Elokuva Hacksaw Ridge Aseeton sotilas mel Gibsonin ohjaamassa tositapahtumiin perustuvassa sota elokuvassa Desmond Doss palveli lääkintämiehenä rintamalla ja hän siis oli advari.
Antakaa palautetta tuosta elokuvasta.
Advari aseeton sotilas. Tänään kello. 21.00 TV Nelonen HD 24
7
52
Vastaukset
- Anonyymi
Isoisäni oli lääkintäkorpraali ja palveli Suomen armeijaa sodassa venäläisiä (Neuvostoliittoa) vastaan, mutta hän ei ampunut laukaustakaan sen vuoksi, että piti vihollisen tappamista syntinä ja perusteluna tähän oli lestadiolainen usko.
- Anonyymi
Isäni kaatui talvisodassa, kun sukset menivät ristiin.
- Anonyymi
Ei kuule kiinnosta katsella telkkaria keskellä Suomen kauneinta kesää! Oli sitten adventisti taikka ei.
- Anonyymi
Elokuva kertoi sen, että jumalat eivät välitä, olipa vakaumuksesi mitä tahansa. Jumalat ovat ikuisella päiväunella. Jo alkukohtaus paljasti uskontojen irvokkuuden. Puhujan ääni lateli raamatusta latteuksia ja uskovaisten hokemia, samalla kun hidastettu kuva näytti ihmisten räjähtävän kappaleiksi, menettävän raajojaan, menettävän veljiään ja ystäviään. Samalla kun urheat sotilaat kokivat kauheita kohtaloita, jumalat istuivat hiljaa, kuka missäkin, eivätkä olisi voineet vähempää piitata tapahtumista. Sellaisia ne jumalat ovat.
- Anonyymi
Eipä ollut järin suuri katsojamäärä tuolla elokuvalla, joka maksoi 40 miljoonaa $.
Taisivat olla vain adventistit, jotka rahoittivat Hollywoodia?
Katsojia elokuvalla kun teattereissa oli yht. noin 10 miljoonaa.
(Elokuva on 2016 tuotantoa) No kaiken kaikkiaan ihan mielenkiintoista oli seurata tuotakin leffaa.
Kun kaikki alkoi silleen anti-EGW:mäisesti, olin jo toivossa että tästä tulisi ihan hyvä elokuva.
Mutta sitten lässähti. Jo naikkosen silmitön rakastuminen mieheen josta ei oikeastaan paljon edes tiennyt, ja toisen suudelman jälkeen tehty avioliittolupaus, kertoivat sitten elokuvan totuudenmukaisesta tarinankerronnasta sen kaiken oleellisen: eli kullattua muistelmaa kaikki.
Vaikka totuudenmukaisuuteen mentiinkin ajoittain, ei tuo kyllä oikein realistiselta tuntunut.
Arvo/Airi-asteikolla (tasa-arvon/tasa-airin nimissä) 0-10 pisteytyksellä antaisin tuolle elokuvalle kasin ohjauksesta, seiskan näyttelijäsuorituksista, ja kolmosen käsikirjoituksesta.- Anonyymi
Palveleeko advarit yleensä aseettomana ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863