Kolmoismurhaaja vapaalla jalalla

Anonyymi

Vähemmistökansalainen Leif halonen ent. Bollström on ollut jo hyvän aikaa vapaa mies. Kyllä suomessa kannattaa tappaa!

"Kolmoismurhaan syyllistynyt mies pääsee ehdonalaiseen vapauteen ensi vuoden helmikuussa, Helsingin hovioikeus päätti torstaina.
Mies syyllistyi naiskumppaninsa kanssa kolmeen murhaan Liperissä ja Heinävedellä vuoden 2002 kesäkuussa.

Ensimmäiseksi uhriksi joutui yli 50-vuotias liperiläinen mies, joka kuristettiin kuoliaaksi hänen omaan asuntoonsa Liperin Korpivaarassa.

Paria päivää myöhemmin pariskunta tunkeutui väkivalloin Liperin Ahonkylässä sijaitsevaan asuntoon, jossa asui aviopari. Pienessä mökissä asuneesta avioparista mies pääsi karkuun.

Avioparin nainen otettiin kiinni ja häntä puukotettiin asunnossa ja sitten hänet kuljetettiin verta valuvana 40 kilometrin päähän Heinävedelle. Siellä nainen pakotettiin kävelemään metsään, jossa häntä lyötiin nelisenkymmentä kertaa kahdella eri teräaseella.

Murhaajat ottivat myös asunnosta paenneen aviomiehen kiinni. Häntä puukotettiin 28 kertaa metsäautotiellä. Miehen ruumis kätkettiin metsään Vehmersalmen Litmaniemessä.

Murhiin syyllistyneen miehen mukaan motiivina verotekoon olivat vähäiset riidat viinapullosta sekä bensavarkaussyytökset. Mies väitti myös, että hänen naiskumppaninsa yllytti häntä julmiin veritekoihin.

OIKEUDEN mukaan kumpikin syyllistyi kolmeen murhaan, ja he saivat elinkautiset tuomiot. Mies oli tapahtumien aikaan alle 21-vuotias.

Helsingin hovioikeus päätti kuitenkin tänään torstaina, että mies pääsee ensi vuoden helmikuussa ehdonalaiseen vapauteen. Vapautta puolsi miehen pitkä vankeusaika.

– Hakija on ollut vapautensa menettäneenä lähes 15 vuotta 6 kuukautta. Hovioikeus katsoi, että vankilassa oloajan pituus puolsi hänen vapauttamistaan, kun otettiin huomioon, että hän on joutunut vankilaan melko nuorena.

– Vapauttamista puolsivat myös hänen rangaistusajan suunnitelmansa onnistuminen. Lisäksi hakija on osallistunut aktiivisesti vankilan työtoimintaan ja aloittanut muun muassa levyseppähitsaajan opinnot vuonna 2017, hovioikeus perusteli.

Vapautta vastaan oli puolestaan hänen raaka tekonsa. Hovioikeuden kokonaisharkinnan mukaan vapauttamiselle ei ollut kuitenkaan esteitä.

– Kaikkia vapauttamisharkinnassa vaikuttavia seikkoja kokonaisuutena punnitessaan hovioikeus katsoi, että vanki voidaan päästää ehdonalaiseen vapauteen ja määräsi vapauttamispäiväksi 1.2.2019, jolloin vankilassa oloaikaa tulee kertyneeksi noin 16 vuotta 6 kuukautta, hovioikeus kirjoittaa.

Mies on nykyään 36-vuotias."

- IS

43

5607

    Vastaukset 43

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotain aivan käsittämätöntä tämä suomen "oikeusjärjestelmä".

      • Anonyymi

        Amerikoissa moiset olisi teloitettu pois jaloista häiritsemästä


    • Anonyymi

      Olisivatko vapautusta puolustaneet tuomarit valmiita ottamaan tämän murhaajan naapurikseen? Joidenkin täytyy tähänkin alistua.

      • Anonyymi

        Ehei. Suomalaiset matalapalkka-aloilla työskentelevät ja alemman keskiluokan duunarit ovat heitä, jotka joutuvat asustamaan kerrostaloissa, vuokrakämpissä ja huonomaineisilla lähiöalueilla kaikenlaista mahdollista paskasakkia naapureinaan.


    • Anonyymi

      Vapauspäätöksen tehneiden hovioikeuden tuomareiden henkilökohtaista vastuuta päätöksistä pitäisi vahvistaa. Jos vapautettu elinkautisvanki syyllistyisi jostain syystä uudelleen rikoksiin, niin vapautuspäätöksen tehneen tuomarin osallisuus tapahtumiin pitäisi huomioida. Esimerkiksi jos vapautettu rikollinen syyllistyy uudelleen murhaan, niin vapautta tälle elinkautisrikolliselle ajanut tuomari saisi itse tuomion osallisuudesta tähän rikolliseen tekoon. Tässä pitäisi käyttää tietysti näiden tuomareidenkin suosimaa kokonaisharkintaa, jolloin otetaan huomioon esimerkiksi mielenterveyden ammattilaisten antamat etukäteislausunnot tästä elinkautisrikollisesta, mikä lieventää tai koventaa vapauspäätöksen tehneen tuomarin omaa tuomiota osallisuudesta tähän uuteen rikokseen.

    • Anonyymi

      Onkohan Leifllä työpaikka valmiina odottamassa siviilissä?

      • Anonyymi

        Kyllä varmaan. Paiskii töitä viiden laiskemman suomalaisen edestä.


      • Anonyymi

        On työpaikka yötyö asuu marttilassa


    • Anonyymi

      ainao asia mistä olen sama mieltä ja kukaties juoppo hakkarainen multa oppinut jopa jos lukenu joskus forumeja..

      kuolemantuomio .. järjetöntä verovarojen resurssien haaskausta, tappajat ilmainen majoitus, ruoka, opintoja ym.. sitten jotku kovapalkkaiset hovioikeus narrit pohtii kuka nyh lasketaa vapaaks.. ja lisää kuluja siitä ku tätä avpautuvaa astaan tulee kriminaalihuolto ammattilaiset auttamaan ja varmaan kirkon diakonitkin kantaa apuja kassikaupalla jne... ja sossusta asunnot ym..

      • Anonyymi

        suomes on ni pska perustulo, eu mukaanki alimitoitettu

        ku näitä rikollisia on ni paljon että vankiloihin ei sovi melkeen

        sais hyvä perustulon ok eläville ihmisille, ja sekin vähentäs heidän rikolliseks muuttumisen uhkaa, kun ..

        tää kuolemantuomio tietyn rajan ylittävistä rikoksista säästäs siis resursseja ja varat ja niiden tuottamiseen vaadittava työresurssi virkamiehiltä vapautuu siis energiaa tehdä muutos..

        tekee vaik jonkun ison krematorio jutun, polttaa 100 tappajaa kerralla ja tuhkat sitten saa vaikka kirkko kukkien mullaksi :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        suomes on ni pska perustulo, eu mukaanki alimitoitettu

        ku näitä rikollisia on ni paljon että vankiloihin ei sovi melkeen

        sais hyvä perustulon ok eläville ihmisille, ja sekin vähentäs heidän rikolliseks muuttumisen uhkaa, kun ..

        tää kuolemantuomio tietyn rajan ylittävistä rikoksista säästäs siis resursseja ja varat ja niiden tuottamiseen vaadittava työresurssi virkamiehiltä vapautuu siis energiaa tehdä muutos..

        tekee vaik jonkun ison krematorio jutun, polttaa 100 tappajaa kerralla ja tuhkat sitten saa vaikka kirkko kukkien mullaksi :)

        Hai ku se vähentäis rikoksii! :)


    • Anonyymi

      Leif Halonen? Jotain sukua tawjalle?

      • Anonyymi

        Tarjan mielestä ainakin suomalaislla on romaneilta hirveästi opittavaa. Olen samaa mieltä, mutta eri syistä.


