Myös suomalaiset lemmikkien kanssa matkustavat eivät välttämättä aina perehdy tai noudata kunnolla noita säädöksiä. Puhumattakaan ihmisistä, jotka reissaavat ties missä ilman rokotuksia ja madotuksia, vaikka voivat myös kantaa ties mitä tauteja.

      Että noista terveytensä puolesta viimeisen päälle hoidetuista rescueista vinkuminen on tässä suhteessa aika typerää. Eri asia, jos joku random tallaaja ottaa ulkomaanreissulla koiran kadulta mukaansa selvittämättä noita säädöksiä.

    • Anonyymi

      ei ensimmäistäkään sekarotuista koiraa suomeen! ne tuo tauteja! jos ne kärsii kotimaassaan niin ne pitää lopettaa siellä! eriasia on puhdasrotuiset jalostukseen tuotavat koti- ja hyötyeläimet. ne on eläneet kymmeniä sukupolvia valvotuissa olosuhteissa ja rokotukset on aina olleet kunnossa.

    • Anonyymi

      No voi perkele. Ei koirat ole tuoneet mitään mainittavaa tautia Suomeen. Euroopassa ei juuri ole vesikauhua ja suht kaikki koirat on rokotettu. Kirjoitat rikollisisista, Keistä?
      Jos Basset Houndini pari tekee pentuja, myyn ne ehkä Suomeen ja saan paremman hinnan.

    • Anonyymi

      Katukoirat ei ottamalla lopu. Kun yhden ottaa niin tilalle tulee kaksi. Sama juttu mamujen kanssa.

    • Anonyymi

      Eikös ne suomeen tuotavat katukoirat ole sterilisoituja, eli eivät tee pentuja, suku loppuu siihen.

    • Anonyymi

      katukoirien mukana on jo tullut tauteja.
      on vaan ajankysymys milloin tautiepidemia puhkeaa.

    • Anonyymi

      Venäjän ajokoirat eivät kuulu suomalaiseen luontoon.

      • Anonyymi

        venäjänajokoira on satoja vuosia vanha rotu, tuotu suomeen jo 1800 luvun lopussa.
        erinomainen ajokoira jonka suomalainen vastine on kalpea varjo.


    • Anonyymi

      Norja lopetti kokonaan niiden tuonnin sallimisen. Eli sinne ei pääse katukoira edes turistin mukana ellei ole virallisen Kennelliiton rekisterissä.v Sama tänne heti.

    • Anonyymi

      Intiassa on paljon katukoiria osa kapisia, Marinin hallitus voisikin korona vouhotuksen jättää syrjään ja keskittyä asiaan ja ruveta tuomaan intian kaikki katukoirat suomeen täällä kyllä löytyy niille hyviä koteja myös Amerikasta voitaisiin siirtoistuttaa pesukarhu kantaa tänne, voisivat varmaan risteytyä supikoiran kanssa kun ovat niin samannäköisiä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      398
      2110
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe