Miksi Raamattu on Jumalan sanaa?

Anonyymi

Siksi, koska Jumala ohjasi raamatunkirjoittajien ajatuksia, he kirjoittivat sen, minkä saivat jumalalta tehtäväksi kirjoittaa......yksinkertaista.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et siis ole raamattuasi lukenut?

      Jatkuvasti epäonnistuva epäjumalan epäonnistui myös raamatun kirjoittajia innoittaessaan.

      Melko onneton jumalten apukoulun erityisluokalla opiskellut melkein kaikkivaltias opinahjonsa heikoimmat arvosanat saanut lienee kyseessä.

    • Anonyymi

      "he kirjoittivat sen, minkä saivat jumalalta tehtäväksi kirjoittaa"

      Vaikka näin uskoisikin, siitä ei ole paljon iloa, sillä alkuperäisiä kirjoituksia ei ole säilynyt.

    • Anonyymi

      Kaikki raamatussa on plagioitu muista uskonnoista.

      Muissa uskonnoissa oli jo:
      - Uudelleensyntyminen kuolleesta
      - Jopa itse Jeesus tarina oli kopioitu vanhasta testamentista (Juutalaisten raamattu) henkilöstä Joshua
      - numero 12 ilmenee jopa juutalaisten raamatussa esim opetuslapsien lukumääränä, enkelien lukumääränä, 12 apostelia jne, 12 opetuslasta oli siis numeerista taikauskoisuutta (esim Revelation 21:14 jos googlettaa)
      - Maailmalla oli rukoiltu jo tuhansia vuosia erillaisia jumalia jotka toivat ruokaa ihmisille
      - Veriuhri oli vanha pakanallinen perintä jo muinaisista rooman ja kreikan uskonnoista lähtien

      Koko raamattu on pelkkä satu jota on jostain kummasta syystä pidetty uskottavana tarinana.

      Miksi kaikkivoipa Jumala tarvitsisi jonkun ihmisen kuoleman jotta hän voisi ylikirjoittaa jonkun säännön? Jos jääkiekossa on siniviivalle meno kielletty ennen kiekkoa ja jostain syystä haluttaisiin poistaa kyseinen sääntö, niin kenet meidän pitää ristinnaulita, Antero Mertaranta?

      • Anonyymi

        "kenet meidän pitää ristinnaulita, Antero Mertaranta?"
        lol


    • Raamattu on kirjoitettu vasta sen jälkeen kun Heenokin kirja kirjoitettiin, jossa Jumala uhosi suureen ääneen kostoa Jumalattomille ja enkeleille. Jumalattomat eivät jääneet odottamaan kostoa, vaan järjestivät enkeleiden avulla Kurusektran taistelun, jossa he voittivat totaalisesti ihmiskunnan noin vuonna 3000 eKr.
      Jumalattomat ja pahat saivat vallan 400000 vuoden Kali Yogan ajaksi täysin haltuunsa. Jumalattomien ja langenneiden enkelien voitto oli täydellinen.
      Mutta langenneet enkelit päättivät järjestää väijytyksen hyviä vastaan niin , että hyvät eivät pääsisi nousemaan enää koskaan. He päättivät järjestää uuden Kurusektran taistelun joka sukupolvessa, joissa hyvät tuhottaisiin totaalisesti.

      Raamattu syntyi tuota tarkoitusta varten. Se herkistää hyvien mieltä ja saa heidät vihaamaan pahaa ja se erottelee hyvät pahoista ja saa hyvät asettumaan uhrikaritsoiksi valmiiksi joka sukupolvessa uudestaan syntyvää hyvien tuhoamiseen tähtäävää Kurusektran taistelua varten. Raamattu on kirja, jonka avulla langenneet enkelit etsivät hyviä tuhotakseen heidät.

      Raamattu itse ei sano olevansa Jumalan sana , vaan pyhä kirjoitus, joka on hyödyllinen opettamiseen, nuhtelemiseen ja kurittamiseen. Mutta kuten raamattu itse asian ilmaisee : KOKO MAAILMA ON PAHAN VALLASSA ja yksin Karitsa on arvollinen. Maassa, taivaassa tai maan alla ei ole ketään toista arvollista. Se tarkoittaa lähinnä sitä, että kaikki pyhät kirjoituksetkin voivat olla pahasta lähtöisin eli langenneista enkeleistä.

    • Anonyymi

      "Siksi, koska Jumala ohjasi raamatunkirjoittajien ajatuksia"

      Tämän väitteen puolesta ei vain ole todisteita. Jos on uskottava ilman todisteita todellisuuden vastaisia asioita, silloin mikä tahansa satukirja on Raamatun kanssa samalla viivalla. Vastaa rehellisesti, miksi väitteesi olisi uskottava. Hyvin raamatunkohta voidaan osoittaa virheelliseksi. Mitä se kertoo oletetusta jumalasta?

    • Kirjoittivat jumalan ajatuksia? Taitaa sitten jumala olla noin 5-vuotiaan henkisellä ja tiedollisella tasolla, kun tarkastelee mm. raamatun ristiriitaisuuksia, julmuuksia, luonnontieteellisiä ja maantieteellisiä virheitä ja omituisuuksia. Mitenhän tuo jumala on niin taantunut, kun kuitenkin loi aikaisemmin koko varsin hyvin toimivan universumin.

    • Anonyymi

      Raamattu on kokoelma kirjoja jotka pappismiehet ovat hyväksyneet kokoelmaan.
      Jos oikein muistan, niin kirjoja on 67.
      Pää-asiallisia kirjoittajia on n. 40.
      Raamattu on käännetty noin 4000 kielelle.
      Jos vaikka Jumala olisi ohjannut näitä kaikkia immeisiä, niin miksi Raamatun lukijat ovat hajaantuneet miljooniin keskenään riiteleviin Raamattua tulkitseviin lahkoihin?
      Missä vaiheessa Jumalan mielenkiinto lopahti?

      • Anonyymi

        Joku -Johanneshan se oli, 1700- luuvulla , kun kirjoitti raamatunkäännöksen , josta sa noi että tuli joku henki ja ohjasi hänen kättään , sitä nimitettiin silloin Automaattikirjoitukseksi ,
        Kyse oli silloin niin muodissa olleesta ns, Spiritismistä , johon liittyi silloin myös Suomessakin myöhemmin muodissa ollut ns , Unissasaarnaaminen ,
        Varsinaisen psykologian Isä C. G . Jun tutki aikanaan näit ä Okkulttisia -Ilmestys , - henki, Ennustelu -ja muita alan ilmiöitä , ja totesi niiden olevan lähinn Epilepsian eri muotoja ,
        Myös patologinen valehtelu kuuluu alan ilmiöihin , nykyään niin muodikkaiden Valeuutisten teko tosiasiain tilalle kuuluu tähän kategoriaan ,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku -Johanneshan se oli, 1700- luuvulla , kun kirjoitti raamatunkäännöksen , josta sa noi että tuli joku henki ja ohjasi hänen kättään , sitä nimitettiin silloin Automaattikirjoitukseksi ,
        Kyse oli silloin niin muodissa olleesta ns, Spiritismistä , johon liittyi silloin myös Suomessakin myöhemmin muodissa ollut ns , Unissasaarnaaminen ,
        Varsinaisen psykologian Isä C. G . Jun tutki aikanaan näit ä Okkulttisia -Ilmestys , - henki, Ennustelu -ja muita alan ilmiöitä , ja totesi niiden olevan lähinn Epilepsian eri muotoja ,
        Myös patologinen valehtelu kuuluu alan ilmiöihin , nykyään niin muodikkaiden Valeuutisten teko tosiasiain tilalle kuuluu tähän kategoriaan ,

        lisäys ; C.G: Jung ..


    • Anonyymi

      Vähän niin kuin Maradonan jumalan käsi? Ilmeisesti jumala on aina huijarien puolella.

    • Anonyymi

      Yksinkertaiset ihmiset yksinkertaistavat,

      Mites ne 80 000 kohtaa jotka katolinen kirkko muuti alkuperäisistä Raamatun kirjoituksoista?

      Johdattiko "Jumala" siinäkin?

      • Anonyymi

        Raamatun kirjoittajat olivat vilpittömiä ja rehellisiä, jopa kertoessaan omista vakavista synneistään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamatun kirjoittajat olivat vilpittömiä ja rehellisiä, jopa kertoessaan omista vakavista synneistään

        Mistä tiedät?


    • Anonyymi

      Raamattu on Jumalan sanaa, koska siellä lukee niin.
      Sama asia, että meikämasa on oikeassa, koska hän sanoo niin.

      Olisko uskiksella jotain muutakin perustetta.... Kysyn vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4181
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      126
      1474
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      96
      1343
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      313
      1251
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      62
      1212
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1140
    7. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      45
      1134
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      961
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      895
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      838
    Aihe