Miksi Tarja Haloselle ei nosteta syytettä alkoholin antamisesta alaikäselle, vaikka hän on julkisesti tunnustanu antaneensa Tyttärensä juoda viiniä siitä lähtien kun täytti 15v.
(Nyky-posti)
(Nyky-posti)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Anna on käyttänyt valvotuissa olosuhteissa alkoholia eikä ole lähtenyt kylille hummaamaan ja sortunut aineen vaikutuksen alaisena rikoksiin. Jos vertaat tämänpäiväiseen IS:n juttuun siitä yläsavolaisesta tapauksesta. Siinähän täyttyi rikoksen tunnukset ensin, jonka jälkeen kuulusteluissa paljastui äidin rikkomukset alkoholin välittämisestä alaikäiselle.
Tietysti voidaan katsoa, että Tarjan ja Annan kohdalla on ollut suojelus, että tytär ei ole esimerkiksi koulubileissä alkanut riehua tai ottanut moottoriajoneuvoa haltuunsa kotimatkallaan.
ja perusteltu vastaus, näkisipä tällä palstalla useammin vastaavaa.
Ei mikään laki "valvotuista olosuhteista" tee alkoholin välitystä alaikäselle sallittua.
IS:n jutussa äitiä syytettiin alkoholin välityksestä alaikäselle, ei povan kännissä tekemistä rötöksistä.
Saman rikoksen teki Tarja Halonen hakiessaan punkkua tyttärelleen alkosta.
rötöksistään. Nyt kun rötösherra jahti on laantunut lienee jo tasa-arvonkin kannalta syytä aloittaa Rötösrouva jahti.
vanhempien vastuulla opettaa nuorempansa käyttämään alkoholia oikein, siitäkin on säädöksiä, jopa ravintoloille(ottakaa asiasta selvää). Euroopassa(johon mekin kuulumme, halusimme tai emme)sama käytäntö jo satoja vuosia.
Siis mä voin polttaa tyttäreni kanssa vaikka pilveä himassa valvotuissa olosuhteissa, kunhan tyttö ei lähde ulos?
Saako siis mitä vain tehdä valvotuissa olosuhteissa???? Sehän tekee maailmasta mielenkiintoisen.
Miksi 25v pitäisi juoda viiniä? Viini joka alkoholijuomista on kaikkein vahingollisin esim. maksalle.
Ja vaikka nyt ollaanki, on suomen lain vastasta äitin antaa alaikäsella lapselleen alkoholia.
Lue vaikka iltasanomien lööppi, nii eiköhän se sinullekki selviä.
meillä joskus kieltolakikin...
"Alkoholirikkomuksena voitaisiin tuomita myös alkoholin tarjoaminen alle 18-vuotiaalle niin, että hän juopuu. Tämä edellyttäisi, että teko on tahallinen ja sitä voidaan pitää kokonaisuudessaan moitittavana alaikäisen ikään, kypsyysasteeseen tai muihin olosuhteisiin nähden. Teosta voitaisiin tuomita päiväsakkoa. Sen sijaan esimerkiksi perhepiirissä alkoholin tarjoaminen alaikäiselle aterian yhteydessä ei olisi rangaistavaa. Nykyisin rikoslaissa oleva vanhentunut säännös alaikäisen viettelemisestä juomaan alkoholia kumottaisiin. Säännöstä ei ole käytännössä sovellettu."
http://www.om.fi/11930.htm
"Suomen lain puitteissa alkoholin luovuttaminen alaikäiselle on kuitenkin rikos. Jos nuori maistaa kotona alkoholia, on se lain puitteissa sallittua"
http://www.kauniainen.fi/ajankohtaista/uutiset/meininki/hyvamaininki.htm
http://www.iltasanomat.fi/arkisto/keskustelu.asp?threadid=1023266
Todellisuutta:
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1999/10.joulukuu/nalk4999.htm
Tosi luotettavaa :D
Siinä haastattelussa Tarja kehui sallineensa tyttärelleen viinin juonnin hänen täytettyään 15vuotta.
Totta tai ei, mutta ei Halonen ole kiistänytkään tätä nykypostin juttua.
Aloittamaa "presidenttipeliä".
Jokaisen täysi ikäisen pitäisi pystyä tunnistamaan
Aku Ankka sarjalaiset ja jättämään heidät
hiekkalaatikoilleen.
Jos kerran lain säätäjän ja toimeenpanijan sekä valvojan ei tarvitse noudattaa kaikkia aikaansaamiaan lakeja (Halonen on toiminut kaikissa em. instanseissa), niin mitä muita lakeja voidaan jaättää noudattamatta?
Haluaisin listan niistä laeista koska omalla kohdalla on useita nippuja lakeja ja säädöksiä joita en haluaisi noudattaa.
Auttakkaa Pliis.
Miten sä viitsitkin vaivautua edes kirjoittamaan noin säälittäviä... Ryhdistäydy hyvä ihminen ja ala viimeinkin nauttimaan elämästä äläkä toisten ihmisten parjaamisesta.