Bioenergia on huono valinta

Anonyymi

Pahimmillaan bioenergian (bioetanoli, biodiesel, biokaasu, pelletit) valmistukseen kuluu saman verran energiaa, kun tuotteista saadaan, kun koko tuotantoketju otetaan huomioon.

11

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin pelletin valmistukseen kuluu energiaa, ainespuusta pystytään hyödyntämään 60 %, pitäisikö puru säilöä tuleville sukupolville, kun ainespuun hankintaa kukaan normaaliälyinen haluaa lopettaa.

      • Anonyymi

        Purun ym oheisjätteen käyttö on eri juttu mutta bioviljelyn kannattavuus on niin ja näin, jos kaikki koko ketjun energiankulutus otetaan huomioon.


      • Anonyymi

        Viljely tietysti kannattaa vaihtaa metsätalouteen.


    • Anonyymi

      Uutisista kuului, että biopolttoaine on tukkeuttanut veneiden laitteita, kun on seissyt pitkään tankissa. Liian tönkköä tavaraa? Sakka valuu pohjalle? Tarttuu rööreihin? Ja suodattimiin?

      • Anonyymi

        Tulee suorastaan levän näköistä tavaraa tankkiin. Kokemusta koneen sammumisesta keskelle vilkasta laivaväylää suodattimen tukkeuduttua


      • Anonyymi

        Mulla pyrolyysilaitos tukki kaasuillaan sepelvaltimot ja jouduin ohitusleikkaukseen. Kaasut kun imeytyvät verenkiertoon helpoiten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulee suorastaan levän näköistä tavaraa tankkiin. Kokemusta koneen sammumisesta keskelle vilkasta laivaväylää suodattimen tukkeuduttua

        unohdit lorauttaa rounduppia tankkiin, kyllä sillä levä pysyy aisoissa


    • Toivo sentään on, kun ruvetaan muovojätteestä valmistamaan synteetisia, paljon parempia moottoripolttoaineita, jotka pienetävät co²-päästöt jo sen paremman palamisprosessin vuoksi. Tehtaita on rakenteella eri taholla, myös Suomessa.

      Samankaltaisella prosessilla voidaan puustakin valmistaa nestemäisiä polttoaineita. Siinä oli alussa isojakin projektia mutta nykyisin on kovin hiljasta siinä suunnassa. Miksi?

      Käymiseen perustuvat prosessit ovatkin vanhanaikasia.

      • Anonyymi

        Ensin pitää tehdä muovijätettä.!!! Miksi. Eikös siitä muovin käytöstä pitäisi luopua?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        3000 euroa


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1369
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      987
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      818
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      769
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      707
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe