Suuttuiko Venäjä Barroson vierailusta?

Usein, kun Venäjä ärähtää Suomen suuntaan, on maailmalla menossa suuntauksia, joiden takia Venäjä tuntee joutuvansa silmätikuksi.

Kun EU:n komission puheenjohtaja Barroso on juuri juhlistamassa Suomen EU:hun liittymisen 10-vuotisjuhlaa, saattoi tämä juhla ollakin se "oljenkorsi, joka taittoi aasin selän"...

Samaan aikaan nimittäin Ukrainassa selvitellään Venäjän suosiman entisen presidentti Kutsman osuutta päättömänä löydetyn oppositiotoimittajan murhaan, Azerbeitsanissa kuohuu mahdollisesti uusi "oranssi" vallankumous, Baltian maat lausuvat totuuksia niiden "vapaaehtoisista N-liittoon liittymisistä", ja EU on muutenkin tiukentanut suhtautumistaan Venäjän politiikan omalaatuisuuksiin...

Oliko Suomen haukkuminen osoitus Venäjän hermojen kiristymisestä, vai eikö Venäjän ulkoministeriö enää muistanutkaan, että Suomi tutkii tarkasti itänaapurimme reaktioita pohtiessaan Nato-jäsenyyttään?

Venäjän karhu teki nyt karhunpalveluksen itselleen kaivamalla vanhoja luurankoja toisen maailmansodan juoksuhaudoista.

Se -jos mikä- herättää vastuuntuntevissa suomalaisissa houkutusta siirtyä Nato-sateenvarjon alle, ennen kuin Idän karhu alkaa ehkä ärjyä vielä rumemmalla äänellä.
--------------------------------------------
Aavistan kyllä jo etukäteen, etteivät tämän kirjoitukseni ajatukset aiheuta raikuvia suosionosoituksia palstan kaikkein venäläismielisimpien vasemmistolaisten riveissä...
17946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

itse olen koko ajan kannattanut NAO-jäsenyyttä, koska suhdanteet voivat muuttua.
Vaikka tämänhetkinen ärähdys olikin vielä kevyttä, voivat äänenpainot tosiaankin koventua itänaapurin suunnalta.

Äänestä

ole kirjoituksessasi, vaan siinä, että avasit threadin samasta asiasta josta palstalla jo käydään useita(sekin on omituista)keskusteluja, se on ongelma, jonkinlaista junttimeinikiä, ettei osaa osallistua jo avattuihin keskusteluihin, yksinkertaista, eikö totta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kirjoitin oman mielipiteeni myös aikaisemmin avattuihin, samaa aihetta koskeviin kirjoituksiin.

    Tällä otsikkokirjoituksellani halusin pikemminkin pohtia tuon yllättävän ärjähdyksen syitä, en enää itse ärjähdystä...

    Äänestä

Jotain tällaista arvelisin olevan Venäjän kannanoton takana. Huomio kenties halutaan pois Venäjän maalta, toisaalta Suomi on aina tuntunut olevan piikki venäläisessä perseessä (jos sallitaan tällainen ilmaus). Suomihan on pärjännyt hyvin MM2 jälkeen toisin kuin Venäjä, voidaan sanoa että Suomi on pärjännyt ihan joka suhteessa ihmisoikeusasioista kilpailukykyyn. Venäjä on ahtaalla, ja toivottavasti koittaa päivä jolloin Putinin teot saadaan päivänvaloon. Tämän sanottuani en kyllä myöskään ole tuonne Länteen päin kallistunut. Sieltä myös löytyy paskaa.

Mutta Venäjän tiedotus oli luonteeltaan tarkoitushakuinen aivan selkeästi. Ja tähän on varmasti syy- oli se sitten hyvä tai huono. Veikkaan jälkimmäistä. Odotan mielenkiinnolla Halosen kannaottoa.

Äänestä

"Ei yksi pääsky kesää tee " ,muistappa tää Hitman-1.
Vertaa Halosen tekoja ja tekemättäjättämisiä,niin tämä vaikuttaa kuin tilaustyöltä tulevia vaaleja silmälläpitäen.
Kuin se kuuluisa Kekkosen ' nootti ' aikoinaan.

