Teidän tie ja muilla tiesosuuksien varsilla on aika paljon haittakasvia nimeltä lupiini, sekä jättipalsamia. Omien havaintojeni mukaan näitä kasveja rehottaa ja kasvaa liian suurin määrin teidänkin omistamien maaomaisuuksien varrella.
Toki näitä kasveja kasvaa ja rehottaa myös maanomistajien hallussa pitämillä alueilla.
Olen itsekin kuluneina kesinä ainakin yrittänyt leikata kyseisiä kasveja mm. Savon Voimalle ja VR:lle kuuluneiden tieosuuksien pätkillä.
Jotenkin siihenkin alkaa väsyä ja kypsyä, koska kyseisiltä firmoilta ei kyseiseen asiaan tule osoittamista minkäänlaista aktiviisuuden merkkejä, osoituksia, eikä todellisia tekoja.
Viimeksi kuluneen kesän aikana tein havaintoja, että tienvarsilta ei leikattu mm. tämänkään kunnan, VR:n, Savon Voiman, sekä tielaitoksen; ja yksityisten maanomistajien puolelta minkäänlaisia konkreettisia toimia ja tekoja.
Tämä osoittaa vain sen, että narsismi, ja kaikenlainen välinpitämättömyys luonnon monimuotoisuuden suojelemiseksi on valitettavalla tavalla lisääntynyt.
Niittymaiseman, sen meidän kotoperäisten ja lajien olemassaolo ja selviytyminen on uhattuna ja lopullisesti katoamassa.
Sitäkö te todella haluatte?
Siinä tapauksessa te ja me kaikki tulemme vain ainoastaan häviämään.
- Jatkossa ja tulevaisuudessa.
Hyvä kunta, tielaitos, Savon Voima ja VR!
Anonyymi
2
261
Vastaukset 2
- Anonyymi
Pöljälläkin on aika paljon näitä lupiineja. Voitais kitkeä kaikki pois ja samalla voitaisiin Pöljän tuppukylä antaa Lapinlahdelle.
- Anonyymi
Pöljällä ollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.642020Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt311593- 991102
- 45850
- 87793
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.23692- 29630
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56548- 31543
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,121519