    • Anonyymi

      google karitapiobollström erikseen elämäntarinaa varten

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jenkkilässä tälläiset olis istutettu sähkötuliin.
      Eiköhän pahimmat murhanhimot olis kadonneet.
      Mutta mitäs täällä muutamanvuoden kakku ja vapaus koittaa.

    • Anonyymi

      kai tuo jo vapaalle joutaa

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Toivotan erittäin lyhyttä loppuikää.

    • Anonyymi

      Suut suppuun - rangaistus on kärsitty ja oikeus puhunut

      • Anonyymi

        Murha ei ole ikinä sovitettu eikä rangaistus kärsitty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Murha ei ole ikinä sovitettu eikä rangaistus kärsitty.

        Mutta nyt voi kunnioittaa vanhempia ja ajella mersulla, antakaa nyt miehen rauhassa tehä parannus.


    • Anonyymi

      Mites se muija? Kia? Onko vielä häkissä?

      • Anonyymi

        Se naapurinraiskaajaeukon instassa näyttää tämä halonen olevan.


      • Anonyymi

        Tunsin tuo Kian noihin tapahtumaaikoihin, se ei kyllä ihan täysillä käynyt eli oli vähän hidas mieleltään, aika helposti varmaan sai Leif tuonkin onnettoman kelkkaansa ja tuskin on oikeasti silloin on tajunnut mitä tuli tehtyä.


      • Anonyymi

        Mannet niin pahasti sukurutsaa et ei oo ihme. Sisäsiittoset on aina enemmän tai vähemmän pöpejä.


    • Anonyymi

      Kolmesta taposta tai murhasta kolme erillistä tuomiota niin oikeus olisi puhunut. Ei näin halpa saa ihmishenki olla.

    • Anonyymi

      Pääsee vrmasti eläkeputkeen .

    • Anonyymi

      Tuolla lailla en ihmettele.

    • Anonyymi

      lefasta tulee hyvä valepoliisi.

    • Anonyymi

      Leif olisi pitänyt päästää vapaaksi paljon aikaisemmin. Hän on joutunut 16 vuotta olemaan erossa perheestään ja rakkaistaan.

    • Anonyymi

      Kaikki mannejen etuoikeudet perustuu vääristyneeseen oikeuslaitokseen ja demareihin/vasemmistopuolueisiin. Nämä tuli 70-luvun alussa.

    • Anonyymi

      kyllä se vuosikin lusimista nöyrtää ihmisen,,, 15 vuotta? ei kukaan teistä valittajista voisi edes kuvitella.

      • Anonyymi

        Eikös "metsuri" Huohvanainen ole lusinut kymmeniä vuosia eikä nöyrtymistä ole havaittavissa.


    • Anonyymi

      Veli leiffin puolesta

    • Anonyymi

      Talojen ja asuntojen turvallisuutta voisi lisätä. Tonteille aidat edes alkuun. Entä talojen suunnittelu, jos huomioi murtosuojauksen, riskitilanteet ja tulipalot. Jotain pitää parantaa.

    • Anonyymi

      Kokoomuksen medioillaan aivopesemä imbesilli kansa voi hyvinkin äänestää Suomen täystuhopuolueen pääministeripuolueeksi. Tässä täydellinen mies siihen pestiin. Mieleltään ja sydämeltään puhtaampaa kokoomuslaista ei tehtävään löydy.

    • Anonyymi

      Liikkuu kuulemma V-S Suomen Marttilassa

      • Anonyymi

        Juu polttoaine varkaudet lisääntyneet


    • Anonyymi

      Leif Bollström...
      Osaisikohan kukaan päätellä mitään tuosta nimestä? Tuskin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Halosella ( nyk. Leif Allan Bollström) Turun käräjillä menossa, törkeä petos, kavallus, petos, varkaus nimikkeillä ja koventamisperustetta käytetty, syyttäjä hakee ehdotonta vankeutta 1 vuosi...

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      27
      1469
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1289
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1231
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1054
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1035
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      926
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      87
      881
    8. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      722
    9. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      136
      711
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      687
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      604
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      603
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      598
    14. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      589
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      579
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    17. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      561
    18. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      558
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      556
    20. 46
      543
    Aihe