Jos asunto on noussut tähän mennessä 4 prosenttia vuodessa (esim 100 000 euron asunto osto vuoden jälkeen voisi myydä 104 000 eurolla) ja saan ~3 prosenttia vuokratuloja tuon päälle, kannattaako indeksi rahasto jos keskimääräinen voitto on vaikkapa 7 prosentin luokkaa?
Muutenkin kiinnostaisi tietää mitä mieltä porukka on esimerkiksi maailmantalouden tilanteesta. Kannattaako tämmöisenä aikana jossa Trump vetää teräs-tulleja ja haastaa riitaa nyt joka puolella maailmaa, onko esimerkiksi historiasta löytyviä samankaltaisia tapauksia ja tutkimuksia sen vaikutusta osakemarkkinoihin? Yleensähän noi Amerikan osakemarkkinat eniten tienaavatkin myöskin, joten sinäänsähän tuommoinen indeksi rahasto joka seuraisi suurimpia ja arvostetuimpia kursseja kannattaa kunhan ei ihan katastrofaalista tilannetta synny.
Ja mikä mahtaisi olla paras sijoitusrahasto jos vaikkapa myisin jossa pienimmät kustannukset vaikkapa kertasijoitukselle (jos esim heittäisin 150 tonnia sijoitustilille)?
En ole vielä sijoittanut siis tätä 2 vuoden vuokra-asuntoa jossa aikaisemmin itse asunut, ja kiinnostaisi tosiaan voiton tavoittelu ainakin siihen mennessä kun löydän jotain johon laittaa rahat (tosiaan normaalistihan ilmeisesti ei kannattaisi asuntolainaa paljoa lyhennellä näillä nollakoroilla, ellei sitten heti muuta ja ota uutta lainaa kaiketi...
Pitäisikö asunto myydä ja siirtää rahat sijoitustilille?
4
215
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa. Vuokratuloista joudut maksamaan verot. Indeksirahaston sisällä tuotot (osingot) voidaan uudelleensijoittaa veroitta, jolloin korkoa-korolle vaikutus on suurempi. Lisäksi rahasto-omaisuuden realisointi tapahtuu huomattavasti nopeammin, jos tulee rahantarvetta.
- Anonyymi
Omaisuuden arvon tietää kun on myynnyt. Talostani en muuta. Rahastot kasvavat hyvin (usa).
- Anonyymi
Rahastojen arvolla on tapana elää, eikä kallilla ostettua kannata myydä heti kun kurssi on alhaalla. Esim. vuonna 2013 rahasto-osuus maksoi 118e, 2015 kurssi kävi lähellä 110e ja on nyt 130e. Tuohon aikajanaan on tapahtuntut paljon. Huonona aikana päivässä katosi rahaa paljon ja nyt kun halvalla saatuja lisäsijoituksia on kasattu, niin päivässä voi tulla paljon ja pienet alaspäinmenot eivät tunnu missää. Joskus on pakko käydä hillopurkilla.
- Anonyymi
Jos olet ostanut aikanaan asunnon hintaan 100 rahaa ja vuosien päästä saat siitä vaikka 105 rahaa, niin oletko saamassa 5% tuoton, jos olet maksanut korkoja ja kuluja tuon 5 rahaa?
Jos laitat hinta pyynniksi vaikka 110 rahaa ja kohtuullisen tarjouksen määrä olisi tuo 105 rahaa, niin on aika suhteellista se voitto ja sijoitusrahastoon laittaminen.
Muuta vaan vuokralle. Ala vaan lihoittamaan sinunkannaltasi ulkopuolisia sijoitusrahastoja. Hulluhan saa olla, muttei tyhmä!
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490