Kävin ekassa tarkastuksessa josta tuli siis hylky iskarista ja korjauskehotus tuulilasin vaihtamisesta. Iskari vaihdettiin ja meni läpi, mutta tuulilasin korjaamiseen annettiin vain kuukausi aikaa, eli jälkikatsastaja laittoi päivämäärän, kun eka katsastaja ei laittanut mitään päivämäärää.
Noin voi siis tehdä jos on katastajalla huono päivä? Olen aina luullut että korjauskehotuksiin ei pitäisi puuttua jälkitarkastuksessa. Voinko valittaa?
Jälkitarkastuksessa aika korjauksille?
4
145
Vastaukset 4
- Anonyymi
Olisit korjannut sen tuulilasin, niin ei olisi tullut merkintää.
- Anonyymi
Pari vuotta sitten vanhus 88v kävi katsastuksessa 90 tuhatta siististi ajetulla Toyota pakullaan, Hylky.
Vei auton Toyotalle, eivät löytäneet korvattavaa.
Nyt kävi uudestaan samalla Plussalla mutta eri toimipisteessä, Hylky.
Kardaanin tukilaakeri ja oikea etu tukivarsi korjaus, hinta 1300e.
Viime katsastuksesta, jossa ei mitään sanottavaa, ajettu muutama sata km.
Vaihdettavissa osissa ei tuntunut mitään vikaa.
Onko katsastajan mielivaltaisuudelle mitään estettä.?- Anonyymi
Ei ole ja mitään et voi.
- Anonyymi
Ei tietenkään eka katsuri laittanut päivämäärää kun hylkäsi auton josta tulee automaattisesti kuukausi korjausaikaa. Jos ei korjaa jälkitarkastukseen korjauskehotuksia voi katsuri merkitä 1 päivän ja 1 kuukauden väliltä korjausajan.
Yleensä tuulilasista saa sen yhden kuukauden lisäajan. Valovioista jos ei ole korjattu voi saada pari kolme päivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681076
- 641052
- 58833
- 93827
- 42678
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois226659- 50598
- 40580
- 66575
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79563