Monet esittävät kaikenlaisia järkeen vetoavia perusteluja, jotta saisivat ihmiset uskomaan Jumalaan.
Sellaiset vetoomukset ovat omissa korvissani kuulostaneet aina falskeilta. Minuun on paljon enemmän vedonnut se, että Raamatun Jumala on tasapuolinen. Hänen yhteyteensä pääsee lapsikin. Siinä ei tarvita yliopistoteologiaa tai korkealentoista filosofiaa tai askeesin harjoittamista, jotka ovat niin monen henkisen tien vaatimuksia.
Lasten kaltaisten Jumala
10
184
Vastaukset
- Anonyymi
Aika lapsellinen ja ymmärtämätönhän täytyy ihmisen olla jos uskoo jumalaan.
- Anonyymi
> Aika lapsellinen ja ymmärtämätönhän
On ikävää kun lapsia halveksutaan. Lapset eivät ole jumiutuneet kehityksessä johonkin itse kehittämäänsä ajatukseen, johon olisivat niin ihastuneita, etteivät välitä totuudesta, kuten moni "aikuinen" on. Lapset ovat ennakkoluulottomia, luovia ja älykkäitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Aika lapsellinen ja ymmärtämätönhän
On ikävää kun lapsia halveksutaan. Lapset eivät ole jumiutuneet kehityksessä johonkin itse kehittämäänsä ajatukseen, johon olisivat niin ihastuneita, etteivät välitä totuudesta, kuten moni "aikuinen" on. Lapset ovat ennakkoluulottomia, luovia ja älykkäitä.lapset sanovat totuuden, koska ei ole ryhmäkäyttäytymisen paineita.
- Anonyymi
Mitä tämä jumalasi anteeksianto on vaikka olisit ryöstömurhaaja olet
samanarvoinen kaikkien kanssa. Rinteen Antti olisi kateellinen moisesta
demokratiasta ja tasa-arvosta.Mielenkiintoinen näkökulma tasa-arvoon. Toisaalta kysehän ei ole automaatiosta. Kaikkien ihmisten synnit on tosin sovitettu Kristuksen sijaisuhrilla, mutta anteeksiantamus luetaan vain niiden hyväksi, jotka muuttavat asenteensa Jumalaa kohtaan. Tasa-arvo tosin vallitsee ilman asennemuutostakin. Kaikki ovat lähtökohtaisesti Jumalan suosion ulkopuolella, vihan alla.
- Anonyymi
EJKR kirjoitti:
Mielenkiintoinen näkökulma tasa-arvoon. Toisaalta kysehän ei ole automaatiosta. Kaikkien ihmisten synnit on tosin sovitettu Kristuksen sijaisuhrilla, mutta anteeksiantamus luetaan vain niiden hyväksi, jotka muuttavat asenteensa Jumalaa kohtaan. Tasa-arvo tosin vallitsee ilman asennemuutostakin. Kaikki ovat lähtökohtaisesti Jumalan suosion ulkopuolella, vihan alla.
Tasa-arvoa ei ole olemassakaan ellei ole tismalleen samanlainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eroa kirkosta
https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/Erosin maistraatissa, siellä vain täyttää lapun.
- Anonyymi
Jenkeissähän on näitä imeväissaarnaajiakin! Pomppivat mikin kanssa ja ädläävät helvetin tulesta!
- Anonyymi
Mitähän niistä mahtaa vanhempina tulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse384004SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2643931Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1343481Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky873470Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222327Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575591718- 371640
- 331548
- 931485
