Vihreiden ydinvoima probleema

Anonyymi

Voiko vihreä istua hallituksessa joka hyväksyy uuden ydinvoimalan rakennusluvan?
Jää kohta nähtäväksi, onko hillotolppa ja audin takapenkki oikeasti tärkeämpi, kuin periatteet.
Mitä arvioitte?

8

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman muuta. Vihreät on ennenkin tehneet hallituksessa ydinvoima myönteisiä päätöksiä ja sitten moittineet niitä oppositiossa.

    • Anonyymi

      Olkiluoto-3:n käyttöluvan myönsi jo edellinen hallitus. Vihreät ovat ilmoittaneet, että eivät vastusta ydinvoimalaitosten jatkolupia, käytännössä Loviisan käyttöiän pidennys. Fennovoimaan eivät ole ottaneet kantaa. Ville Niisistön aikana vastustivat kiivaasti ja lähtivät jopa hallituksesta. Mutta hauska nähdä, miten Haavisto ulkoministerinä selittää Vihreiden kantaa laitokseen Putinille. Voi tulla pupu pöksyyn.
      Terrafamen uraanin talteenottolupa on tulossa hallitukseen. Vuonna 2012 Vihreät äänestivät hallituksessa vastaavaa lupaa vastaan. YM Mikkoselle kova pala nieltäväksi.

      • Anonyymi

        Antavat vihreille luvan äänestää omantunnon mukaan tässä asiassa jotta saavat ne pysymään hallituksessa. Oppositiossa oleva Kokoomus äänestää ydinvoiman puolesta joten hallituksen ehdotus menee näin lävitse vihreistä huolimatta.

        Persujen pitäminen poissa hallituksesta on Rinteelle se yksi ja ainoa merkittävä asia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Antavat vihreille luvan äänestää omantunnon mukaan tässä asiassa jotta saavat ne pysymään hallituksessa. Oppositiossa oleva Kokoomus äänestää ydinvoiman puolesta joten hallituksen ehdotus menee näin lävitse vihreistä huolimatta.

        Persujen pitäminen poissa hallituksesta on Rinteelle se yksi ja ainoa merkittävä asia.

        Se on paha päähänpinttymä, mikä kostautuu seuraavissa vaaleissa. Vaalit saattavat olla piankin, koska vihreät keksivät jonkun tekosyyn jarruttaa Suomelle tärkeässä energia-asiassa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vihreillä on paljon ydinvoimaa ideologisista syistä vastustavia punaisia. Jos puolue linjaisi enemmistöään mukaellen että ydinvoima on jees niin kyseiset änkyrät eroaisivat puolueesta ja perustaisivat oman Punavihreä tulevaisuus - puolueensa ja veisivät kannattajansa mukanaan.

        Vihreiden puoluekokouksessa ei kannattajilta kysellä sellaisia asioita jotka voisivat jakaa puoluetta.


    • Miksei voisi. Ovathan ne ennenkin olleet hyväksymässä.

      Ja nyt kun vihreissäkin on joku tajunnut, että ydinvoima on suurin piirtein ympäristöystävällisin tapa tuottaa energiaa, niin vanha periaatteellinenkin vastustus on murenemassa.

    • Anonyymi

      Vihreät hyväksyivät ydinvoiman ja totesivat että toimiva tuotanto. Lisäksi vielä tukee ilmastomuutoksen torjuntaa. Hallituksessa halusivat nyt olla koko kauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6294
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5358
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4233
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4092
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3860
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1147
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      48
      913
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      55
      758
    Aihe