Eipä ihme. Atriasta ei sanaakaan,, https://www.is.fi/ruokala/art-2000006142633.html
HK:n Mummon lihapullille jumbosija!
13
249
Vastaukset
- Anonyymi
Yllätys yllätys. Paras oli se jossa on eniten suolaa.
- Anonyymi
Johtunee siitä, et voimakassuolaiset vehnäjauhot maistuu edes joltain?
Nimim: Tämä lihajaloste saattaa sisältää jonkun eläneen eläimen joitain ruumiinosia. Me emme tiiä tarkemmin sanoa,koska ostamme sen *askan bulkkina tynnyreissä. - Anonyymi
Mitä kaikkea valittajat muuten yleensä syö hanhenmaksapalleroita ja kaviaaria vai?
Ei ihme - on kunniatonta syödä mumman lihapullat hänen lautaseltaan!
- Anonyymi
Tuo testivoittaja Kivikylän lihapulla haisee lämmitettäessä niin pahalta, että siippa on kieltänyt lämmittämästä niitä mikrossa silloin kun hän on kotona.
Jauhelihapullia on naurettavan helppoa tehdä itse, kun ostaa paketin jauhelihaa. Ne ovat kyllä kaikkein parhaan makuisia, mitä minä tiedän.
400 g sikanauta jauhelihaa
1.5 dl kermaa, vettä tai kivennäisvettä
1 kananmuna.
1 tl suolaa.
1 dl kaura- tai tattarihiutaleita tai korppujauhoja.
1 tl jauhettua maustepippuria, mustapippuria tai valkopippuria.
öljyä, voita tai margariinia paistamiseen.
(...1 sipuli, jos tykkäät sipulista)
1.) Kuumenna uuni 220 asteesen.Vuoraa 30 x 20 cm kokoinen uunivuoka talousfoliolla. Suihkuta ruokaöljyllä.
2.) Sekoita kaikki ainesosat suuressa kulhossa. Anna taikinan turvota ja asettua 15 minuuttia.
3.) Muovaile seoksesta 24 kpl noin 40 mm halkaisijaisia lihapullia. Asettele vuokaan 2 cm päähän toisistaan.
4.) Paista peitettynä 18–22 minuuttia tai katso paistimittarilla kun lihapullien lämpötila nousee 75 asteeseen, eivätkä enää ole vaaleanpunaisia keskeltä.
Voi viddu kun on halpaa ja hyvää.- Anonyymi
Aika työ ja sotku tehdä. Hyviä ovat tietysti.
- Anonyymi
Eikö siippa osaa mennä pois mikron äärestä. Minua ei tuollaiset pirttihirmut määräilisi ,,,
- Anonyymi
Koko keittiö ja huusholli, telkkaritilaan asti haisee karmeelta puoliskon nokkaan lihapullien lämmityksen jälkeen.
- Anonyymi
Paitsi että lihapullista tulee parempia pannulla paistettuna tai kun saisi edullisesti jostain sellaisen laitteen joka paistaa molemmilta puolilta kerralla. Ikävä pyöritellä pannulla, sen puoleen uuni parempi, ehkä grillivastuksella saisi paremman pinnan.
Eikö mikään tehdas valmista sipulittomia lihapullia? en ole ainakaan huomannut ja tuoteselosteet niin pienellä, ettei jaksaisi tihrustella kaupassa.
Rasva (kerma) antaa makua kaikkeen, mutta kokeilkaapa vohveleita veteen tehtynä. Ruokalusikallinen juoksevaa rasvaa litran taikinassa riittää ja aloituksessa hiukan pinnoille, jatkossa vain tarvittaessa. Veteen tehtynä ei tartu kiinni ja tulee kuohkeat vohvelit. Munat ja vesi vaahtoaa todella voimakkaasti vatkatessa, ei tarvitse välttämättä leivinjauhettakaan. Antaahan maitokin makua, mutta ei aina viitsi hakea. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi että lihapullista tulee parempia pannulla paistettuna tai kun saisi edullisesti jostain sellaisen laitteen joka paistaa molemmilta puolilta kerralla. Ikävä pyöritellä pannulla, sen puoleen uuni parempi, ehkä grillivastuksella saisi paremman pinnan.
Eikö mikään tehdas valmista sipulittomia lihapullia? en ole ainakaan huomannut ja tuoteselosteet niin pienellä, ettei jaksaisi tihrustella kaupassa.
Rasva (kerma) antaa makua kaikkeen, mutta kokeilkaapa vohveleita veteen tehtynä. Ruokalusikallinen juoksevaa rasvaa litran taikinassa riittää ja aloituksessa hiukan pinnoille, jatkossa vain tarvittaessa. Veteen tehtynä ei tartu kiinni ja tulee kuohkeat vohvelit. Munat ja vesi vaahtoaa todella voimakkaasti vatkatessa, ei tarvitse välttämättä leivinjauhettakaan. Antaahan maitokin makua, mutta ei aina viitsi hakea.Ei vohveliraudassa tartu kiinni, vaikka maitoon tekisi, mutta varmaan tulee kuohkeita..pitää joskus kokeilla.
- Anonyymi
Eikös Lidlin Dulano.lihapullat valmista Atria?
- Anonyymi
Kaiken hyvän eteen joutuu normaalielämässä näkemään vähän vaivaa, sitäpaitsi tuollaiset sotkut on nopea siivota. Kannattaa kokeilla ja sen jälkeen ei eineslihapullat maistu.
- Anonyymi
Samalla vaivalla laittaa joukkoon sieniä tai punajuurta, tulee terveellisempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294994Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2214793Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1564788Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194590Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133680Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32158- 661687
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241604- 1991315