Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen

Anonyymi

Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen. Onneksi kyse ei olekaan minusta, vaan Isästä, Jeesuksesta, Pyhästä Hengestä ja Raamatun sanan terveestä opista. (Huomannet, että uskon NELJÄyhteiseen Jumalaan: Isään, Jeesukseen, Pyhään Henkeen ja Raamatun sanan terveeseen oppiin.)
Ja onneksi en ole sillä tavoin syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen kuin homot ja lesbot, koska jos olisin, silloin kyse olisikin jo minusta sekä siitä, että neljäyhteisen Jumalan neljäs persoona nimeltä Raamatun sanan terve oppi päättäisi, kenelle Isällä, Jeesuksella ja Pyhällä Hengellä on lupa antaa anteeksi ja millä ehdoilla.

10

72

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja tokikaan en ole SILLÄ TAVOIN syntinen ja kurja ihminen, ettenkö tulkitsisi tismalleen oikein Raamattua KAIKESSA siinä, mikä siinä olennaisinta ja tärkeintä. NIIN syntinen ja kurja ihminen en suinkaan ole.

    • Anonyymi

      Eli: Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen. MUTTA en niin syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen kuin homot ja lesbot ENKÄ niin syntinen, kurja ja erehtyväinen, ETTENKÖ YMMÄRTÄISI RAAMATTUA TISMALLEEN OIKEIN kaikkein olennaisimmissa asioissa.
      Eli: en minä ole oikeastaa ole niin syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen kuin monet muut. Jokin raja se sentään minun syntisyydellläni, kurjuudellani ja erehtyväisyydelläni on.

    • Anonyymi

      Äläpä syytä isääsi. Suomessa on vapaus uskonnoista. Pääset riesasta eroon ihan itse.
      Nyt olet vain surkea ensimmäisen kiven heittäjiä.

      • Anonyymi

        Kommenttisi valittiin Las Vegasiin kilpakategoriaan "Euroopan nettifoorumien hämärimmät kommentit vuonna 2019". Onnittelut!


    • Anonyymi

      Kertaus on opintojen äiti: Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen. MUTTA en niin syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen kuin homot ja lesbot ENKÄ niin syntinen, kurja ja erehtyväinen, ETTENKÖ YMMÄRTÄISI RAAMATTUA TISMALLEEN OIKEIN kaikkein olennaisimmissa asioissa.
      Eli: en ole niin syntinen, kurja ja erehtyväinen kuin monet muut.
      Mutta kun kuvailen profiilissani itseäni sanoin: "Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen", vältyn fariseussyytöksiltä, koska eihän kukaan fariseus kuvailisi itseään sanoilla "syntinen, kurja ja erehtyväinen", eihän?
      Sillähän ei ole merkitystä, että noilla sanoilla itseäni kuvaillessani en tosiasiassa tarkoita niillä juuri mitään, koska niin syntinen ja kurja minä EN ole kuin kaiken maailman homot, homosuvakit jja muut Raamatun vääristelijät.
      Mutta sloganina tuo profiilikuvaukseni on näppärä, eikö vain?

    • Anonyymi

      Kertaus on opintojen äiti: Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen. MUTTA en niin syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen, ettenkö OLISI TÄYDELLISESTI OSANNUT KATUA KAIKKEA SYNTISYYTTÄNI, KURJUUTTANI JA EREHTYVÄISYYTTÄNI, sillä muussa tapauksessahan olisin niinkuin homot ja lesbot, jotka eivät osaa katua homoutttaan ja lesbouttaan.
      Olen syntinen, kurja ja erehtyväinen ihminen, mutta TÄYDELLINEN syntisyyteni, kurjuuteni ja erehtyväisyyteni KATUMUKSESSA, SILLÄ MUUTOIN JOUTUISIN HELVETTIIN.
      Onneksi minä osaan KATUA TÄYDELLISESTI toisin kuin homot, lesbot ja liberaalit, jotka joutuvat helvettiin toisin kuin minä.
      Sillä Jumalahan ei katumatomia syntejä anteeeksi anna, joten minun toivoni perustuu katumuksenitäydellisyyteen, perinpohjaisuuteen ja läpikotaisuuteen. Siis vaikka profiilissani lässytänkin jotain sellaista kuin että tämä homma ei ole lainkaan minusta kiinni.

    • Anonyymi

      Yllä olevat ovat pohdintaa erään nimimerkin profiilitekstistä ja tuon tekstin patologisesta farisealaisuudesta ja tekopyhyydestä, joka välittyy kyseisen nimimerkin kommenteissakin yhtä paljaana.

    • Anonyymi

      <<(Huomannet, että uskon NELJÄyhteiseen Jumalaan: Isään, Jeesukseen, Pyhään Henkeen ja Raamatun sanan terveeseen oppiin.)<<

      Käytät väärää lukua - kuuluisi olla VIISI, koska oppi sisältää kaksi eri Jumalaa - Jeesuksen taivaallisen isän ja VT:n Aabrahamin ja Mooseksen Jumalan, joka on vain elävien Jumala Jeesuksen sanoin. Opin kaksi Jumalaa todistaa se, että Jumala on uhrilahja Jumalan vihan lepyttämiseksi.

      Virallisesta oppinormistosta, Augsburgin tunnustuksesta:

      <<Opetetaan Poika Jumalan tulleen ihmiseksi ja että Kristus oli tosi ihminen ja TOSI JUMALA, sillä hänen jumalallinen ja inhimillinen persoonansa olivat erottamattomasti yhtyneet. Hänet ristiinnaulittiin, jotta hän olisi UHRI niin perisynnin kuin kaikkien muidenkin syntien tähden ja että hän SOVITTAISI JUMALAN VIHAN.<<

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Augsburgin_tunnustus

      Toinen todiste on se, että tässä opissa ei (edelleenkään) ole taivasta, vaan odotetaan fyysistä ylösnousemusta ja Jeesus puhuu taivaasta ja taivaallisesta Isästä.

      • Anonyymi

        Ja sinun pitää ottaa huomioon myös Pietari (Paavalin kaveri), jota kirkko pitää ensimmäisenä paavinaan, ja joka ristiinnaulittiin pää alaspäin, ja rististä tuli saatananpalvojien tunnus, että olisiko tuo luki sittenkin peräti KUUSI tässä syntioppiin ja kreikkalaiseen mytologiaan perustuvassa kristuskultissa?

        <<2.Pietarin kirje:

        1:19 Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti (lat. lucifer) koittaa teidän sydämissänne.<<


      • Anonyymi

        Liitän vielä tähän - tällä Paavalin syntioppiin perustuvalla uskonnolla ei ole taivasta eikä taivaaseen menoa. Se on vain fyysistä, ja lopussa odotetaan maan alla fyysistä ylösnousemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1323
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe