Voisitteko selittää miksi USA häviää lähes kaikki sotansa nykyään?

Anonyymi

Vaikka upottaa niin valtavia summia varusteluun.... kyllä sentään luulisi Sipilän mallin mukaiselle tulos-tai-ulos priorisoinnilla olevan tarvetta.

17

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen takiahan Nato tarvitsee sotilaita jäsenmaistaan hoitelemaan jenkkien aloittamiin kahinoihin kunnon väkeä..

      • Anonyymi

        Eipä se Venäjäkään ole pahemmin nyky sodissa loistanut turpiin on tullut jokapuolella, toisessa maailmansodassa menestys tuli vain suurella mies ja materiaali ylivoimalla.


      • Anonyymi

        "Sen takiahan Nato tarvitsee sotilaita jäsenmaistaan hoitelemaan jenkkien aloittamiin kahinoihin kunnon väkeä.."

        Aivan typerää ja turhaa valehtelua! Kerrotko esimerkkejä väitteestäsi?

        Todellisuudessa Nato auttaa VAIN hyökkäyksen kohteeksi joutunutta jäsenmaataan!

        Sen sijaan USA:n omaan laskuun tekemät touhut eivät Natoa liikuta! Jos muistat niin yksin USA soti esim. Syyriassa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä se Venäjäkään ole pahemmin nyky sodissa loistanut turpiin on tullut jokapuolella, toisessa maailmansodassa menestys tuli vain suurella mies ja materiaali ylivoimalla.

        USA:n massiivisella avullahan ryssät onnistuivat pysyttelemään Uralin länsipuolella..


    • Anonyymi

      Kansantalouteen nähden, venäjä kuluttaa asevoimiinsa yli 100 kertaisesti rahaa kuin USA.
      Venäjän kansa kärsii ja köyhtyy Puninin itse järjestämistään sodista. Venäjällä menee todella huonosti.

      Miksi venäjä panostaa asevoimiinsa? Venäjää ei edes uhkaa kukaan.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Venäjän budjetti on 5% ja USA:n 3.5% kansantulosta.


      • Anonyymi

        Venäjällä on niin kovin vähän noita sotia. USA on sen sijaan läsnä isolla rahalla kaikkialla maailmassa "etujaan valvomassa".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjällä on niin kovin vähän noita sotia. USA on sen sijaan läsnä isolla rahalla kaikkialla maailmassa "etujaan valvomassa".

        Venäjä on sotinut koko olemassa olonsa ajan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö. Venäjän budjetti on 5% ja USA:n 3.5% kansantulosta.

        Venäläläinen tienaa tunnetusti eniten universumissa,


    • Anonyymi

      Eihän USA:n puolustusvoimien edes tarvitsisi sotia!
      USA:n puolustusvoimien pitäisi puolustaa USA:n rajoja Kanadaa ja Meksikoa vastaan. Nehän uhkaavat USA:n rajoja. Eivät Iran tai Venäjä!
      Eihän Suomikaan puolustaudu muita kuin rajanaapureitaan vastaan. Ruotsia, Norjaa ja Venäjää. Joista kukaan ei ole osoittanut aggressiivisuutta tai aluevaatimuksia Suomelle.
      Tosin Norja taisi esittää Suomen 100v synttärien kunniaksi Haltin tunturiakin korkeamman nyppylän luovuttamista Suomen Tasavallan alueen korkeimmaksi huipuksi. Sale taisi luopua Nato-Norjan alueluovutuksesta.

      • Anonyymi

        "Eihän USA:n puolustusvoimien edes tarvitsisi sotia!
        USA:n puolustusvoimien pitäisi puolustaa USA:n rajoja Kanadaa ja Meksikoa vastaan. Nehän uhkaavat USA:n rajoja. Eivät Iran tai Venäjä!"

        Kirjoittaja ei tunnu mieltävän, että suurvallat valvovat etujaan kaikkialla maailmassa. Esim. Venäjä sotii Syyriassa, Englanti oli aikoinaan Irakissa ja Ranska Keski-Afrikassa!

        "Eihän Suomikaan puolustaudu muita kuin rajanaapureitaan vastaan. Ruotsia, Norjaa ja Venäjää. Joista kukaan ei ole osoittanut aggressiivisuutta tai aluevaatimuksia Suomelle. "

        MIKÄ on tyypillistä pikkuvaltioille kuten Suomi!


      • Anonyymi

        Kirjoittaja mieltää, että USA:n kannattaisi puolustaa vain omia rajojaan, kuten kaikkien muidenkin läntisten, demokraattisten valtioiden..
        Vai onko ulkomailla sotiminen ihan OK?
        Jos on, älä silloin kritisoi Venäjän toimia Krimillä.


      • Anonyymi

        "Kirjoittaja mieltää, että USA:n kannattaisi puolustaa vain omia rajojaan, kuten kaikkien muidenkin läntisten, demokraattisten valtioiden.."

        Miellä mitä lystäät, mutta todellisuudessa suurvallat puolustavat interessejään laajemmalti. Ei se yhdestä mielipiteestä miksikään muutu!

        "Vai onko ulkomailla sotiminen ihan OK?"

        Sotiminen ei ole koskaan ok!

        "Jos on, älä silloin kritisoi Venäjän toimia Krimillä. "

        Miksen? Olen sitä kritisoidessani hyvässä seurassa kun niin tekee myös YK ja 98 % maailman maista!


    • Anonyymi

      Mikä se semmoinen "demokratia" on kun kaksi valtapuoluetta ovat pelkkiä Wall Streetin palvelijoita?

    • Anonyymi

      Siinä on se ero, että Venäjällä ei pidemmän pälle ole varaa hyökkäysvoimiinsa. Usalla on.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      78
      9317
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5785
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      39
      4057
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe