Ruotsissa maahanmuutto ei ole enää

rikkaus kaikki on tullu katumapäälle.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006160346.html
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Liika on liikaa kaikessa.

Äänestä

Missä demari, siellä ikuinen ja paheneva ongelma.

Äänestä
  • Ja vihreät myös. Nämä ei suinkaan korjaa ongelmaa, vaan lisäävät ongelmia.

    Äänestä

Turha itkeä kun huonot on jo housuissa. Eroon niistä rikkauksista eivät koskaan pääse.
Miten voi olla näkemättä tai ummistaa silmät tulevaisuudesta tuossa matu kiimassa. Suomi seuraa perässä.

Äänestä

Ruotsilla on takana loistava tulevaisuus. Ei liene liioiteltua sanoa, että seuraavat 50 - 100 vuotta tiedossa on vain ongelmia, ja vielä suurempia ongelmia. No, - itsepähän noita tilasivat.

Äänestä

Ruotsalaisten kotiutuminen haluamaansa uuteen on melko heikkoa. Ainoastaan vasemmisto siipi ymmärtää että se vie aikaa että kaikki tottuvat kranaattien ja konetuliaseiden paukkeeseen. Se on yllättävää koska raiskaus tilastoihin on jo totuttu ja niistä ei enää välitetä eikä ihmetellä.

Äänestä

Ruotsia ja suomea ei voi verrata. Ruotsi on epäonnistunut kotouttamisessa ja ollut ylpeän ylimielinen maahanmuuttajia kohtaan. Suomen ei tarvitse toistaa ruotsin virheitä kun otamme vielä satoja tuhansia afrikkalaisia tänne. Suomi onnistuu ja afrikkalaiset voivat ylpeänä kutsua suomea kotimaakseen. Hyvä me!

Äänestä
  • Oliko sormi pee:ssä kun heräsit?

    Äänestä

  • Eipä onnistunut tanska yhtään paremmin, itseasiassa huonommin. Kumpikin maa on syytänyt kotouttamiseen karmeita määriä rahaa mutta jos suuri osa ei halua integroitua niin minkäs teet. Turha siinä on maiden itseään syyttää. Jos oikeasti joku haluaa kotoutua siihen ei tuollaista sirkusta ympärille tarvita kaikenmaailman fakiireja eli aasiantuntijoita.

    Äänestä

Jaa vai hesarikin kirjoittelee tuommoisia. Eikö pitäisi vaieta??
Miksi meille kerrotaan, että naapurimaassa ei olekaan niin auvoista?

Äänestä

Maahanmuuttajien yritystoiminnan merkitys Suomen työllisyyden ja tuottavuuden yritysdynamiikalle
https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/64822

Maliranta, M., & Nurmi, S. (2019). Kansantaloudellinen aikakauskirja, 115 (2), 289-316.

"Kaiken kaikkiaan analyysimme tulokset kertovat siitä, että maahanmuuttajataustaiset yrityksen luovat suhteellisesti muita yritysryhmiä enemmän uusia työpaikkoja. Niiden tuottavuuden ja palkkojen tasot ovat kuitenkin hyvin matalia. Tästä syystä niiden merkitys tuotannon ja tuottavuuden kasvulle on vieläkin vähäisempi kuin mitä niiden työvoimaosuuden perusteella voisi odottaa."

Äänestä
  • Mamujen yritykset toimivat niin kauan kuin starttiraha riittää!

    Äänestä

Ja sanoja kokoomuslainen, ei mikään natsi.

Äänestä

8min ohjelma kerto että suomi on r---mi koko eu alueella .

miksi ette mee pois sillä siitä pääsee.

lähtömaissa keskenään ovat sitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

rikkaus kaikki on tullu katumapäälle.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006160346.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu