Lukujen kerääminen numerojärjestyksessä

Anonyymi

Millainen algoritmi tähän toimisi? Tarkastellaan positiivisia kokonaislukuja 1,...,n. Permutoidaan ne johonkin järjestykseen, ja kirjoitetaan ne vasemmalta oikealle. Aluksi henkilö saa vaihtaa kahden numeron paikan keskenään. Sitten henkilön täytyy kerätä luvut seuraavalla tavalla:

Joka kierroksella henkilö käy läpi numerot vasemmalta oikealle. Aluksi hän menee siihen asti kunnes löytää ykkösen ja kerää tämän talteen. Sitten hän jatkaa etenemistä ja kerää seuraavaksi kakkosen, kolmosen ja niin edelleen, jos ne löytyvät samalla kierroksella. Aina on kuitenkin kerättävä yhtä suurempi kuin edellinen kerätty oli. Kun kierros päättyy, aloitetaan uusi kierros, mennään listan alkuun vasemmalle ja aletaan keräämällä yhtä suurempi luku kuin mitä viimeksi kerättiin.

Miten suunnitellaan algoritmi, joka kertoo, monellako tapaa alussa voidaan vaihtaa kahden alkion paikat, jotta luvut tulee kerättyä mahdollisimman vähillä kierroksilla? Miten monta kierrosta tarvitaan?

12

190

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Aluksi henkilö saa vaihtaa kahden numeron paikan keskenään." ??
      "monellako tapaa alussa voidaan vaihtaa kahden alkion paikat" ???

      Selvitä itsellesi mitä noilla tarkoitat ja kerro sitten asia yksiselitteisesti muille. Älä vaihda termejä kesken kaiken.

      "Permutoidaan ne johonkin järjestykseen". Jos tuota tapaa ei tiedetä, aika hankala suunnitella yhtikäs mitään algoritmeja. Olet lukenut jotain jostakin ja oletata kaikkien tietävän tasan tarkkaan mitä olet tekemässä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lopeta yksinkeskutelu!

    • Ohjelmoi metodi, mikä saa parametrina kaksi kokonaislukua, ja vertailee niitä keskenään, ja palauttaa joko luvuista pienemmän tai suuremman

      public static int max (int x, int y) {
      if (x<y) {
      return y;
      }
      return x;

      Sitten käyt silmukassa läpi kaikki luvut niin kauan, kunnes taulukon edellinen luku on pienempi, kuin seuraava.

      • Anonyymi

        Sataakos heinäkuussakin?


    • En ole meterologi, enkä tiedä tämän vuoden heinäkuun ilmastsota, mutta sinä vuonna, kun kirjoitin tuon kappaleeni "Heinäkuun sateet" -lyriikan, niin oli heinäkuu, ja satoi vettä.

    • Wikipediasta löytyy teoriaa lajittelualgoritemistä:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Sorting_algorithm

      Lajittelu on tärkeä tietojenkäsittelyn ja algoritmiikan kannalta oleva asia. Ei ole ollenkaan sama, mitä lajittelualgoritmia käyttää esimerkiksi, kun pitäisi yhdistää tietoja tietttyyn järjestykseen esimerkiksi kahdesta laajasta tietokannasta, tai hakea tietoa valtavasta datamassasta mahdollisimman optimaalisen nopealla ajalla. (Esim. Googlella on maailman suurin tietovarasto käytössä, ja haut ovat todella nopeita. Aika näkyy sekunnin murto-osissa mitattuna tulossivulla.) Puhutaan Algoritmin aikakompleksisuudesta.

      • Anonyymi

        Lajttelu on historiaa. Silloin kun minä opiskelin kymmeniä vuosia sitten, kaikki oli vielä ihan tarpeellista ja viisaat kuluttivat aikaa erilaisten teorioden kehittelyyn.

        Nykyisin suurimmatkin käytännön tietokannat ovat mitättömiä kapasiteettiin verrattuna. Toista oli ennen kun muistia oli kilotavu ja reikä- ja magneettinauhat ja reikäkortit olivat hitaita ja niiden käsittelyyn vaadittiin paljon ihmistyövoimaa.


    • Anonyymi

      Ensimmäisen tehtävän tauluthan oli:
      [6, 1, 4, 10, 7, 2, 3, 9, 5, 8]

      Ja väitän ellei joku toisin todista että pienin kierrosmäärä on 6 joka saavutettiin vaihtamalla taulujen 4 ja 8 paikat, niin että ratkaisemaan lähdettiin tässä järjestyksessä olevia tauluja:
      [6, 1, 8, 10, 7, 2, 3, 9, 5, 4]

      Kierros 1: kerätyt taulut: 1, 2
      Kierros 2: kerätyt taulut: 3, 4
      Kierros 3: kerätyt taulut: 5
      Kierros 4: kerätyt taulut: 6, 7
      Kierros 5: kerätyt taulut: 8, 9
      Kierros 6: kerätyt taulut: 10

      Tehtävän ratkaisussa käytin apuna noin 40 rivistä Python Scriptiä. Mitään Algoritmejä tai aikakompleksisuuden opiskelua tai tuntemusta ei ratkaisua hakiessa tarvittu.

      • Anonyymi

        Toisen tehtävän tauluthan oli (50kpl):
        [38, 42, 43, 27, 41, 20, 33, 6, 47, 45, 34, 11, 19, 7, 24, 23, 35, 29, 50, 5, 17, 15, 2, 26, 49, 8, 31, 36, 1, 21, 3, 39, 22, 37, 46, 13, 40, 14, 25, 44, 16, 18, 12, 10, 30, 48, 32, 9, 4, 28]

        Ja väitän ellei joku toisin todista että pienin kierrosmäärä on 24 joka saavutettiin vaihtamalla taulujen 42 ja 19 paikat, niin että ratkaisemaan lähdettiin tässä järjestyksessä olevia tauluja:
        [38, (19), 43, 27, 41, 20, 33, 6, 47, 45, 34, 11, (42), 7, 24, 23, 35, 29, 50, 5, 17, 15, 2, 26, 49, 8, 31, 36, 1, 21, 3, 39, 22, 37, 46, 13, 40, 14, 25, 44, 16, 18, 12, 10, 30, 48, 32, 9, 4, 28]


        Kierros 1: kerätyt taulut: 1
        Kierros 2: kerätyt taulut: 2, 3, 4
        Kierros 3: kerätyt taulut: 5
        Kierros 4: kerätyt taulut: 6, 7, 8, 9
        Kierros 5: kerätyt taulut: 10
        Kierros 6: kerätyt taulut: 11, 12
        Kierros 7: kerätyt taulut: 13, 14
        Kierros 8: kerätyt taulut: 15, 16
        Kierros 9: kerätyt taulut: 17, 18
        Kierros 10: kerätyt taulut: 19, 20, 21, 22
        Kierros 11: kerätyt taulut: 23
        Kierros 12: kerätyt taulut: 24, 25
        Kierros 13: kerätyt taulut: 26
        Kierros 14: kerätyt taulut: 27, 28
        Kierros 15: kerätyt taulut: 29, 30
        Kierros 16: kerätyt taulut: 31, 32
        Kierros 17: kerätyt taulut: 33, 34, 35, 36, 37
        Kierros 18: kerätyt taulut: 38, 39, 40
        Kierros 19: kerätyt taulut: 41, 42
        Kierros 20: kerätyt taulut: 43, 44
        Kierros 21: kerätyt taulut: 45, 46
        Kierros 22: kerätyt taulut: 47, 48
        Kierros 23: kerätyt taulut: 49
        Kierros 24: kerätyt taulut: 50

        Samaan tulokseen tultiin kahdeksalla (8) eri rivillä. Tässä listattu tuli vastaan ensimäisenä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      51
      1529
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1309
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      289
      972
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      52
      947
    5. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      78
      928
    6. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      878
    7. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      129
      858
    8. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      234
      817
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      62
      729
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      704
    Aihe