Jos asunto on noussut tähän mennessä 4 prosenttia vuodessa (esim 100 000 euron asunto osto vuoden jälkeen voisi myydä 104 000 eurolla) ja saan ~3 prosenttia vuokratuloja tuon päälle, kannattaako indeksi rahasto jos keskimääräinen voitto on vaikkapa 7 prosentin luokkaa?
Muutenkin kiinnostaisi tietää mitä mieltä porukka on esimerkiksi maailmantalouden tilanteesta. Kannattaako tämmöisenä aikana jossa Trump vetää teräs-tulleja ja haastaa riitaa nyt joka puolella maailmaa, onko esimerkiksi historiasta löytyviä samankaltaisia tapauksia ja tutkimuksia sen vaikutusta osakemarkkinoihin? Yleensähän noi Amerikan osakemarkkinat eniten tienaavatkin myöskin, joten sinäänsähän tuommoinen indeksi rahasto joka seuraisi suurimpia ja arvostetuimpia kursseja kannattaa kunhan ei ihan katastrofaalista tilannetta synny.
Ja mikä mahtaisi olla paras sijoitusrahasto jos vaikkapa myisin jossa pienimmät kustannukset vaikkapa kertasijoitukselle (jos esim heittäisin 150 tonnia sijoitustilille)?
En ole vielä sijoittanut siis tätä 2 vuoden vuokra-asuntoa jossa aikaisemmin itse asunut, ja kiinnostaisi tosiaan voiton tavoittelu ainakin siihen mennessä kun löydän jotain johon laittaa rahat (tosiaan normaalistihan ilmeisesti ei kannattaisi asuntolainaa paljoa lyhennellä näillä nollakoroilla, ellei sitten heti muuta ja ota uutta lainaa kaiketi...
Pitäisikö asunto myydä ja siirtää rahat sijoitustilille?
4
238
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kannattaa. Vuokratuloista joudut maksamaan verot. Indeksirahaston sisällä tuotot (osingot) voidaan uudelleensijoittaa veroitta, jolloin korkoa-korolle vaikutus on suurempi. Lisäksi rahasto-omaisuuden realisointi tapahtuu huomattavasti nopeammin, jos tulee rahantarvetta.
- Anonyymi
Omaisuuden arvon tietää kun on myynnyt. Talostani en muuta. Rahastot kasvavat hyvin (usa).
- Anonyymi
Rahastojen arvolla on tapana elää, eikä kallilla ostettua kannata myydä heti kun kurssi on alhaalla. Esim. vuonna 2013 rahasto-osuus maksoi 118e, 2015 kurssi kävi lähellä 110e ja on nyt 130e. Tuohon aikajanaan on tapahtuntut paljon. Huonona aikana päivässä katosi rahaa paljon ja nyt kun halvalla saatuja lisäsijoituksia on kasattu, niin päivässä voi tulla paljon ja pienet alaspäinmenot eivät tunnu missää. Joskus on pakko käydä hillopurkilla.
- Anonyymi
Jos olet ostanut aikanaan asunnon hintaan 100 rahaa ja vuosien päästä saat siitä vaikka 105 rahaa, niin oletko saamassa 5% tuoton, jos olet maksanut korkoja ja kuluja tuon 5 rahaa?
Jos laitat hinta pyynniksi vaikka 110 rahaa ja kohtuullisen tarjouksen määrä olisi tuo 105 rahaa, niin on aika suhteellista se voitto ja sijoitusrahastoon laittaminen.
Muuta vaan vuokralle. Ala vaan lihoittamaan sinunkannaltasi ulkopuolisia sijoitusrahastoja. Hulluhan saa olla, muttei tyhmä!
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3891623Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan851102Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94952Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63869Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43773- 122736
- 60730
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10718- 39689
- 57656
- 50626
- 45567
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o34565Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 33555
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 84514
- 49503