Kun olen lukenut Setan näkemyksiä, niistä saa sen käsityksen, että Seta haluaa tasa-arvon varjolla häivyttää erot miesten ja naisten välillä. Kouluissa pojat eivät saisi olla poikia eikä tytöt tyttöjä. Miehillä ja naisilla ei saisi olla eri vessoja, eri ammatteja eikä muitakaan eri rooleja. Sukupuolia ei saisi olla olemassa.
Jos kerran sukupuolijaottelua ei hyväksytä, niin miksi Seta itse jaottelee niitä, puhumalla seksuaalivähemmistöistä, homoseksuaaleista ja heteroseksuaaleista, sukupuolen korjauksista, transihmisistä, sukupuolikiintiöistä ammateissa jne.?
Sukupuolen "häivyttäminen"
4
188
Vastaukset
Joo, onhan se ikävää katseltavaa, kun tätä samaa on tehty vuosikymmeniä aikaisemmin esimerkiksi Kiinassa, kommunistisessa kulttuurillisessa vallankumouksessa, jolloin kommunisti Mao ajoi naisten tasa-arvoa (tai sanoi ajavansa).
Tosiasiassa naiseus hävitettiin ja naisista yritettiin tehdä mahdollisimman sukupuolettomia (sitä se "muunsukupuolisuus" on), koska Kiinassa koetaan että miehet on parempia työläisiä kuin naiset. Tätä samaa tehdään nyt länsimaissa, että ajetaan epätasa-arvoa tasa-arvon nimessä, ja yritetään saada aikaan samanlainen sosialistinen vallankumous länsimaissa mitä tapahtui Kiinassa aikoinaan.Vain olemassaoleva voidaan häivyttää
Teen itseni näkyväksi korostamalla sinun "virheitäsi"?
Teen itseni "hyväksi" osoittamalla sinun "pahuutesi"?
Voinko kohdata sukupuolen sijasta ihmisen
Uskallanko myöntää että kohdatessani ihmisen kohtaan oman ajatukseni hänestä"Voinko kohdata sukupuolen sijasta ihmisen
Uskallanko myöntää että kohdatessani ihmisen kohtaan oman ajatukseni hänestä"
Et voi kohdata ihmistä, ilman sukupuolta, koska sukupuolettomia ihmisiä ei ole olemassakaan, vaikka eräät yrittävät niin uskotella.
Yritys häivyttää ihmiseltä hänen supuolinen identiteettinsä, on rikos ihmisoikeutta ja ihmisyyttä vastaan. Se on myös vastoin biologiaa ja tiedettä.
Meidän tulee päinvastoin kunnioittaa ihmistä sekä miehenä ja naisena eikä jonain sukupuolettomana olentona tai esineenä.
Juuri siksi myös avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu ihmissuhde.Jokainen tai ainakin useimmat itse tietää onko nainen vai mies vai joku muu. Minä olen aina tuntenut itseni naiseksi ja sellainen myös tiedän olevani eikä se muuksi muutu (tosin mulla ei ole pitkä tukka, enkä käytä korkokenkiä enkä meikkaa paljon enkä muutenkaan ole tosi supernaisellinen, mutta en miehekäskään enkä tosi poikamainenkaan, pidän vähän sporttisesta tyylistä sekä myös vähän boheemista että myös vähän rockhenkisestäkin). Sitäpaitsi jokainen saa tuntea itsensä miksi haluaa ja luokitella myös, ei ole ainakaan minun tehtäväni sanella mitä toinen saa olla ja mitä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861819Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171131Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981116Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153852- 92846
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv53696- 53694