Mielestäni tämä on selvää oikeiston kosiskelua,sillä seuraavissa vaaleissa Halonen ei tule valituksi,jollei yritä jotain näin halpahintaista kikkaa.
Venäjä taas luottaa Haloseen 100%:sti,mutta Venäjälle olisi kauhistus jos valittaisiinkin sell. presidentti joka vie Suomen NATO:oon.
Halonen ei koskaan tekisi sitä - tässä tämän villakoiran ydin,mielestäni -

On toki huomionarvoisia ne asiat mitkä mainitsit; Ukraina,Baltia,Azerbaizhan ..jne.

Kuitenkin tämä asia saa vasemmistolaisten nupit pyörälle .. :)) .. vaikka miltä taholta asiaa katsoisi.

Äänestä
  • Hieman ulkona Halosen puuhista ylipäätään. Eikös hän ole mielipidemittausten mukaan hyvin suosittu?

    Äänestä

  • ulkosuomalainen kirjoitti:

    Hieman ulkona Halosen puuhista ylipäätään. Eikös hän ole mielipidemittausten mukaan hyvin suosittu?

    häntä on pitemmän aikaa "aikaansaannoksineen" mainittu, joten ei minkäänlaista uutta uutista.
    Aiemminkin jo mainitsin epäilykseni ns. tilausnootista suunnattuna suomalaisille historiaa vähäntunteville kannattajilleen.

    Ehkäpä Halosen olisi syytä jättää 09.05.2005 pidettävät juhlallisuudet Moskovan suuressa sirkuksessa väliin, kun ei Tarton rauhan rajoja ole osaltamme palautettu. Näin tekevät monet muutkin maat hiljaisine mielenosoituksineen moisiin kekkereihin osallistumistensa kanssa.

    Aika irvokasta mollaamista ja historianvääritelyn kertausta siis lienee tiedossa jälleen kerran.

    Äänestä

Olisiko ollut ihan vaan historian totuutta vääristäneen presidentin puheen saattaminen oikealle tolalle.

Vaikka "salaliittoteoriat" ja kytkökset ovat tiettyjen palstalaisten erikoisalaa, ei niitä välttämättä kaikesta Venäjää koskevasta todellisuudessa löydy, etenkin kun sotahistorian kertoma on lahjomaton tässäkin asiassa.

Äänestä
  • Tuota ... Kummallakohan puolella rajaa nämä historian kirjat osataan painaa kerralla kuntoon?
    Muistelen lukeneeni venäläisistä kirjoista poistetun sitä sun tätä, silloin sun tällöin, ja kuvatkin ovat "parantuneet" aina uuteen painokseen!

    Mitenkän mones uusittu, parannettu ja kokonaan korjattu painos on menossa? Ja mitähän tarinoita ensi vuonna lapsosille luetetaan?

    Äänestä

  • avarakatseinen kirjoitti:

    Tuota ... Kummallakohan puolella rajaa nämä historian kirjat osataan painaa kerralla kuntoon?
    Muistelen lukeneeni venäläisistä kirjoista poistetun sitä sun tätä, silloin sun tällöin, ja kuvatkin ovat "parantuneet" aina uuteen painokseen!

    Mitenkän mones uusittu, parannettu ja kokonaan korjattu painos on menossa? Ja mitähän tarinoita ensi vuonna lapsosille luetetaan?

    Mikähän siinä ei pitänyt paikkaansa? Ihan perus historiankirjasta Suomessakin on moinen asia tarkistettavissa. Ehkäpä selität vastaustasi yleensäkin tarkemmin, sen verran irrallaan asiayhteydestä se on?

    Äänestä

  • Miten historian tieto? kirjoitti:

    Mikähän siinä ei pitänyt paikkaansa? Ihan perus historiankirjasta Suomessakin on moinen asia tarkistettavissa. Ehkäpä selität vastaustasi yleensäkin tarkemmin, sen verran irrallaan asiayhteydestä se on?

    Ent Ulkoministeri:
    "Paasio sanoi, että on vaikea nähdä, mihin kannanotolla pyritään. Hän huomautti, että kyse on Venäjän virallisesta kannanotosta, joka on otettava tosissaan.

    - Tämä luo kyllä semmoisen tunnelman, että mikä mahtaa olla sitten tarkoitus, onko tämä yksittäinen huitaisu vai onko siellä ollut asiantuntematonta joukkoa, joka on historiansa jättänyt lukematta, vai mistä on kysymys."

    Venjän ja NL:n historiaa on varmasti vaikea lukea, kun teksti vaihtelee eri painoksissa vuodesta toiseen.
    Virallisestihan vanhat kirjat kai pitäisi panna roviolle tai vähintään uunin sytykkeiksi?

    VAI MISTÄ TÄSSÄ ON KYSYMYS?

    Entisen Neuvostoliiton nykyiset ystävät, Venäjän uudet ihailijat tai Suomessa olevat kielitaitoiset agentit jne. osaavat kai selittää? Ja kiinteästi (ei irrallaan) asiaan liittyen, ilman aasinsiltoja.

    Äänestä

Kylmä tosiasia Suomen merkityksestä geopoliittisella areenalla on se, että maamme on täysin menettänyt sen kaiken strategisen merkityksensä joka sillä on vielä parikymmentä vuotta sitten, edellisten sotilaallisten doktriinien aikana ollut. Joillekin meistä intoilijoista lienee kova pala tunnustaa se, että Venäjä ei kaikesta huolimatta ole oikeastaan juurikaan kiinnostunut siitä, liittyykö maamme NATOon vai ei. Kommentit on kommentteja, mutta todellisuudessa Venäjän geopoliittiset intressit on jossain ihan muualla kuin täällä pohjolassa. Se on fakta.

Paljon enemmän Venäjä suuttuisi jos esimerkiksi entiset SEV-maat (Puola, Unkari, Thekki) rupeaisivat liittymään NATO:on. Kyllähän niidenkin maiden geopoliittinen merkitys on noin sata kertaa suurempi kuin Suomen. Ja varsinkin jos NATOon liittymisestä alkaisivat keskustella Baltian maat, niin se se vasta saisi Venäjän varuilleen ja mahdollisesti jopa hyökkäämään näihin maihin ydinohjuksin ja panssarivaunuin.

Ai niin. Mutta kyseiset maathan jo ovat olleet NATO:n jäseninä vaikka kuinka kauan...

Äänestä
  • kommentoimaan? Ylen uutisten mukaan sävy oli mielestäni hyvinkin halventava, eikä Venäjällä ole tosiaan mitään varaa puhua demokratiasta ja ihmisoikeuksista.

    "Kahdesti sodaksi puhjenneet kaunat Suomen ja Neuvostoliiton välillä toivat mittaamattomia kärsimyksiä molemmille kansoille, ja nyt 60 vuotta myöhemmin niiden ei tulisi erottaa maitamme, vaan yhdistää ja antaa kasvupohjaa hyville naapuruussuhteille, ministeriö sanoo.

    Sen mukaan Pariisin rauhansopimus myös antoi poliittisen pohjan Suomen ihmisoikeuksien ja demokraattisen yhteiskunnan palauttamiselle."

    Eli siis mitkä kaunat? Hitto, NL HYÖKKÄSI TÄNNE. Niillä oli ihan vitusti kaunaa.

    Ja kaikki noi puheet ihmisoikeuksien palauttamisesta raiteileen on pelkkää vittuilua. Venäjällä ei tunneta sellaista asiaa kuin ihmisoikeudet.

    Äänestä

  • sillä sillä on nyt jo täysi työ pitää leviävä kaukaasian itsenäisyystavoitteet hallinnassaan ja islamilaisen invension tunkeutuminen "Äiti-Venäjään" ytimeen eli iso-venäläisten dominoivaan
    mätäpaiseeseen.Mikään sortopolitiikka ei enää estä tulevaisuudessakaan tuon hirmuvaltion lopullista luhistumista historian syövereihin.
    Mutta katsos vaan, luhisumista ovat jälleen kerran vastustamassa sekä USA että Iso-Britannia.
    Ja kukas se siellä Wall Sreetillä luurailikaan?

    Äänestä

  • pkr-1 kirjoitti:

    sillä sillä on nyt jo täysi työ pitää leviävä kaukaasian itsenäisyystavoitteet hallinnassaan ja islamilaisen invension tunkeutuminen "Äiti-Venäjään" ytimeen eli iso-venäläisten dominoivaan
    mätäpaiseeseen.Mikään sortopolitiikka ei enää estä tulevaisuudessakaan tuon hirmuvaltion lopullista luhistumista historian syövereihin.
    Mutta katsos vaan, luhisumista ovat jälleen kerran vastustamassa sekä USA että Iso-Britannia.
    Ja kukas se siellä Wall Sreetillä luurailikaan?

    Kyseinen valtio on ollut pystyssä reilusti yli tuhat vuotta, joten tuskinpa se nytkään tulee kaatumaan, ainakaan sinun elinaikanasi.

    Äänestä

  • niin miksi se vaivautuu kirjoitti:

    kommentoimaan? Ylen uutisten mukaan sävy oli mielestäni hyvinkin halventava, eikä Venäjällä ole tosiaan mitään varaa puhua demokratiasta ja ihmisoikeuksista.

    "Kahdesti sodaksi puhjenneet kaunat Suomen ja Neuvostoliiton välillä toivat mittaamattomia kärsimyksiä molemmille kansoille, ja nyt 60 vuotta myöhemmin niiden ei tulisi erottaa maitamme, vaan yhdistää ja antaa kasvupohjaa hyville naapuruussuhteille, ministeriö sanoo.

    Sen mukaan Pariisin rauhansopimus myös antoi poliittisen pohjan Suomen ihmisoikeuksien ja demokraattisen yhteiskunnan palauttamiselle."

    Eli siis mitkä kaunat? Hitto, NL HYÖKKÄSI TÄNNE. Niillä oli ihan vitusti kaunaa.

    Ja kaikki noi puheet ihmisoikeuksien palauttamisesta raiteileen on pelkkää vittuilua. Venäjällä ei tunneta sellaista asiaa kuin ihmisoikeudet.

    Oletko käynyt katsomassa Venäjän ulkoministeriön sivuilla että paljonko siellä on päivittäin näitä ns. kommentteja? noin 30-60 on keskiarvo. Jos näistä aina parin kuukauden välein jokukoskettaa Suomea, tarkoittaa se juuri sitä, ettei Suomi Venäjää kiinnosta. Mutta totta kai me täällä kiinitetään näihin harvoihin lausahduksiin mitä suurinta huomiota.

    Äänestä

Mutta tässä tässä NATO kysymyksessä nimenomaan
asiahan on täsmälleen näin.
Pitemmän päälle NATO vaihtoehto on se suomalaisen
yhteiskunnan säilyttämiseksi ainoa vaihtoehto.

Valitettavasti!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6805913 kirjoitti:

Usein, kun Venäjä ärähtää Suomen suuntaan, on maailmalla menossa suuntauksia, joiden takia Venäjä tuntee joutuvansa silmätikuksi.

Kun EU:n komission puheenjohtaja Barroso on juuri juhlistamassa Suomen EU:hun liittymisen 10-vuotisjuhlaa, saattoi tämä juhla ollakin se "oljenkorsi, joka taittoi aasin selän"...

Samaan aikaan nimittäin Ukrainassa selvitellään Venäjän suosiman entisen presidentti Kutsman osuutta päättömänä löydetyn oppositiotoimittajan murhaan, Azerbeitsanissa kuohuu mahdollisesti uusi "oranssi" vallankumous, Baltian maat lausuvat totuuksia niiden "vapaaehtoisista N-liittoon liittymisistä", ja EU on muutenkin tiukentanut suhtautumistaan Venäjän politiikan omalaatuisuuksiin...

Oliko Suomen haukkuminen osoitus Venäjän hermojen kiristymisestä, vai eikö Venäjän ulkoministeriö enää muistanutkaan, että Suomi tutkii tarkasti itänaapurimme reaktioita pohtiessaan Nato-jäsenyyttään?

Venäjän karhu teki nyt karhunpalveluksen itselleen kaivamalla vanhoja luurankoja toisen maailmansodan juoksuhaudoista.

Se -jos mikä- herättää vastuuntuntevissa suomalaisissa houkutusta siirtyä Nato-sateenvarjon alle, ennen kuin Idän karhu alkaa ehkä ärjyä vielä rumemmalla äänellä.
--------------------------------------------
Aavistan kyllä jo etukäteen, etteivät tämän kirjoitukseni ajatukset aiheuta raikuvia suosionosoituksia palstan kaikkein venäläismielisimpien vasemmistolaisten riveissä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu