Jos Päivi näkisi tämän kirjoituksen, sanoisin hänelle, että rohkeutta nyt toteuttaa se mistä puhuit. Minä itse sain kutsun ulos ev.lut kirkosta jo vuosia sitten.
Jo kauan sitten on kirkko luopunut Jumalan sanasta, eikä se ole maallikkojen korjattavissa. Soluttautuja on sisällä kirkossa ja henkilövalinnat ovat jo vuosia olleet soluttautujan mielen mukaiset.
Tiedän, että ulos astuminen vaatii rohkeutta. Kun sen tekee, antaa omatunto ja Henki rauhan.
Valitettavasti itse joudun toteamaan, että koen luopumuksen tapahtuneen.
Ne, jotka kehoittavat "jäämään korjaamaan kirkon sisältäpäin", eivät aiokaan mitään korjata. Onko kovastikin ollut vaateita uskonpuhdistuksesta joka nyt vaadittaisiin?
Olen vuosia seurannut sinun toimiasi ja odottanut tätä hetkeä.
Rakas siskoni Jeesuksessa Kristuksessa. Jumalan siunausta ja rohkeutta nyt.
P.S Jokainen uudestisyntynyt jonka tunnen, on jo eronnut kirkosta.
Pyhä Raamattu 33/38 2.Kor 6:14
Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
Rohkeutta Päivi Räsänen
15
136
Vastaukset
- Anonyymi
Rohkea rotan syö.
- Anonyymi
Jos aiot erota evlut:sta sen tähden, että koet kirkon luopuneen Jumalan sanasta, niin eroa mieluummin maistraatin verkkopalvelussa, kuin siinä eräässä eroamispalvelussa.
Kyseistä eroamispalvelua tarkkaileva valtamedia pyrkii häikäilemättä kääntämään eroamiset "maallistumiseksi" tai " tueksi pridelle" jne.
Maistraatin verkkopalvelun kautta eroat aivan yhtä nopeasti.
T: evlut:ista uloskutsuttu Jeesuksen Kristuksen oma - Anonyymi
Päivi Räsänen on oikeassa,luterilainen kirkko on mennyt jo äärimmäisyyksiin Raamatun sanan muuntelussa. Luterilaisuudessa kaikki käy.
- Anonyymi
No se on Räsäsen muutettava venäjälle Putlerin huomaan niinku muidenki epädemokraattien.
Siellä on hyvät perinteet kaikenlaisesta suvaitsemattomuudesta jo vuodesta 1917. - Anonyymi
Ei ole Räsäsen helppo lähteä luterilaisesta pahuudesta pois, miehensä on pappi sielä ja kuinka tuossa katkerassa lutikkapesässä sitten sinne jäänyttä pappia syrjittäisii.
- Anonyymi
Uskonnot ja uskovaiset eivät sovi politiikkaan.
Näin se vaan on.
Onneksi uskonnot menettävät merkitystään päivä päivältä.Sen näkee Amerikassa, sen näkee Lähi.Idässä, sen näkee Aasiassa.
Mutta Suomessa kukaan ei halua erottaa uskontoa politiikasta.- Anonyymi
räkäpää kirjoitti:
Sen näkee Amerikassa, sen näkee Lähi.Idässä, sen näkee Aasiassa.
Mutta Suomessa kukaan ei halua erottaa uskontoa politiikasta.Uskonnon ja politiikan erottaminen toisistaan on mahdotonta.
Sama ihminen joka politikoi, kantaa sisällään uskoaan tai uskottomuuttaan ja se heijastuu päätöksissä.
En näe järkeä edes yrittää tuota mahdottomuutta.
Ei yksikään ateisti pysty peittelemään "sydäntään" eikä yksikään uskonnollinen tai uskova. Miksi edes pitäisi?
Sehän olisi itsensä ja äänestäjien pettämistä.
Jokaiselle omat arvot ovat tärkeitä ja niitä edistetään yhteiskunnassa. Anonyymi kirjoitti:
Uskonnon ja politiikan erottaminen toisistaan on mahdotonta.
Sama ihminen joka politikoi, kantaa sisällään uskoaan tai uskottomuuttaan ja se heijastuu päätöksissä.
En näe järkeä edes yrittää tuota mahdottomuutta.
Ei yksikään ateisti pysty peittelemään "sydäntään" eikä yksikään uskonnollinen tai uskova. Miksi edes pitäisi?
Sehän olisi itsensä ja äänestäjien pettämistä.
Jokaiselle omat arvot ovat tärkeitä ja niitä edistetään yhteiskunnassa.Tuosta kuvailustasi yksilöstä on aika pitkä matka puolueeseen, joka on perustettu uskontoa varten.
- Anonyymi
Kun katsoin uutisissa tuota marssivaa joukkoa, niin en ymmärrä, miten tuollainen huliganismi pitäisi olla kirkon suojeluksessa?
En ole uskovainen, mutta en millään voi hyväksyä tuollaista asiaa, että papisto lähtee tuollaisen joukon jatkoksi marssimaan. Antti Rinne kylläö voi sulautua joukkoon oikein hyvin.
Tuskin "Jumalakaan" katsoo tuota menoa kovin suopein ajatuksin. Luulen, että ajattelee, että Suomen kirkko ja kansa on etääntynyt todellisesta Jumalan sanasta.
Enkä voi kuvitella kirkon alttarille kahta miestä tai kahta naista yhteen vihitäväksi.
Miksi täytyy sotkea Kirkkoon moiset vaatimukset.
Maistraatti on omiaan vihkimääs epänormaalit liitot, jos vihkiminen yleensä on tarpeellinen.- Anonyymi
Haureus on yksi pahimmista synneistä ja homous on kauhistus Jumalalle.
Kirkon PITÄÄ noudattaa kymmentä käskyä tai se ei ole Jumalan kirkko! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haureus on yksi pahimmista synneistä ja homous on kauhistus Jumalalle.
Kirkon PITÄÄ noudattaa kymmentä käskyä tai se ei ole Jumalan kirkko!Hulluus aiheuttaa lähimmäisten kuten homojen vainoa, sellainen hulluus on kauhistuttava synti! ÄLÄ TEE SYNTIÄ!
- Anonyymi
Kaikki he olivat Jumalan lapsia. Arkkipiispa oli oikeassa. Kirkon pitää näkyä, eikä käpertyä koloonsa näkymättömiin. Kirkko kuuluu kaikille.
- Anonyymi
Rohkeutta astua vankilaan!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849