Sain karenssin ja minulle ilmoitettiin , että Kela voi silti avata työttömyystukien maksatuksen kun muuta tuloa ei ole saatavissa.
???
???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Niin mitä mieltä olette?
On samoja kokemuksia. Ei kai se kela voi ketään kadulle potkia jos et saa ttt
Kuka ilmoitti? Kela vai joulupukki? Oliko ilmoitus kirjallinen vai suullinen?
Minulla on kokemuksia siitä että Kelan virkanilkit valehtelee aina, epäilen sitä aina ja usein epäilylleni on aihetta, niin tuossakin asiassa. Onkohan Kela-paskiainen keksinyt uuden vedätystaktiikan. Ensin lupaillaan työttömyystukea ja sitten tehdään hylkäävä päätös ja kun asias ei ole älynnyt hakea toimeentulotukea niin sitä ei sitten jälkikäteen saakkaan. Noin härskin vedätyksen Kela keksii ja vielä härskimmänkin.
Tuo kummallinen rinki:TE toimisto, KELA ja sosiaalitoimisto juoksuttavat ihmisiä ovelta ovelle ja kukaan ei oikeasti tiedä vastausta.
Siihen vielä lisätään Kaupungin asuntojonot jotka ainakaan minulle eivät anna mitään muuta kuin erittäin kiirellinen statuksen.
Myös Terveyskeskus tekee minua haittaavia päätöksiä. Lääkkeitä otetaan pois ja taas annetaan takaisin. Työtapaturma ei olekaan tapaturma jne.
Kelassa toimentulotuki palautettiin ja otettiin pois.
Joo päätökset vaihtelevat suuresti ja päättäjät ovat eri kuin virkailijat.
Valehtelevat, ehkä jos asiakas on uhmaava. Pitää on nöyrä kun sinne menee. Mulla palaa joskus hermot niiden kanssa ja se on virhe.
Kela on hirmuhallitsija, mutta aina kannattaa valittaa näistä virheellisistä päätöksistä ylemmälle taholle. Eduskunnan oikeusasiamies viime pelissä katsoo viranomaisen päätöksen suurennuslasilla.
Itseltäni loppui työmarkkinatuen maksu kun sairastuin. No, sairauspäivärahaa ei sitten myönnettykään, mutta tmt loppui kuin seinään. Kelan etuuskäsittelijä vitkuttaa kaikkia päätöksiä nyt jo kolmatta kuukautta. Sain toimeentulotukea pienen määrän, mutta se ei ole oikea etuus sairaalle ja työkyvyttömälle 62-vuotiaalle.
Ihmettelen, ettei nykyään ole enää etuuskäsittelijän yhteystietoja näissä päätöksissä. Oikeuskäsittelyä varten ne tarvitaan ja edelleen odotan Kelan vastausta. Siellä ollaan hiljaa kuin hupatossutehtaalla, luulevat ehkä että niin asiat hoituvat.
Eduskunnan oikeusasiamies? Miten siihen saa yhteyttä?
Pitää varmasti olla kaikki muut tiet valittaa jo menneet?
Minulla on jopa oikeusavustaja joka väitti ,että Kelaa vastaan on vaikea voittaa. Eli oikeusavustajakaan ei auta.
Tänään TE keskuksen virkailija sanoi karenssista ,että maksajaan kannattaa olla yhteydessä ja tehdä oikaisuvaatimuksen ja sitä rataa.
Kelassa eri tieto tai lopussa sanoivat oikaisuvaatimustiedon, mutta mitä se hyödyttää? ??? taas homma menee tähän samaan labyrinttiin.
"Minulla on jopa oikeusavustaja joka väitti ,että Kelaa vastaan on vaikea voittaa. Eli oikeusavustajakaan ei auta. "
Ompas huono oikeusavustaja tai sitten ei uskalla lähteä Kelaa vastaan.
Olen aina tehnyt nuo valitukset itse ja sossu sai aikoinaan 3 kertaa "pataan" hallinto-oikeudessa, yhtään juttua en hävinnyt.
Sota Kelaa vastaan on ollut käynnissä käytännössä koko ajan vuoden 2017 alusta kun toimeentulotuki siirty Kelalle.
Heti alkuvuodesta 2017 Kela-raukka luovutti saatuaan lausuntopyynnön hallinto-oikeudesta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14660184/vesimaksun-quotkohtuullistaminenquot-laitonta!!
Tämän vuoden tammikuussa vuorostaan Kela voitti mutta käytti varsin epäurheilijamaisia keinoja valehtelemalla ja vääristelemällä esittämieni tositteiden sisällöstä. Kyse oli kerran vuodessa tulevasta alle 10€ laskusta ja se on tämän vuoden osalta uudelleen hallinto-oikeudessa. Kelahan ei ikinä tunnusta virheitään ja nytkin käytti samaa valhetta hylätessään oikaisuvaatimuksen. Kun sen oli pakko luopua tuosta keksimästään perusteesta niin keksi uusia perusteita lausunnossaan halinto-oikeuteen. Asia on nyt sitten uudelleen hallinto-oikeudessa ja Kelan keksimät uudet perusteet ei perustu lakiin joten huonosti saattaa Kela-paralle käydä. Saa nähdä kuinka kalliiksi Kelan änkyröinti tule veronmaksajille, jo nyt siihen on mennyt monta sataa kertaa tuon laskun määrän verran. Lisää voi vielä tulla jos saan Kela-paran vielä käräjille hallinto-oikeudelle valehtelusta.
Tämän vuoden helmikuussa sai Kela-parka "pataan" hallinto-oikeudesta. Huono häviäjä on kun änkyröi vielä päätöksen toimeenpanossa.
Kela joutui maksamaan laittomasta 21,5-kertoimen käytöstä 409,58€.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15157980/oikaisuvaatimus-215-kertoimen-kaytosta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15551942/hallinto-oikeuden-paatos-215-kertoimen-kaytosta
Oma "sotansa" on sitten aktiivimallin toimeenpanopäätökset.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15264249/kelan-virheellinen-ja-puutteellinen-paatos
Olet köyhien ja kurjien sankari, kurjuuden kuningas! arvostan.
Miten sitten käy jos häviää Kelalle oikeustaistelun? Kuinka kalliiksi tulee?
Eipä siinä käy kuinkaan. Makua ei peritä alla mainituissa tapauksissa ollenkaan kävi siinä miten hyvänsä. Köyhä saa yleensä maksuttoman oikeudenkäynnin.
Oikeudenkäyntimaksut hallinto-oikeudessa
https://oikeus.fi/tuomioistuimet/hallintooikeudet/fi/index/maksut.html
"Oikeudenkäyntimaksua ei kuitenkaan peritä esimerkiksi useimmissa yksityishenkilön vireille panemissa sosiaali- ja terveyspalveluja koskevissa asioissa eikä perustoimeentuloa koskevissa valituksissa. Myös lastensuojelulain ja mielenterveyslain mukaiset asiat käsitellään hallinto-oikeuksissa maksutta, samoin ulkomaalaislain mukaiset kansainvälistä suojelua koskevat asiat ja yleisiä vaaleja koskevat valitukset.
Maksua ei myöskään peritä, jos hallinto-oikeus muuttaa alemman viranomaisen päätöstä muutoksenhakijan eduksi."
Milloin tuo karenssilaki tai velvoitelaki poistuu? Onhan sitä luvattu vaalien alla ainakin.
Ei kai sitä ihmistä tyhjänpäälle voi milloinkaan jättää? Perutuslaki takaa toimeentulon ja sellainen olisi selkeää lain rikkomista eli rikos .
Ei mikään puolue tainnut luvata karenssilain poistumista, eikä asiaa ole ainakaan hallitusohjelmassa, joten yli 4 vuotta nyt ainakin menee.
Velvoitteita työttömiltä tuskin ainakaan vähennetään, oletettavasti aktiivimallin korvaava systeemi tulee olemaan askel kohti omaehtoisen työnhaun mallia, jossa työnhakuvelvoite on nykyistä tiukempi, eli on oikeasti haettava itsekin jonnekin töihin.
Toimeentulotuki on olemassa niille, joille ei töissä käyminen maistu, eikä työttömyysturvan ehdot täyty. Työttömyysturva ei ole koskaan ollut vastikkeeton, eikä tule olemaankaan.
Työttömyysturva on vastike työttömyydestä eli korvaus kun palkkatyötä ei ole. Onko työtöntä kadehtivan persuporvarin tätä mahdoton ymmärtää? Työstä on maksettava oikea palkka. Ei orjatyölle!
Homopunikkihallitus kaatuu. Aktiivimalli pysyy. Kun persukokkoomuslahtarihallitus rulettaa tullee kahta kauhiampi Aktiivimalli... Tytöttömille on kyyti kylmää sitten ja moni kuolee siinä leikissä ihan oikeasti.
Kela tai kassa ei maksa millään verukkeella työttömyyspäivärahaa, jos on TE-toimiston iskemä karenssi päällä. Sehän se koko karenssin idea on.
Toimeentulotukea voi hakea karenssin ajalle, ehkä tarkoittivat sitä? Mutta toisin kuin työttömyyspäivärahassa, toimeentulotuessa on tarveharkinta, eli TT-tukea ei saa jos on esim. fyrkkaa liikaa tilillä tms.
No niin se pitää mennäkin, ei tipahda TTT jos on fyrkkaa.
Toimeentulotukea en saa kun virallinen vuokrasuhde onkin muutettu avoliitoksi. Vuokra edellytetään maksetuksi, mutta toimeentulotukea eikä työttömyystukea ei saa- Sossusta saan ruokarahaa ihme kyllä.
Nyt alkaa olla jo kiire kun vuokranmaksupäivä koittaa.
Karenssi syntyi sillä kun en mennyt pilipalikursille kun oli sairausuloma päällä ja sain töitä vähän myöhemmin mutta vain kuukaudeksi ja kolmeksi viikoksi. liian vähän. Pitää olla 3 kuukautta.
Nyt ne neropatit pähkäilevä't voiko se runsas 1,5 kk laskea mukaan 3 een kuukauteen.??? voi elämän kesä!
Kelalle on tärkeämpää mielisairas homopridetys ja matutus kuin köyhän suomalaisen asia. Kela tarvitsee puhdistuksen rappioaineksesta.
Niin tarvii. Toimeentulotuki takaisin kunnille niin päästään eroon rappioaineksesta.
Mistä syystä noita karensseja sitten voi saada,muusta kuin työstä kieltäytymisestä?
Enpä tiedä kun ei koskaan oo ollut karensseja.
Työllisyyskurssille kun en mennyt niin siitä. Menin töihin! Takana oli pitkä putki sairauslomia leikkausten vuoksi.
Edellinen lyhyt työrupeama päättyi sairauslomaan. Työtapaturma joka ei ollutkaan vakuutusyhtiön mukaan tapaturma. Repeämä löydettiin sitten myöhemmin yksityislääkärin avustuksella ja kalliilla kuvauksilla.
Moitittavasta käytöksestä joita minulla ollut ainakin se , että en mennyt kursille jolle minulla ei ollut tarvetta. Oli sairauslomalla jalkaongelmien takia samaan iakaan kun kurssi alkoi ja sain viikon kuluttua töitä itse ja se oli kuulemma liian lyhyt keikkatyö: 1,5 kk
Kelan pomo Elli Aaltonen jää eläkkeelle.
Kenelle KEPU politrukille annetaan palkkiovirka / eläkevirka.
Kukas on vuorossa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/93011b55-6a1b-4d70-a7db-a3dea0ea1e7d
Kela/kassat maksaa työttömyysturvaa te-toimiston lausuntojen perusteella. Jos sieltä tulee kieltävä lausunto niin rahaa ei tältä momentilta tipu. Muita tukia voi sitten hakea toki mm toimeentulotukea.
Esimerkkiä ja huolenpitoa:
Työttömyys toimissa tulisi siirtyä työllistämiseen , aikuisten ihmisten pilipali palikka toimissa pyörittämisen sijaan, joiasa yli 50:sille opetetaan työnhakua.
Monelta osin työllistymispalveluissa olisi keskityttävä ikääntyvien ihmisten työnsaanti mahdollisuuksien luomiseen,niiden vaatimisen sijaan työttömiltä.
Työttömien toimeentulo pohjaa tulee korjata ja päivittää palveluihin osallistumisen osalta kkulukorvauksia ,sekä päivittäää perustulon taso ajan tasalle ,jotta työttömän on mahdollista ponnistaa sosiaaliturvalta työelämään.
Vanhemman ikäpolven osalta perusturva olisi taattava perustulolla ,jotta vältytään tehtyjen työurien tulosten realisoitumiselta ja taataan heille arvokas vanhuus ,tulevan köyhyyden sijaan .Tuo olisi ainosataan kohtuus tehtyjen työurien päätteeksi ,sekä inhimillinen toimi ,jolla osoitetaan myös nuorille että työtä on kannattanut tehdä koko iän mittaisesti ,eikä heitä odoita työurien päätteeksi toimeentulovaikeudet ja köyhyys.
Leivänjako on syytä muistaa, tuloksia odotellessa.
https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000006162734.html
Ellinkin saimme pitää vain lyhyen ajan.
"Työttömyysturva on vastike työttömyydestä eli korvaus kun palkkatyötä ei ole. Onko työtöntä kadehtivan persuporvarin tätä mahdoton ymmärtää? Työstä on maksettava oikea palkka. Ei orjatyölle! "
Ei nuo mitään tajua. Muita se on hyvä koittaa usuttaa johonkin mutta tuommoisilla korvauksilla se ei ainakaan nyt onnistu.
Siis Kela sitten antaa myös ohjeet.Kerro miten kävi?