Minkä pitunen karenssi!

Olen tässä miettinyt jo muutaman viikon että lopettasin 9 euron orjatyön. Kauon karenssi kestäs. Ja paljon saisin tt tukea karenssin aikana.
1877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Hoh hoh hoh kiäh kiäh lopeta vaan niin kylvet kesällä rahoilla hoh hoh kiäh kiäh. Kysy kelasta buuuuaaaahhhhh.

Äänestä

Jotkut ovat maksavinaan ja toiset tekevinään, eli eihän sitä tarvitse lopettaa.

Äänestä

Kyllä 9 €/h kattaa varmasti tes säännöt.

Äänestä
  • Noistahan kun saat 9 eur päivä. Missäs tessissä tälläisiä edes on.

    Äänestä

Mitä järkeä lopettaa ne työt, kun saat 3kk karenssin ja sitten kitkuttelet sen 3kk entistä pienemmillä rahoilla. Äly hoi!

1Äänestä
  • Niimpä... ei missään nimessä lopettaa kun ei noi nyt niin raskaita ole. Ihme kun ihmiset oikein kerjäävät ongelmia niinkuin aloittaja, helpommin rahat tulee kun toiminnoissa mukana.

    Äänestä

  • Naapurini työtön sössi juuri asiansa, ei mennyt niihin 9€ hommiin ja nyt kitkuttelee karenssin kanssa. Ja kun asuu omassa asunnossa, niin ei saa toimeentulotukea. Yritin hänelle keväällä ihan rautalangasta vääntää, että älä ota karenssia, vaan mene sinne 9€ hommaan. ei olisi tarvinnut muuta, kuin olisi vaan mennyt sinne, mitään ei olisi tarvinnut tehdä. No, ei viitsinyt ja nyt valittaa rahanpuutetta, seurakunnan diakoni tuo hänelle ruoka-apua.

    1Äänestä

  • Niimpä... kyllähän ihmisen nyt jotain tarvii puuhastella ettei ole vaan. Käy noissa 9eur jutuissa niin tulee päivään rytmiä. Kuittaa 9 eur.

    1Äänestä

  • Ei sieltä mitään pysyvämpää paikkaa kelleen tule.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei sieltä mitään pysyvämpää paikkaa kelleen tule.

    Joo, mutta ei tule sitä karenssia. Se oli tässä se juju! Ja jos tekee työnsä hyvin, niin voi tulla pyysyvämpikin työ. Mitä järkeä on ottaa se karenssi, kun ei mene sinne 9€ hommaan tai kurssille.

    Äänestä

Oisko ikuinen tai niin kauan karenssia kun oot tehnyt vähintään 10 kk pakkotyötä????

Eihän se ole reilua että 9 e :lla pitää tehdä työtä, kun Rinnekin sai 10 000 e palkankorotuksen vaikkei ollu vielä päivääkän tehndy duunia, ja muuthan ne työt tekee, Rinne vaan lukee mitä paperissa on.

Äänestä
  • Ei noissa tulisi ainakaan mitään tehdä.

    Äänestä

Kyllä+sieltä+60+päivää+karenssia+tipahtaa.+Siltä+ajalta+toimeentulotukea+-+20+%+jos+on+siihen+oikeutettu.

Äänestä

kyllä se 9e on jo maksimi palkka useimman taidoille,,jotka niihin talkoisiin joutuu

Äänestä
  • Sä oot tyytäväinen siihen palkkaan!!!! No ole vaan, kukaan muu ei ole. Ainahan sitä saa pyytää, mutta toinen juttu kuka menee sillä palkalla töihin.

    Äänestä

  • Ei se ole edes palkkaa

    Äänestä

Onko+niin+huono+itsetunto+että+pitää+olla+orjana+ilman+palkkaa.+Kyllä+sitä+jotenkin+aina+karenssissa+pärjää.+Itse+olin+8+vuotta+karenssissa,+sain+karenssin+koska+olin+ensin+2+vuottaa+orjahommissa+ja+ne+halusi+että+olen+toiset+2+vuotta+mutta+minä+en+halunnut+joten+karenssi+tuli+joka+kesti+8+vuotta.+Ne+voi+toki+antaa+40+%+alennuksen+tukeen+mutta+sitä+aina+pärjää+kun+syö+makaroonilaatikkoa,+itse+söin+7+kk+ajan+pelkkää+makaroonilaatikkoa.+Työttömänä+voi+kalastaa,+sain+viime+viikolla+40+kg+ahvenia+ja+myin+suurimman+osan,+ja+tienasin+400+euroa.

Äänestä
  • Mie käyn yleensä syömässä kaupoissa kun siellä on majstiasia, tai kahvituksia, pullaa ja leipää joskus silllon kierrän kaikki maistiaspaikat, joskus syön hedelmiä kaupastakin, ei ne huomaa.
    29 vuotta kiersin kauppoja kaikki maistiaiset kävin läpi. Maha toli aina täynnä. Suihkussa kävin ja saunassa talomme alakerrassa, aina joku jättää saunavuoron väliin ja kyttään niin aina löytyy vapaa tunti, Tai kyselee talonpihalla asukkaitlta et meinaakko mennä saunaan tänä. Suihkussa käyn saunatiloissa varhain aamulla tai yöllä. Sillai ne on ilmasia. Asumitukee saan ja tt tukea niin laksut hoituu.
    Sukulaisilla käyn juhlapyhinä syömässä. Vaatteita läytyy kirpparilta tai tutuilta kun sanoo et onko vaatekeräykseen viemistä, niin voin viedä ja otankin ne itelleni. Pitää olla keksiliäisyyttä, niin toimeen tulee.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen tässä miettinyt jo muutaman viikon että lopettasin 9 euron orjatyön. Kauon karenssi kestäs. Ja paljon saisin tt tukea karenssin aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu