Seinäkelllon käynnin säätö

Anonyymi

Rukkailin vanhaa heilurikelloa (Valmet), kun vähän jätätti. Vähän kerrallaan viikon välein vetämisen yhteydessä. Ihmetyttää että rukkauksen vaikutus toteutuu viiveellä, siten että käynti muuttuu vielä vaikka säätämisen on jo lopettanut viikkoja aiemmin. Siis säätäminen pitää lopettaa jo ennakoiden vaikka käynti ei vielä ole ihan kohdallaan. Kuinka tämä voi edes olla mahdollista? Vai tekeekö tässä vain sattumalta vuodenaikoihin liittyvät lämpötilan muutokset tepposensa.

4

1159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhoissa heilurikelloissa pöly kellon sisällä aiheuttaa monesti ongelmia. Lapsuudenkotona isäni koetti bensiinillä pestä kellon koneistoa huonolla menestyksellä. Käynti meni täysin pieleen tämän johdosta. Puhdistus kannattaa antaa alan ammattilaiselle.

    • Anonyymi

      Löytyy kanssa Valmet,seinäkello.Hyvin käy ja aikaa näyttää.
      Aikoinaan pesty koneisto kellosepäntoimesta,ultraäänipesurilla.
      Koneisto tarkastettu,huollettu,säädetty.

      https://kuvanjako.fi/umjh6.jpg

    • Anonyymi

      Muistelen ennen kellosepillä olleen sellaisen elektronisen laitteen joka 'kuunteli' kellon tityksen taajuutta ja näytti osoittimella oikean /- nollakohdan rukkaukselle. Siinä piti tietenkin olla valintakytkin yleisille käyntitaajuuksille. Oikea käynnin rukkaus voitiin näin tehdä kertasuorituksena.
      Lieneekö tällaisia laitteita enää nykyisin olemassa. Kaikki elektroniikka kun on nykyisin halpaa, niin tuollaisen voisi Kiinankaupasta hankkia. Millähän nimellä tällaista pitäisi googlettaa?

    • Anonyymi

      Heilurin päässä on ruuvi. Puoli kierrosta tai koko kierros eteen päin edistää. Kierros taaksepäin jätättää.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3505
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2720
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2662
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2338
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1742
    6. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1717
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1616
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      141
      1312
    Aihe