Hyviä uutisia!

Anonyymi

Ollaan selvästi edellä viime vuoden kesäkuuta kirkosta eroamisissa. Vertailun vuoksi:

1.6.-25.6.2018: 1744 eroa
1.6.-25.6.2019: 3015 eroa

Kirkko vetää viimeisiään, ja taikausko katoaa

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on totta, että ev.lut. kirkko vetelee viimeisiään mutta se varsinainen kirkko eli Kristuksen kirkko elää ja voi hyvin!

      • Anonyymi

        Kirkossa on vielä 3.8 miljoonaa ihmistä. Onko sinun kirkossasi muita kuin yksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirkossa on vielä 3.8 miljoonaa ihmistä. Onko sinun kirkossasi muita kuin yksi?

        On, minäkin olen siellä. Tiedätkö sinä miksi ne jotka eivät usko Jumalaan ja Raamattuun ovat kirkossa?


    • Anonyymi

      Kristuksen kirkko on maailmanlaajuinen. Eiköhän siellä ole vähän enemmän kuin tuo 3,8 miljoonaa ihmistä!

      • Anonyymi

        Oletko yksinäinen kuin noin rehvastelet? Mene oikeaan kirkkoon, luterilaiseen kirkkoon!


      • Jos ev.lut.kirkko on samaa tavaraa eri paketissa kuin katolinenkin kirkko, niin miksi ette lopeta tätä Ruotsin kuninkaan meille väkisin tuomaa protestanttista sirpalekirkkoa ja palaa katolisen kirkon helmaan?


      • Anonyymi

        Esimerkiksi ketkä siihen kuuluvat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esimerkiksi ketkä siihen kuuluvat?

        Ei nyt heti tule mieleen......


      • Anonyymi

        Paljon enemmän, Jeesus tuntee jokaisen omansa.


    • " Kristuksen kirkko "

      Onko Kristus kristinuskon jumalan nimi?

      Krisnalla on samat ominaisuudet, eli kerrotaan hänen poistavan vahingollisten tekojen vastavaikutukset ja vapahtavan jälleensyntymien kierrosta. Eli, ei tarvitse syntyä uudelleen, inkarnoitua.

    • Varhaisten kristillisten kirjoitusten mukaan VT:n Jumala, joka on luonut maailman on ankara, ja Jeesus ilmoitti toisen Jumalan, eli hyvän jumalan.

      Mutta oliko toinen sitten hyvä, kun tuomitsee ikuiseen helvettiin ja kiduttaa poikaansa ja vaatii luopumaan kaikesta mitä sinulla on.

      Ja vaikka sanookin, että murhaajaa ei saa tuomita kuolemaan, koska tulee kaksi murhaa, niin hyväksytään kuitenkin se, että hän heittää helvetin tuleen kaikki pahantekijät.
      Ai niin, mutta hehän eivät kuole, vaan kärsivät ikuisesti. Hyvin lohdullista, vai onko ?
      Eivät kuole, vaikka pyytävät ja etsivät kuolemaa. sadistista.

    • Anonyymi

      > Kirkko vetää viimeisiään, ja taikausko katoaa

      Näyttää kyllä olevan päinvastoin. Mitä enemmän seurakunnasta erotaan, sitä enemmän lisääntyy mm. tv-ennustajat ja muu taikausko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1182
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      538
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      519
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe