https://www.iltalehti.fi/khl/a/ed736619-9cb3-489f-bce0-45f2c1ff4e0e
Tuntuu järjettömältä, että jokin taho haluaa rahoittaa Jokerien jääkiekko joukkuetta. KHL:ssä pelatessaan jokainen vuosi ollut 10-15 miljoonaa tappiollinen.
Tuskin tuo voitolliiseksi nousee koskaan.
Tuntuu järjettömältä, että jokin taho haluaa rahoittaa Jokerien jääkiekko joukkuetta. KHL:ssä pelatessaan jokainen vuosi ollut 10-15 miljoonaa tappiollinen.
Tuskin tuo voitolliiseksi nousee koskaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En kyllä voisi kannattaa tuollaista seuraa. Homma ei vaikuta rehelliseltä. Tuo ei ole se Jokerit, joka pelasi SM-sarjassa menestyksekkäästi.
Aimo Mäkinen kääntyy haudassaan.
Mitä se jääkiekko muka tuottaa? Koko ajan pitää olla ruinaamassa ja nuolemassa persettä että rahan tulo jatkuisi.
Metallikonsernin orjat painavat hiki hatussa ja naama noessa, että pojat saavat harrastaa ja herrat repiä tuohta. Veikkaus kerää kansalta kolehdin, jos kassakriisi sattuu yllättämään. Hyvävelipeli.
Eiköhän se Veikkauksen kolehdin keräämiseen osallistuminen ole vapaaehtoista, osallistujienkin tavoite on turvottaa omaa lompakkoa.
T. Osallistuja.
maksettiinko taas sotakorvauksia
Kolehtiin osallistuminen on periaatteessa vapaaehtoista, vaikka onkin monelle ainoa toivo paremmasta täällä hyvien veljien karenssilassa. Veikkaajilta on tosin unohdettu kysyä, mitä he haluavat Veikkauksen tukevan. Ennen asioita järjesteli Ahteen Matti, mutta Hjalliskin pääsi taannoin diilailemaan ja tietenkin omaan piikkiinsä. Kansanterveydeksi.
Muutama pääjehu tienaa kuitenkin huimia summia, vaikka tulos joka vuosi miljoonia tappiollinen. Mukava työpaikka.
Ihme kitinää. Koittakaa nyt tajuta että pelaajat saa loistavaa pelikokemusta ja jos joku tämän lystin vielä rahoittaa niin aivan upeaa.
Mikähän Jari Kurrin osuus oikeasti on tuossa sirkuksessa? Vaikuttaa kyllä todella hämärältä Jokereiden omistusmuutokset ja rahoituskuviot. Kremlin kytkökset ja suomalainen jääkiekko yhdessä. No Huh huh ja HYI!
Väittää ostaneensa firman, mutta ei tiedä mitä firman tase sisältää? Täyttä pelleilyä. Todellista valtaa käyttää joku ihan muu kuin Kurri.
Pesukone tehnyt taas puhdasta.
Paljon suurempi juttu on 3,2 miljardin vuosittainen kuppaus .
Ei vieläkään kerrota suomalaisille tarkemmin, minne ja miten VM piilottaa budjettiin 3,2 miljardia joka vuosi ja miten se jakelee rahat mjatumafialle. VM:n touhut näyttävät olevan valtavaa rahanpesua. Ja yksi heteukko ollut johdossa koko ajan.
.
Homma rahoitetaan lainalla, viime vuonna otettiin 5,5 miljardia lainaa,
korkoja maksettiin 1,3 miljardia, matuihin yli 3 ja loppu herrojen huuhaa bisneksiin. Näin tätä ei eriksee tarvitse budjetoida, mutta joka vuosi
otetaan kuitenkin lainaa tähän touhuun maailman tappiin asti.
Jokerit oli ennen KHL:ää hienoa seura, erityisesti 70-luvulla.
Jokerien osallistumisella KHL:ään ei tavoitella talodellista voittoa vaan propagandavoittoja. Harkimot ja kurrit ovat vain bulvaaneja, joita tarvitaan kulissiksi.
Milloin Helsinkin jokerit vaihtaa nimensä Kremlin Marioneteiksi? Nykytilanteessa voisi olla paremmin seuran todelllista tarkoitusta kuvaava nimi. Tuottaa urheilun avulla propagandaa Putinin hallinnolle. Tappiota paukkaa vuosi vuodelta, mutta Moskova taputtaa. Ihan oikeasti tuollainen seura voisi poistua suomesta omiensa luo. Suomalaisella urheilulla ei tule tukea venäjän diktatuuripolitiikkaa. Jokerit on punainen häpeäpilkku loistavasti menestyvässä jääkieossamme.
Kurri taitaa olla varsinainen business nero.