K cittari hivuttaa ruuanhintoja ylöspäin

eli vielä maaliskuussa Imatran riisipiirakat maksoivat 1.85 euroa ja sitten huhtikuulla hinta nousi 2.05 euroon ja nyt hinta on jo 2.15 euroa. Muissakin tuotteissa vastaavia hinnannousuja cittarissa.
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Saman huomannut Ompun Cittarissa ja siksi katse suuntautuu useammin Prismaan, käytävän toisella puolen. Toki jos haluaa laadukasta lihaa, niin on pakko mennä Cittarin puolelle.

Äänestä

Valita Fazerille niiden paistopisteiden tuotteiden hinnoittelusta. Oletko koskaan nähnyt Cittarin mainoksissa paistopisteen tuotetarjouksia?

Äänestä
  • Ei ole kyse Fazerin paistopisteisten hinnoittelusta vaan kaupan hyllyhinnoittelusta.

    Äänestä

Nyt kallistimme hintojamme.

- Cittarin täti.

Äänestä
  • K-ryhmä korottaa hintojaan koko ajan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    K-ryhmä korottaa hintojaan koko ajan.

    "K-KAUPASSA KOHDATAAN", lausui J. Hallikainenkin TV-mainoksessa aikoinaan.

    Siis ...VAIKEUKSIA??? :P

    Äänestä

Cittari on aina hyvällä paikalla, joten asiakkaita riittää.
Citymarket myy edullisesti mainostamansa tuotteet ja muilla tuotteilla sitten ottavat takaisin nämä tarjousten hinnat.

Lidl ja Prisma saman hintaisia ja Citymarket näitä huomattavasti kalliimpi.
Prismasta saa bonuksia ja niitä ei Lidl anna.

Äänestä

Kaikki riisipiirakan hinnankorotukset menevät lyhentämättömänä suomalaisille riisinviljelijöille.

Äänestä

Ai jaa.

Äänestä

kaikilla+selkeää+nousua+jatkuvasti.+s-ketjun+olen+98%+lopettanut+jo+vuosia+sitten,+syy+on+"halpuutus"+ylöpäin.+joskus+käyn+ja+huomioin+jatkuvan+ylämäki-halpuutuksen,+silloin+en+osta.sama+taitaa+nyt+toistua+k-ryhmään+ja+ostot+pääosin+jatkossa++"liiteristä".SUOMI-AHNEUDEN+hintojen+nousu+==>+siirrytään+vielä+enemmn+LIDL:n+,+mutta+sielläkin+ostot+järjen+mukaan,+koska+hinnat+sielläkin+nousee+jatkuvasti.+olen+seurannut+ruuan+hintoja+70-luvulta+asti,+joten+hallinta+on+"aika+hyvä".

Äänestä

Saman katyona alla Sellossa olevien K-Citymarketin ja Prisman välisen hinnaneron olen pannut merkilel jo muutamia vuosia sitten.

Hedelmissä, vihanneksissa, leivissä juustoissa, eineksissä ja melkein kaikissa peruselintarvikkeissa Citymarket on selvästi kalliimpi. Kun sitten menee radan toiselle puolelle pienemmän luokan normaaliin K-marketiin, eivät hinnat olekaan siellä enää ihan yhtä rasvaiset.

Mutat nimenomaan noiden kahden, Citymarketin ja Prisman elintarvikkeiden hintavertailussa Cittari on selvästi kalliimpi.

Äänestä
  • Samn olen huomannut ruokaostoksilla käydessäni.

    Äänestä

Ahneutta.

Äänestä

Lidlin paistopisteen piirakat ovat mielestäni ihan hyviä. Hinnat ovat nousseet eri tuotteissa kaikissa kaupoissa.
Erikoisen herkkiä ovat nousemaan auton vakuutukset. Selitys nousuihin: kustannustason yleisen nousun takia, olemme pakotettuja vakuutusmaksujen korotukseen. Heh, uskoo ken tahtoo siihen litaniaan.

Äänestä
  • voi olla hyviä,mutta pirun kalliita. taitaa tulla puolivalmiit tuotteet ihan ulkomailta. ei suomesta. täällä vain paisto,en juuri ostele, teen vaikka itse.

    Äänestä

Boikotoikaa riistäjää

Äänestä
  • hinnat ratkaisee tavisten ostot, ei riisto. suomikaupat ne vasta riistää hurjasti, hinnat on suoranaista super-rosvousta, ahneutta äärimmilleen vietynä.

    Äänestä

Hyvä että kuluttajat seuraavat hinnanousuja eri kauppaliikkeissä ja kohdistavat hankintansa sen mukaisesti.

Äänestä

Yritän+seurata+-30%+ja+-50%+-lappuja+,,,aina+joskus+saa+edullista+syömistä.H-H+on+mielikauppani.

Äänestä
  • Asiaa valintasi mukaisesti.

    Äänestä

lidl pystyy myymään halvenmalla kun rakennus on vaan ruokaa varten eikä psopailua varten,

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

  • osin ruokaa ja muuta rihkamaa. hinta perustuu aina suuriin ostomääriin ja osin pienempiin katteisiin, mutta ei läheskään aina.
    osaa lidl vetää korkeitakin hintoja jos asiakas ei tajua.

    Äänestä

Järvenpään City-Market on niin suosittu, ettei tahdo parkkipaikkaa löytää. Jotainhan niiden olisi tälle suosiolleen tehtävä, ehkä hintojen roima korostus antaisi tilaa satunnaisille asiakkaille paremmin?

Äänestä

Niin korottaa S-ryhmäkin, aina huomaa että taas on tullut 10 senttiä lisää hintaan ja valikoima sen kun supistuu, kohta ei ole muuta heidän omia merkkejään, valitettavasti se on lähin kauppani joten on melkein pakko käydä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

eli vielä maaliskuussa Imatran riisipiirakat maksoivat 1.85 euroa ja sitten huhtikuulla hinta nousi 2.05 euroon ja nyt hinta on jo 2.15 euroa. Muissakin tuotteissa vastaavia hinnannousuja cittarissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu