http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.asp?id=49783
Ihmiskunta on ottamassa edistysaskelia kun tiede kehittyy, ulkopuolista elämää ruvetaan tosissaan tutkimaan, lukemattomat salatut ufotapaukset tulevat pian myös yleisesti ihmisten tietoon :)
Ihmiskunta on ottamassa edistysaskelia kun tiede kehittyy, ulkopuolista elämää ruvetaan tosissaan tutkimaan, lukemattomat salatut ufotapaukset tulevat pian myös yleisesti ihmisten tietoon :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Skeptisyys ei ole samaa, kuin kieltäminen kieltämisen vuoksi. Lähinnä se on kunnon todisteiden vaatimista.
Jos jostain löytyy elämää ja asia kyetään luotettavasti todistamaan, niin mitä sitten? Asia on todistettu ja siten realiteetti!
Muuten, mitä tekemistä ufoilulla on ateismin kanssa?
>> ..lukemattomat salatut ufotapaukset tulevat pian myös yleisesti ihmisten tietoon >>
Ehkä niin, UFO-uskonnon osoittautuminen todelliseksi tiedoksi on epäilemättä todennäköisempää kuin monen muun uskonnon kohdalla.
>> Kaksi japanilaista observatoriota on aloittanut viisipäiväisen jahdin löytääkseen kehittynyttä elämää muualta avaruudesta. Etsinnässä käytetään sekä radioteleskooppia että optista teleskooppia, >>
Että elämää, optisella teleskoopilla, viidessä päivässä.....
Ei sinua kiinnosta vedonlyönti ?
Moi !
Mitä tämä juttu tekee ateismipalstalla?
Mitä tekemistä elämän etsimisellä maailmankaikkeudesta on ufojen kanssa?
Miten tuo vaikuttaisi skeptikkojen naamaan?
Mitkä "ufotapaukset"?
--
Varmasti hyvin moni skeptikko uskoo (=tutkimusten valossa näyttää todennäköisimmältä) Maan ulkopuoliseen elämään. Kukaan skeptikko ei kuitenkaan usko mihinkään 'lukemattomiin salattuihin ufotapauksiin'.
Maailman tähtitieteilijöistä valtaosa, Valtaoja yhtenä, olettaa maailmankaikkeudesta löytyvän elämää muualtakin kuin Maasta. Vielä suurempi enemmistö naureskelee partaansa ufohörhöjen jutuille humanoidien vierailuista.
Todennäköisyyksiähän on täysin mahdotonta näissä tapauksissa laskeakin. Väittäisin kuitenkin, että on todella pieni todennäköisyys sille, että jossain 'älykäs' elämä käyttäisi smg-säteilyä siten, että se voitaisiin meillä havaita juuri nyt.
Tällä ei tosiaan ole tekemistä ateismin kanssa. Paitsi kenties siten, että ateistit eivät ehkä ole yhtä herkkäuskoisia kuin uskovaiset, ufouskovaiset mukaanlukien.
- Viestisi on väärällä palstalla (toistan muita)
- Ihmiskunta on ottanut edistysaskelia tieteen kehittymisen myötä kaiken aikaa, lienet kuullut joskus puhuttavan tulesta, pyörästä, sähköstä, radiosta, jne..
- Ulkopuolista elämää on etsitty jo pari vuosikymmentä, seti ja myöhemmin seti@home projektien avulla.
- Ahaa.. Salatut ufotapaukset..
Tuosta uutisesta:
- 1988 siepattu radiosingaali on saanut jo muun selityksen kuin pienet vihreät miehet. Lukaiseppa vaikkapa "The Astronomical Journal" tammikuulta 2004 numero 127, sivut 48-52.
- Japanilaiset siis koittavat maanpinnalta 2 metrisellä, vaikkakin adaptiivisella optiikalla olevalla optisella teleskoopilla, japanin saarelta löytää viidessä päivässä jotain mitä hieman isommillakaan paremmissa paikoissa olevilla teleskoopeilla ei ole löydetty monien vuosien tutkimisella.
- Japanilaiset siis meinaavat löytää tuolla 10 metrisellä radioteleskoopilla viidessä päivässä jotain mitä seti ja seti@home projektilla ei ole löydetty 70-luvun lopun jälkeenkään sillä parisataametrisellä radioteleskoopilla?
- Japanilaisilla varmaankaan ei löydy edes promillen tuhannesosaa siitä laskentatehosta mitä seti@home projektilla on käytettävissään datan analysointiin, tai sitten heillä on maailman tehokkain tietokone käytettävissä tuossa projektissa. En usko.
...lienee melkoista huuhaata koko juttu, vai olenko skeptinen vain.. :D
Minkähän näkösiä ne heepot on
Mutta oikeestaa ihmisten ei pitäis sillä lailla kerätä humiota itseensä. Sieltähän voi tulla vaikka joitain jumalan kaltaisia olentoja jotka tahtoo pahaa.