Matkustaja huoritteli!

Olen ajanut linja-autoa nyt kohta 4 vuotta, mutta nyt alkaa mittani olemaan täynnä. Tänään etniseen vähemmistöön kuuluva mies huoritteli äänekkäästi!
82076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Seuraavan kerran kun sinua nimitellään tai huoritellaan. Käske matkustajan poistua heti autosta,tai ota hänet kyytiin ja soita poliisit he kyllä ottavat matkustajan puhutteluun,kunhan vain joku voi todistaa asian?

Äänestä

Sinun kannattaa tehdä niin kuin monessa muussakin firmassa täällä Helsingissä tehdään. Jos joku huorittelee, poistat hänet kyydistä ja annat hänelle porttikiellon. Kerrot asiasta muillekin työtovereillesi, eivätkä hekään ota tätä kyseistä kyytiin. Ilmoitat tietenkin myös ylemmäs, että tilanne on tämä ja nyt olen toiminut näin. Kyllä yleensä annetaan lupa porttikieltoon. Ja se tehoaa. Kun tyyppi joutuu kävelemään tai muuten miettimään miten kulkee jonkin aikaa, niin eiköhän se huorittelu lopu. Ettei vain sattunut se huorittelija olemaan näitä näiden "kotouttajia"? Ne nimittäin opettevat itse kotoutettaviaan huorittelemaan suomalaisia naisia! On kokemusta asiasta. En tiedä miten sinun firmassasi, mutta niissä firmoissa, joita tiedän, porttikielto toimii oikein hyvin.

Ja muista: Porttikielto EI ole rasismia. Niin niitä jaetaan suomalaisillekin. Maassa maan tavalla tai...

Äänestä
  • Tarvitse kuunnnella tuolaisia töissään, eri juttu jos ovat hoidon tarpeessa. Luoja rankaisee meistä näistä pösilöistä mutta koita jaksaa ajella näistä välittämättä, kosta seuraavalle kymmenelle samaan heimoon kuuluvalle eli vahinko kiertämään.

    Äänestä

kulttuuriinsa. Kaikki länsimaiset naiset ovat heille huoria, etenkin sellaiset jotka tekevät "miesten töitä". Älä jaksa välittää moisesta.

Äänestä

mies kuski kolleegallesi vaikka homoksi sanomalla.

Äänestä

... laittaa kokemuksesi koululehteemme, jossa on juttu joukkoliikenteestä? Nimimerkki ei tule tietoon!

Äänestä
  • Saat toki.

    Kiitoksia kaikille viesteistä! Toivottavasti tällainen ei enää omalle kohdalle satu.

    Äänestä

  • Anne=== kirjoitti:

    Saat toki.

    Kiitoksia kaikille viesteistä! Toivottavasti tällainen ei enää omalle kohdalle satu.

    Mikähän ihmeen oikeus kenelläkään on loukata sua Anne tuolla tavalla, luuleeko ne tosiaan voivansa Suomessa elää ja alistaa naisia haukkumalla ja raiskaamalla niitä miten tahtoo??
    Onneks on fiksuja ihmisiä vielä, toivottavasti saa jotkut sakot. Herranpieksut sentään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anne=== kirjoitti:

Olen ajanut linja-autoa nyt kohta 4 vuotta, mutta nyt alkaa mittani olemaan täynnä. Tänään etniseen vähemmistöön kuuluva mies huoritteli äänekkäästi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu