Muutenhan sitä ei muka maanosana pärjättäisi Yhdysvalloille ja Aasialle kilpailussa..
vai oliko tarkoituskin jäädä vähemmän kilpailukykyiseksi kuin mitä luvattiin, "10 vuodessa maailman kilpailukykyisin talous"?
Eurooppalaiset "suuryhtiöt" ovat haistap.nappikauppoja verrattuna General Electriciin ym.
Että ellei EU aja suuryritysten asiaa, sen olisi aloitettava.
vai oliko tarkoituskin jäädä vähemmän kilpailukykyiseksi kuin mitä luvattiin, "10 vuodessa maailman kilpailukykyisin talous"?
Eurooppalaiset "suuryhtiöt" ovat haistap.nappikauppoja verrattuna General Electriciin ym.
Että ellei EU aja suuryritysten asiaa, sen olisi aloitettava.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Me ollaan Eurooppa, me ollaan tulevaisuus...
Jenkit eivät voi ohittaa meitä koskaan!
mieleen eilinen TV-ohjelma Intiasta, mainitsivat, että ovat maailmanmahteja taloudellisesti joidenkin vuosien perästä, kaikki kolme talousmahtia olivat USA, Intia ja Kiina, EU:ta eivät arvostaneet mitenkään, eivät edes huomanneet mainita sitä, Saksan ja Ransakan talouksien ohittamisen kyllä mainitsivat. Eivät taida siellä suunnalla ottaa Euroopan unionia kovinkaan vakavasti.
Eurooppalaiset yhtiöt ovat korkeintaan keskikokoisia suuren maailman liikkeisiin verrattuna. Pieniä ollaan... Puhumattakaan jenkeistä, Japanilaiset ovat kovia: Philips on vain puolet Hitachista, Volkswagen oli puolet Fordista, ABB on kolmasosa Genral Electric'sta samoin kuin Siemens IBM:sta. Tämän amerikkalaisiin ja japanilaisiin kilpailijoihinsa verrattuna pienen kokonsa lisäksi eurooppalaisilla yrityksillä on muitakin ongelmia: ne pitivät kasvunsa esteenä liian suppeita ja heterogeenisia kotimarkkinoita sekä työntekijöiden liian suurta palkkaa ja muita etuja.
"Pyöreän pöydän" -järjestö tarvittiin eurooppalaisen suurteollisuuden johtajien ja suuromistajien etujen valvojaksi huolehtimaan "epäkohtien" korjaamisesta sekä siitä, että EU:n organisaatio ja käytännön toiminta vastaisivat suuryritysten ja niiden pääomistajien tarpeita ja toivomuksia.
taisi duunareille käydä köpelösti, kaikkialla Euroopassa, siitä syystä maanosa on lakkoja ja mielenosoituksia täynnä, koskahan vaihdetaan kaulaliinat oranssisiksi, tiettyä maata mukaillen.
joo, ja "Yhtenevyytemme on voimamme". Mitäs se sitten on, kun jenkkien ja eurooppalaisten johtajat kulkevat käsi kädessä, liitossa eliitin puolesta kansoja vastaan.
... minkä värisissä kaulaliinoissa kuljet.
Ollaan osa Eurooppaa, halusit sitten tai et.
Hyvä, jos niin käy.
jos hyödyt siitä henkilökohtaisesti.
.....