Luin Quora-kysymyspalvelusta erään vastauksen kysymykseen “Mitä ovat järjettömimmät rituaalit tai taikauskot, joita jollakulla tuntemallasi on ollut?”
Vastaus tiivistää hyvin sen, miltä tuntuu kasvaa fundamentalistien keskellä lapsena, jolla on liian paljon todellisuudentajua tarjotun tunnustuksen uskomiseen. Se muistuttaa hyvin paljon myös minun kokemustani.
Tuossa ei tosin ollut sitä piirrettä, joka minulla oli hyvin vahvana, että yritin viimeiseen asti jollakin keinolla sovittaa nuo järjettömät uskomuset elämääni ja ajatteluuni. Se ei lopultakaan ollut mahdollista. Koskaan ei haihtunut se jo lapsena noussut kauhunsekainen hämmästys, että minulle läheiset ja päällisin puolin ihan täysjärkisen oloiset ihmiset ottavat leikin ja vanhat keksityt tarinat ihan oikeasti todesta.
Tässä linkki tuohon kysymykseen. Varmuuden vuoksi tarkennan, että tarkoitan sitä vastausta, jonka antoi Donn Carter.
https://www.quora.com/What-are-the-most-absurd-rituals-or-superstitions-of-someone-you-have-known
Taikauskoisten keskelle syntymisen henkilöhistoria
2
146
Vastaukset
- Anonyymi
No eivät sinun vanhempasi sentään juopottelijoita olleet, ettei tarvinnut pelätä ja sellaista menoa kestää.
- Anonyymi
Kyllä se varmaan kauhunpaikka on jokaisen uskovaisen kodin lapselle, kun koko muu maailma ihmisineen on demonien vallassa lukuunottamatta sitä omaa lahkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841686Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2711584Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2851343Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57905
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66863- 46861
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48818