Miehet johtamaan seurakuntia ja yhteiskunta

Anonyymi

Tänään HS kertoo että isä on huolissaan pojistaan jotka on pari vuotta tytöistä jäljessä päästään. Nämä eivät pääse lukioon. Tyttöjä on 60 prosenttia lukiossa ja yliopistossa. Isän mukaan poikia pitäisi suosia tasa arvon nimissä raamatullisesti.

9

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naiset pyrkivät päsmäröimään kotona, seurakunnissa, politiikassa ja kouluissa.

      Hienoa tämä naisten tasa-arvo naisten ehdoilla mutta mitkä ovat seuraukset?

    • Anonyymi

      Joo. Niin se Hesarin isäkin ajatteli. Pojat jää hänestä alakynteen koska poikia sotkee myöhäisempi murrosikä joka on pahimmillaan 15 v ja poika ei silloin keskity kouluun. Tytöt ovat seestyneet ja valloittavat korkeakoulut. Isän poika menee amikseen jos sinnekään. Poikaa kiinnostaa koulua enemmän mopot ja pelit.

      Isä kysyy mitä päättäjät tekevät hänen poikansa hyväksi. Tai oliko se Ukki joka oli lapsensa Pojista huolissaan.

      Raamatussa poikaa arvostetaan.

      • Anonyymi

        "Isä kysyy mitä päättäjät tekevät hänen poikansa hyväksi."

        Laiskoille tai epäkypsille ei voi luoda koulutuksessa ohituskaistaa. Ei sellaista tarjota työelämässäkään.

        Ennen ne, jotka eivät olleet kypsiä lukioon, suorittivat sen myöhemmin työn ohessa iltalukiona. Miksei se olisi edelleenkin varteen otettava vaihtoehto?

        Raamattu arvostaa tietyn tyyppistä poikaa. Sellaista ahkeraa, oppihaluista, vanhempia kunnioittavaa ja Jumalaa pelkäävää, joka osaa laittaa mielihalunsa syrjään tärkeämpien asioiden vuoksi.

        Monet tytötkin tekisivät lukioiässä mieluummin jotain muuta. Mutta jatko-opinnot on turvattava jos aikoo päästä käsiksi itsenäiseen elämään. Toki koulussa on myös poikia, jotka hoitavat opintonsa vaatimatta erityiskohtelua.


    • Anonyymi

      Mutta ennen vanhaan poikia oli puolet tai enemmän lukiossa.. Mitä on tapahtunut

      • Anonyymi

        "Mitä on tapahtunut? "

        Poikia oli lukiossa enemmän, koska etenkin työläisperheissä ajateltiin, että tytöt pärjäävät vähemmälläkin koulutuksella. Ei lukio ollut meikäläisenkään kohdalla itsestään selvä. Opettajan piti käydä kotona puhumassa puolestani.

        Ennenvanhaan lukio oli myös maksullinen, joten sitä arvostettiin. Opiskelijoiden tasokin saattoi olla korkeampi. Joka tapauksessa he olivat motivoituneempia.

        Nykyään erityisesti pojat kilpailevat siitä ketä ei vois koulunkäynti vähempää kiinnostaa. Lukioikäisillä pojilla on jopa vaikeuksia lukea ja kirjoittaa. Väitän, että kyse on asenteesta.

        Työnantajana kiinnitin huomiota siihen, että nuoret miehet hakevat edelleen pokkana tehtäviä, joihin heillä ei ole lain vaatimaa pätevöittävää tutkintoa. Samanikäisillä naishakijoilla oli taas usein kaksi tutkintoa. Pyri siinä sitten valinnoissa sukupuolten tasa-arvoon.

        Olen tullut siihen tulokseen, että jotkut miehet eivät meinaa uskoa, että maailma on muuttunut, eikä sukupuoli pätevöitä mihinkään. Eikä ratkaisu tähän asenneongelmaan ole kouluksen tason alentaminen.


    • Huutavan ääni erämaassa? Päivi Räsänen. Missä ovat Mooses Laukkanen, Mika Niikko tai Martti Kallionpää? Onko menestys ja mammona niin tärkeätä, että ei uskalleta ottaa kantaa?

    • Anonyymi

      Lue Hesarin juttu

    • Anonyymi

      Se on lökäpöksy- isien vika, kun eivät pane poikiaan lukemaan. Urheilukentiltä ei tule ylioppilaita eikä moponvirittäjäisien pojat lue läksyjään. Lukio vaatii lukemista, kuten nimi kertoo. Kyllä lukioista valmistuu poikia huippuarvosanoin, vaikka ovat joulukuussa syntyneitä. Ovat tehneet työtä tuloksensa eteen. - Ilmaispisteitten vaatijat ovat patalaiskoja, jollaisiksi isät ovat poikansa opettaneet.

    • Anonyymi

      Kyllä, omena ei kauas puusta putoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      15
      2105
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      200
      1664
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      168
      1604
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      101
      1379
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      39
      1229
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      151
      1020
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      992
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      968
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      879
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      857
    Aihe