Apuja tarvittaisiin

Kertokaas nyt ihmiset minne ilmoitan ihmisistä jotka ostaa toiselta ihmiseltä koiran vain myydäkseen sen eteenpäin ja valehtelee kaupanteko hetkellä?Olen tännekin useampaan kertaan kirjoitellut,mutta aina ne poistetaan ja poliisi ei ole kiinnostunut asiasta. Muutama vuosi takaperin oli nuori pariskunta joka osteli ja myi koiria,toiset hylkäsivät matkan varrelle,ne saatin kiinni mutta monta koiraa ehti siinä välissä tulla kaltoin kohdelluksi.Helmikuusta lähtien olen etsinyt omaa koiraani jonka olinpaikkaa en tiedä,ne joiden eläin on kadonnut tietää sen tuskan ja ikävän määrän kun ei tiedä missä rakas eläin on.Mun ilmotusta ei edes huolita karkureihin tai mihinkään kadonneisiin kun on vain tullut huijatuksi.

10

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet omaa tyhmyyttäsi myynyt koirasi ilman kirjallista sopimusta, jossa olisi maininta mm. kiertoon laittamisesta, niin siihen ei tosiaankaan puutu kukaan.

      Kaltoinkohteluihin puuttuu lähtökohtaisesti eläinsuojelueläinlääkäri, mutta hätätapauksessa voi paikalle kutsua myös poliisin. Jos kaltoinkohtelua ei ole tapahtunut, niin pelkkään koirien jatkomyyntiin ei puutu kukaan, jollei kirjallista sopimusta rikota.

      Yksinkertaista.

      • Anonyymi

        Joo,tyhmä olen ollut. Vaikka se lukisi paperilla ei ostajalla ole mitään velvollisuutta kertoa jos myy koiran eteenpäin. Onko se sinusta moraalisesti oikein? entäpä jos tuo sama osuisi sinun kohdallesi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo,tyhmä olen ollut. Vaikka se lukisi paperilla ei ostajalla ole mitään velvollisuutta kertoa jos myy koiran eteenpäin. Onko se sinusta moraalisesti oikein? entäpä jos tuo sama osuisi sinun kohdallesi?

        Suomessa on sopimusvapaus, joten kirjallista sopimusta on todellakin noudatettava, kunhan se on kohtuullinen. Että näin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo,tyhmä olen ollut. Vaikka se lukisi paperilla ei ostajalla ole mitään velvollisuutta kertoa jos myy koiran eteenpäin. Onko se sinusta moraalisesti oikein? entäpä jos tuo sama osuisi sinun kohdallesi?

        Jos asiasta on tehty kirjallinen sopimus jossa koiran eteenpäin myyminen on kielletty, silloin asialle pystyy jotain tekemään. Jos ei ole, niin poliisi eikä muukaan taho tuskin auttaa, koira kun lasketaan suomessa tavaraksi.


      • Niin,siinähän tuo porsaanreikä juuri onkin kun koira luokitellaan tavaraksi ostaja saa tehdä sille mitä haluaa,näin olen poliisin suusta kuullut asian olevan.Ainoa pätevä paperi on sijoitussopimus. Mitähän sillä kauppakirjalla sitten tekee jos nimi on siinä väärä ja yhteystiedot? henkkareitako pitää alkaa pyytämään ?Mulla oli suullinen lupaus että koira palautuu takaisin jos ei sopeudu ja todistajan läsnäollessa,eli EI MENE KIERTOON!!!!Lupaus myöskin siittä että saan tulla katsomaan koiraa,väärä osoite ja puheluihin,viesteihin ei vastata.En ole ainut näiden ostajien huijjaama,älkää siis myykö halpaa koiraa ostajan noutamana,viekää itse ja niille jotka ostavat aikuisen kodinvaihtajan,kysykää edellisistä omistajista koska koira saattaa olla myyty itsensä vuoksi,eroahdistusta tai muita pitovaikeuksia jolloin uuden kodin täytyy olla parempi kun vanhan.


      • Anonyymi
        TEKAME kirjoitti:

        Niin,siinähän tuo porsaanreikä juuri onkin kun koira luokitellaan tavaraksi ostaja saa tehdä sille mitä haluaa,näin olen poliisin suusta kuullut asian olevan.Ainoa pätevä paperi on sijoitussopimus. Mitähän sillä kauppakirjalla sitten tekee jos nimi on siinä väärä ja yhteystiedot? henkkareitako pitää alkaa pyytämään ?Mulla oli suullinen lupaus että koira palautuu takaisin jos ei sopeudu ja todistajan läsnäollessa,eli EI MENE KIERTOON!!!!Lupaus myöskin siittä että saan tulla katsomaan koiraa,väärä osoite ja puheluihin,viesteihin ei vastata.En ole ainut näiden ostajien huijjaama,älkää siis myykö halpaa koiraa ostajan noutamana,viekää itse ja niille jotka ostavat aikuisen kodinvaihtajan,kysykää edellisistä omistajista koska koira saattaa olla myyty itsensä vuoksi,eroahdistusta tai muita pitovaikeuksia jolloin uuden kodin täytyy olla parempi kun vanhan.

        Vaikka antaisit sohvan uudelle omistajalle ja tekisit siitä kauppapaperit, joista käy selvästi ilmi, että sohva tulee palauttaa sinulle, niin ehto on täysin lainvoimainen. Poliisi ei tätä sinulle ehkä ole selittänyt, mutta näin se vain on. Eli kirjallisilla kauppapapereilla ongelma katoaa, usko jo. Silloinkin kohtuullisuus tosin on porsaanreikä, jota tulee varoa; yleensä ainoa tapa tehdä rajoittava ehto kohtuulliseksi on hinnan alennus. Siksi sijoituskoiratkin annetaan käytännössä ilmaiseksi vakuutta vastaan.


      • Mitähän kohtaa sinä itse et ymmärrä, jos kauppakirjaan ei saa oikeata nimeä tahi yhteystietoja, kenet sinä haastat oikeuteen?


      • Pyysin apuja, en syyttelyä ja haukkumista.
        Ensimmäinen kerta kun jouduin luopumaan koirasta joten en ole edes tiennyt että myöskin aikuisilla koirilla voidaan tehdä rahaa.


      • Anonyymi
        TEKAME kirjoitti:

        Mitähän kohtaa sinä itse et ymmärrä, jos kauppakirjaan ei saa oikeata nimeä tahi yhteystietoja, kenet sinä haastat oikeuteen?

        Vaikka se tiukkaa näemmä tekeekin, niin yritä nyt ihmeessä kuitenkin tajuta jutun pointti, kun apuja kerran kyselit. Älä kysy, jos tekee tiukkaa.

        Kirjallinen sopimus ON AINOA TAPA VARMISTAA ASIA. Tietenkin siinä pitäisi olla oikean ihmisen tiedot, sehän nyt ymmärtää pikkulapsetkin! Jos et ymmärtänyt tehdä kirjallista sopparia, niin en oleta sinun ymmärtäneensä myöskään varmistaa ostajien henkilöllisyyttä. Se ei silti poista sitä tosiasiaa tai tee muista ymmärtämättömiä, että OIKEIN LAADITTU kirjallinen sopimus on ainoa tapa ratkaista tällaiset ongelmat pitävästi.


      • Joo, sun apus riittikin mulle, kiitos vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe