Advari aseeton sotilas. Tänään kello. 21.00 TV Nelonen HD 24

Anonyymi

Elokuva Hacksaw Ridge Aseeton sotilas mel Gibsonin ohjaamassa tositapahtumiin perustuvassa sota elokuvassa Desmond Doss palveli lääkintämiehenä rintamalla ja hän siis oli advari.
Antakaa palautetta tuosta elokuvasta.

7

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isoisäni oli lääkintäkorpraali ja palveli Suomen armeijaa sodassa venäläisiä (Neuvostoliittoa) vastaan, mutta hän ei ampunut laukaustakaan sen vuoksi, että piti vihollisen tappamista syntinä ja perusteluna tähän oli lestadiolainen usko.

    • Anonyymi

      Isäni kaatui talvisodassa, kun sukset menivät ristiin.

    • Anonyymi

      Ei kuule kiinnosta katsella telkkaria keskellä Suomen kauneinta kesää! Oli sitten adventisti taikka ei.

    • Anonyymi

      Elokuva kertoi sen, että jumalat eivät välitä, olipa vakaumuksesi mitä tahansa. Jumalat ovat ikuisella päiväunella. Jo alkukohtaus paljasti uskontojen irvokkuuden. Puhujan ääni lateli raamatusta latteuksia ja uskovaisten hokemia, samalla kun hidastettu kuva näytti ihmisten räjähtävän kappaleiksi, menettävän raajojaan, menettävän veljiään ja ystäviään. Samalla kun urheat sotilaat kokivat kauheita kohtaloita, jumalat istuivat hiljaa, kuka missäkin, eivätkä olisi voineet vähempää piitata tapahtumista. Sellaisia ne jumalat ovat.

    • Anonyymi

      Eipä ollut järin suuri katsojamäärä tuolla elokuvalla, joka maksoi 40 miljoonaa $.
      Taisivat olla vain adventistit, jotka rahoittivat Hollywoodia?
      Katsojia elokuvalla kun teattereissa oli yht. noin 10 miljoonaa.
      (Elokuva on 2016 tuotantoa)

    • No kaiken kaikkiaan ihan mielenkiintoista oli seurata tuotakin leffaa.

      Kun kaikki alkoi silleen anti-EGW:mäisesti, olin jo toivossa että tästä tulisi ihan hyvä elokuva.

      Mutta sitten lässähti. Jo naikkosen silmitön rakastuminen mieheen josta ei oikeastaan paljon edes tiennyt, ja toisen suudelman jälkeen tehty avioliittolupaus, kertoivat sitten elokuvan totuudenmukaisesta tarinankerronnasta sen kaiken oleellisen: eli kullattua muistelmaa kaikki.

      Vaikka totuudenmukaisuuteen mentiinkin ajoittain, ei tuo kyllä oikein realistiselta tuntunut.

      Arvo/Airi-asteikolla (tasa-arvon/tasa-airin nimissä) 0-10 pisteytyksellä antaisin tuolle elokuvalle kasin ohjauksesta, seiskan näyttelijäsuorituksista, ja kolmosen käsikirjoituksesta.

    • Anonyymi

      Palveleeko advarit yleensä aseettomana ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3833
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3465
    3. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      79
      3255
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      99
      3078
    5. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      52
      2744
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      62
      2743
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2551
    8. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      25
      2251
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      21
      2037
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1634
    Aihe