Tietoverkko-yhteyden ja Python-koodin integrointi C++:aan?

Eli tarjoaako C jotain valmista otsikkokoodi-funktiokirjastoa verkkoyhteyden liittämiseen omaan ohjelmaan?

Entä, kun pitäisi integroida Pythonilla toteutettu ohjelma omaan ohjelmaan, niin miten se luonnaisi? Vai täytyykö koodi kääntää Pythonista C:lle ensin?

5

380

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen lähestymistapa. Yleensä Pythonilla vedetään valmiiksi punottuja naruja. Yksi tapa käyttää C-kikkareita skriptikielissä on SWIG.

      http://www.swig.org/exec.html

      • Anonyymi

        Useimpia skriptikieliä kyllä voi käyttää molemmin päin.

        Sekä C -> skriptikieli, että päinvastoin.

        Ihan normi settiä.


    • Anonyymi

      Selvästi yksinkertaisin tapa ajaa pythonia on käyttöjärjestelmän / käyttämäsi sovelluskehyksen tarjoaman rajapinnan kautta käynnistää python uutena prosessina ja ajaa siitä.

      Jos vaaditaan monimutkaisempaa kommunikointia näiden kahden eri maailman välillä, siihen löytynee kirjastoja. Ainakin muille skriptikielille löytyy aika hyvin kirjastoja, joissa voi sekä C :sta kutsua skriptikielen funktiota, että päinvastoin. Hae googlesta vaikka "Call python from C ," ja päinvastion.

      Käyttöjärjestelmä / käyttämäsi sovelluskehys tarjoaa myös rajapinnan, jonka kautta voi kommunikoida verkossa ja sellainen hyvin todennäköisesti löytyy myös C :lle, vähän riippuen, mitä käyttöjärjestelmää käytät.

      Eli täytyy tietää, missä ymäpristössä koodaat, jotta tuohon voi vastata tyhjentävästi.

      Jos haluat tehdä sellaista koodia joka toimii joka paikassa, täytyy valita siihen sopiva sovelluskehys. Kohtalaisen hyvin tähän sopii vaikka esimerkiksi Qt.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      112
      721
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      51
      595
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      577
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      522
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      41
      495
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      493
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      434
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      418
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      404
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      381
    Aihe