Suomen EU-puheenjohtajuuskausi 1.7.- 31.12.2019

Suomen EU-puheenjohtajuuskausi 1.7.- 31.12.2019

Puheenjohtajakauden (6kk) budjetti, joka kattaa kokous- ja henkilöstömenot sekä puheenjohtajakauden organisoinnin, on 70 miljoonaa euroa. Lisäksi sisäministeriön budjettiin on varattu määrärahoja puheenjohtajakauden turvallisuusmenoihin.

https://vnk.fi/eu/eu-puheenjohtajakausi-2019

Vuonna 2006 vastaavan kokouksen turvallisuusmenot viisinkertaistuivat suunnitellusta kahdesta miljoonasta runsaaseen kymmeneen.

Tässä olisi vedonvälittäjille jännä kohde... meneekö 100 miljoonaa rikki/6kk?

Suomen puheenjohtajuuskumppanit ovat Romania ja Kroatia - 6kk:n pesti kullakin. Onkohan noilla kahdella muulla maalla varaa upottaa 100 miltsii kokousteluun?

1

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      100miljoonalla palkkaisi 700 hoiva-avustajaa vanhuksille viideksi vuodeksi. valtiolta säästyisi 700 ihmisen työllistämiskustannukset viideltä vuodelta ja verotuottoa kertyisi miljoonia. asumistuet ja toimeentulotuet olisi katkolla 40 000 kuukauden ajan ja 700 ihmistä saisi elämänsä takaisin. kaikki raha tulisi kiertoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10843
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5180
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2083
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe