Tori.fi asiakaspalvelun törkeä kohtelu

Anonyymi

Kirjoitin kahteen kertaan palautetta tori.fi palvelusta ja molemmat kirjoitukset poistettiin täältä? En ymmärrä miksi.

Olisi kiva tietää onko muilla jotain vastaavia kokemuksia? Alla oma kokemukseni.

Ostin sivutoimistolle yritykselle vuoden mainostilan tori.fi:ssä. Aiemmin palvelu oli maksuton ja sitten ilmoitettiin puhelimitse että maksaakin 1500e/vuosi tai ilmoitukset poistuu. Koska toimintamme on vain keväällä/kesällä sain sovittua, että koko vuosi maksaa 750e. Ja todettakoon että mainos koski vain yhtä matkailuautoa ja yhtä vaunua, joten ilmoitusmäärään nähden hinta on mielestäni melko korkea.

Huhtikuussa tajusin, että tori.fin kautta ei tule mitään yhteydenottoja. eikä ole tullut pitkään aikaan.
Tarkistin kahden mainoksemme löydettävyyttä ja havaitsin, että palvelusta ei voi edes hakea vuokrattavia matkailuautoja tai vaunuja. Otin yhteyttä tori.fi asiakaspalveluun ja asiakaspalvelusta ilmoitettiin että tutkivat asian ja korjaavat vian. Kahteen viikkoon ei tapahtunut mitään ja olin uudestaan yhteydessä toukokuussa koska vikaa ei oltu korjattu. Ilmoittivat taas että tutkivat ja korjaavat vian. Sittemmin korjasivat vian jossakin välissä toukokuuta ja kertoivat, että tämä vika oli tullut heidän palveluunsa maaliskuun puolivälissä joidenkin sivulle tehtyjen muutosten yhteydessä. Eli toisin sanoen palvelu ei toiminut vähintään maaliskuun puoliväliltä toukokuun puoliväliin eli palvelusta ei voinut hakea mobiilisivustolla (valtaosa kun käyttää palvelua puhelimella tai tabletilla) lainkaan vuokrattavia matkailuautoja tai vaunuja. Tarjolle tulivat siis ainoastaan myytävät matkailuautot ja vaunut. Tämä sama vika koski tietysti kaikkia muitakin mainostajia.

Pyysin hyvityksenä palvelun toimimattomuudesta siten, että jatkaisivat tori kauppa-aikaa, joka olisi päättymässä 1.12.2019 siten, että kauppa-aika jatkuu 31.5.2020 asti. Kerroin vielä, että koska toimintamme laatu on sellaista, että kukaan ei etsi matkailuvaunuja tai autoja elo-helmikuun välisenä aikana ei esim. joulukuulle kohdistuva hyvitys auta meitä lainkaan, koska käytännössä ketkään eivät tiedä tulevia kesälomia silloin. Olen myös tämän kertonut jo puhelinmyyjälle silloin, kun palvelua on kaupattu.
Asiakaspalvelusta ilmoitettiiin ylimielisesti, että sopimusehtojen mukaan eivät ole korvausvelvollisia, jos vika tutkitaan ja korjataan. Hieman erikoinen asenne, kun ottaa huomioon sen, että palvelu ei toiminut ainakaan kahteen kuukauteen! Rehellisesti toimiva yritys hyvittäisi heti ja antaisi jotain extraa siitäkin, että vika on ylipäänsä löydetty asiakkaan toimesta. Tori.fi asiakaspalvelu ilmoitti kuitenkin, että hyvittävät yhden kuukauden joulukuussa! Kerroin että tämä joulukuulle kohdistuva hyvitys ei auta meitä vaan haluan hyvityksen samaan ajankohtaan kuin mitä palvelu ei toiminut. Vaihtoehtona ehdotin, että ottavat mainoksemme pois joulukuussa ja laittavat palvelun maksutta voimaan huhti ja toukokuulle jolloin hyvitys kohdistuu samaan ajankohtaan kuin mitä palvelu ei toiminut ja tämän jälkeen palvelu voi jatkua normaalisti. Ilmoittivat taas, että tämä ei heille käy eivätkä aio hyvittää koska sopimusehtojen mukaan korvausvelvollisuutta ei ole.

Olin maksanut palvelusta 6kk ajalta ja toinen 6 kuukauden lasku erääntyisi heinäkuussa. Ilmoitin, että mikäli en saa hyvitystä en aio laskua maksaa. Ilmoittivat sitten, että "päätimme sopimuksen ja poistimme ilmoituksenne". Tämäkin siitä huolimatta että olin maksanut palvelusta 6 kk ja ilmoitukset näkyivät vain 4 kk ja kun kysyin asiaa että miten voivat poistaa, kun olen maksanut palvelusta 6 kk ajalta niin siihenpä en ole saanut mitään vastausta ja tuskin saan. Ilmoittivat ainoastaan, että heidän kanta pysyy samana.

Olen lähestynyt asiassa myös toimitusjohtajaa useampaan kertaan ja pyytänyt vastaamaan viestiin. En ole saanut mitään vastausta. Olen lähettänyt viestini myös muutamalle muulle johtotehtävissä oleville henkilöille ja pyytänyt saada vastauksen joltakin henkilöltä omalla nimellään eikä vain etunimellä esiintyvältä asiakaspalvelijalta. En ole saanut vastausta.

Minun ensisijainen tavoitteeni kun oli jatkaa maksavana asiakkaana ja saada ainoastaan oikeudenmukainen hyvitys eli hyvitys, joka kohdistuu samaan ajankohtaan kuin mitä palvelu ei toiminut. En ole ikinä törmännyt näin huonoon asiakaspalveluun. Pidän eritäin kyseenalaisena sitä, että asiakkaita kohdellaan näin ylimielisesti eikä omasta palvelun toimimattomuudesta suostuta hyvittämään sopimusehtoihin vedoten. Aivan uskomattoman törkeää toimintaa tori.fi palvelulta.

Todettakoon vielä että yritys on aivan sivutoiminen ja matkailuauton ja vaunuun kohdistuva liikevaihto on n. 15 000e Vuodessa eli siihen nähden 750e ilmoitushinta on erittäin korkea..

Onko muita vastaavia kokemuksia? En voi sietää epäoikeudenmukaisuutta, joten ajattelin seuraavaksi olla yhteydessä Suomen Yrittäjiin. Tosin en ole heidän asiakas, mutta tämän takia ajattelin liittyä :D

4

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsellä myös tosi huonoja kokemuksia. Ostin kalliin palvelun eikä palvelusta ole ollut käytännössä mitään hyötyä.. reklamoin asiasta asiakaspalveluun ja siellä vastataan robottimaisesti ja hyvin ylimielisesti.

      Hyvä idea olla yhteydessä suomen yrittäjiin. Osaavat varmasti auttaa. Kerro sitten kuinka kävi.

    • Anonyymi

      Kun liikevaihtosi on noin pieni niin kuluttaja-asiamies saattaisi jopa auttaa. Tällainen käsitys minulla on että joskus auttavat tosi pieniä yrityksiä. Kannattaa olla sinne yhteydessä! On hävytöntä toimintaa tuollainen isolta yritykseltä.

    • Anonyymi

      Ei kai se ole mainostilan myyjän vika, jos mainostaja haluaa liian näkyvän/kalliin mainospaikan suhteessa rahatilanteeseen ja firman kokoon. Myös tuotteen kiinnostavuus on yrittäjän oma ongelma ikävä kyllä.

      • Anonyymi

        Ei tietysti ole enkä siitä ole ketään syyttänytkään. Ongelmahan on siinä, että koko palvelu ei toiminut eli mainokset eivät edes olleet löydettävissä heidän oman palvelussa johtuvan vian vuoksi ja tätä he eivät ole valmiita korvaamaan, koska sopimusehtojen mukaan eivät ole korvausvelvollisia mikäli vika tutkitaan ja korjataan. Mainokset eivät kuitenkaan löytyneet 2 kuukauteen, joten pidän todella kyseenalaisena sitä, että he eivät sitä aikaa korvaa, vaikka sopimusehdoissa mitä sanotaan. Tällainen toiminta on mielestäni asiakkaan huijausta.
        Se onko palvelusta hyötyä ei ole tietenkään palveluntarjoajan vika, mutta se on palveluntarjoajan vika, jos koko mainokset eivät löydy heidän omien vikojen vuoksi. Tällöin ei ole edes mahdollista se, että palvelusta olisi hyötyä. Rohkenen epäillä, että kukaan haluaa maksaa mainoksesta, jota ei löydy. Rehellisesti toimiva palveluntarjoaja ilman muuta hyvittäisi vastaavan ajan. Se kun ei edes maksa palveluntarjoajalle mitään.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe