Miehet johtamaan seurakuntia ja yhteiskunta

Anonyymi

Tänään HS kertoo että isä on huolissaan pojistaan jotka on pari vuotta tytöistä jäljessä päästään. Nämä eivät pääse lukioon. Tyttöjä on 60 prosenttia lukiossa ja yliopistossa. Isän mukaan poikia pitäisi suosia tasa arvon nimissä raamatullisesti.

9

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naiset pyrkivät päsmäröimään kotona, seurakunnissa, politiikassa ja kouluissa.

      Hienoa tämä naisten tasa-arvo naisten ehdoilla mutta mitkä ovat seuraukset?

    • Anonyymi

      Joo. Niin se Hesarin isäkin ajatteli. Pojat jää hänestä alakynteen koska poikia sotkee myöhäisempi murrosikä joka on pahimmillaan 15 v ja poika ei silloin keskity kouluun. Tytöt ovat seestyneet ja valloittavat korkeakoulut. Isän poika menee amikseen jos sinnekään. Poikaa kiinnostaa koulua enemmän mopot ja pelit.

      Isä kysyy mitä päättäjät tekevät hänen poikansa hyväksi. Tai oliko se Ukki joka oli lapsensa Pojista huolissaan.

      Raamatussa poikaa arvostetaan.

      • Anonyymi

        "Isä kysyy mitä päättäjät tekevät hänen poikansa hyväksi."

        Laiskoille tai epäkypsille ei voi luoda koulutuksessa ohituskaistaa. Ei sellaista tarjota työelämässäkään.

        Ennen ne, jotka eivät olleet kypsiä lukioon, suorittivat sen myöhemmin työn ohessa iltalukiona. Miksei se olisi edelleenkin varteen otettava vaihtoehto?

        Raamattu arvostaa tietyn tyyppistä poikaa. Sellaista ahkeraa, oppihaluista, vanhempia kunnioittavaa ja Jumalaa pelkäävää, joka osaa laittaa mielihalunsa syrjään tärkeämpien asioiden vuoksi.

        Monet tytötkin tekisivät lukioiässä mieluummin jotain muuta. Mutta jatko-opinnot on turvattava jos aikoo päästä käsiksi itsenäiseen elämään. Toki koulussa on myös poikia, jotka hoitavat opintonsa vaatimatta erityiskohtelua.


    • Anonyymi

      Mutta ennen vanhaan poikia oli puolet tai enemmän lukiossa.. Mitä on tapahtunut

      • Anonyymi

        "Mitä on tapahtunut? "

        Poikia oli lukiossa enemmän, koska etenkin työläisperheissä ajateltiin, että tytöt pärjäävät vähemmälläkin koulutuksella. Ei lukio ollut meikäläisenkään kohdalla itsestään selvä. Opettajan piti käydä kotona puhumassa puolestani.

        Ennenvanhaan lukio oli myös maksullinen, joten sitä arvostettiin. Opiskelijoiden tasokin saattoi olla korkeampi. Joka tapauksessa he olivat motivoituneempia.

        Nykyään erityisesti pojat kilpailevat siitä ketä ei vois koulunkäynti vähempää kiinnostaa. Lukioikäisillä pojilla on jopa vaikeuksia lukea ja kirjoittaa. Väitän, että kyse on asenteesta.

        Työnantajana kiinnitin huomiota siihen, että nuoret miehet hakevat edelleen pokkana tehtäviä, joihin heillä ei ole lain vaatimaa pätevöittävää tutkintoa. Samanikäisillä naishakijoilla oli taas usein kaksi tutkintoa. Pyri siinä sitten valinnoissa sukupuolten tasa-arvoon.

        Olen tullut siihen tulokseen, että jotkut miehet eivät meinaa uskoa, että maailma on muuttunut, eikä sukupuoli pätevöitä mihinkään. Eikä ratkaisu tähän asenneongelmaan ole kouluksen tason alentaminen.


    • Huutavan ääni erämaassa? Päivi Räsänen. Missä ovat Mooses Laukkanen, Mika Niikko tai Martti Kallionpää? Onko menestys ja mammona niin tärkeätä, että ei uskalleta ottaa kantaa?

    • Anonyymi

      Lue Hesarin juttu

    • Anonyymi

      Se on lökäpöksy- isien vika, kun eivät pane poikiaan lukemaan. Urheilukentiltä ei tule ylioppilaita eikä moponvirittäjäisien pojat lue läksyjään. Lukio vaatii lukemista, kuten nimi kertoo. Kyllä lukioista valmistuu poikia huippuarvosanoin, vaikka ovat joulukuussa syntyneitä. Ovat tehneet työtä tuloksensa eteen. - Ilmaispisteitten vaatijat ovat patalaiskoja, jollaisiksi isät ovat poikansa opettaneet.

    • Anonyymi

      Kyllä, omena ei kauas puusta putoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe