Kalevan vuokralaiset!

On suunnitelmissa muuttaa Tampereelle aikuisopiskelijaksi ensi syksynä.
Kysyn, millasta asuinseutua Kaleva on? Hyvät ja huonot puolet?
Millanen on Kalevan vuokrataso, eli minkäkokoisia vuokrayksiöitä alueella on tarjolla ja mitä maksaa per kuukausi?
Onko mahdottomuus löytää sieltä n. 35 neliön yksiö hintaan 350 @ vesi sähkö?
7946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mun mielestä Kaleva on ihan hyvä alue, tosin kallis, johtuen siitä, että on lähellä keskustaa. En usko, että löytyy 35 neliön yksiötä 350€:lla Kalevasta. Paitsi tietenkin, jos kyseessä on TOAS:in asunto tai joku hyväntahtoinen vuokraisäntä. Liikenneyhteydet toimii hyvin, koska Kalevan kautta menee monet liikennelaitoksen bussit.

Äänestä

No, muutetaas kysymystä niin, että onko 6 kilometrin säteellä keskustasta mahdollista löytää vuokrayksiötä noin 35 neliötä noin 350 e/kk?
Nääs, kun olen kova poika pyöräileen ja kuus kilometriä on vielä kohtuullinen matka, mutta Hervanta-Keskusta ei kiitos.
Karttaa kun katsoo, niin onhan siinä kuuden kilsan säteellä jo iso alue.
Sana kiertämään ja vastauksia tänne heti mulle kaikki. :)

Äänestä
  • kaukajärveltä irtoovan. linnainmaa ja lukonmäki myös mukavia alueita.

    Äänestä

  • Nekalasta ja Viinikasta saa tohon hintaan haluamasilaisen kämpän, eikä ole kuin pari kilometria keskustaan. Siinä täytyy kuitenkin vähän laadusta tinkiä ja ympäristössä voi olla vähän epäsosiaalisempaa ainesta, mutta ihan kunnon ihmisiäkin löytyy. Niin, ja Peltolammille taitaa olla jotain 6 kilsaa matkaa. Sieltä minä etsisin itselleni asunnon, jos olisin tilanteesasi.

    Sanotaanko nyt vielä silleen, että jos 350€/kk yksiötä haluat, niin täytyy etsiä keskustan läntisellä puolella sieltä Pispalan takaa, itäisellä puolella Hakametsän takaa, etelässä Viinikka-Nekala-Härmälä ja siitä etiäppäin ja pohjoisessa tuleekin sitten Näsijärvi vastaan, että sieltä päin ei tohon hintaan saa. Siis 6 kilometrin säteellä.

    Äänestä

löytyä esim lentävänniemestä, epilästä, lamminpäästä,
Keneltä aiot asuntoa hakea, eräs pariskunta käveli VTS sisään ja saivat heti asunnon, toinen paikka on SATO, sitten vielä VVO, kun menee toimistoon, saattaa saada heti asunnon.
Kalevassa asuneena tiedän sen olevan hyvä paikka ja todellakin kallis.
VVO:lla oli usein vapaita asuntoja rantaperkiössä.

Äänestä
  • Lentsussakin on aika kalliit vuokrat, mutta Kissanmaalla on kyllä niitä vanhoja puisia kerrostaloja, joissa ei asuminen taida maksaa paljon mitään.

    Äänestä

  • kissanmaa kirjoitti:

    Lentsussakin on aika kalliit vuokrat, mutta Kissanmaalla on kyllä niitä vanhoja puisia kerrostaloja, joissa ei asuminen taida maksaa paljon mitään.

    Osa näistä puutaloista on kaupungin vuokra-asuntoja ja jengikin on senmukaista. Yksi näistä taloista paloikin tuossa muutama viikko sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asunnon etsijä kirjoitti:

On suunnitelmissa muuttaa Tampereelle aikuisopiskelijaksi ensi syksynä.
Kysyn, millasta asuinseutua Kaleva on? Hyvät ja huonot puolet?
Millanen on Kalevan vuokrataso, eli minkäkokoisia vuokrayksiöitä alueella on tarjolla ja mitä maksaa per kuukausi?
Onko mahdottomuus löytää sieltä n. 35 neliön yksiö hintaan 350 @ vesi sähkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu