Pohdittavaksi. Kuinka kauas muurahainen näkee omasta pesästään. Ne osaavat kyllä hienoja ilmastoituja kekoja rakentaa. Samoin samoja polkuja tallataan. Sotaisaa henkeä löytyy, mutta yhteistyö on esimerkillistä, kun saalista kuljetetaan maaliin.
Mehilänen tuntee maailmaa jo enemmän ja linnut, varsinkin muuttolinnut ovat jo
aikamoisia tiedealan ammattilaisia. Jos maapalloa mitataan kooltaan univerumiin,
niin olemme siihen nähden ahdistavassa paikassa arvioida totuutta. Lähinnä eläimen kokoisia. Siksi siihen tarvitaan joku ulkopuolinen voima ja lähettiläs, joka kertoo suoraan miten pieniä olemme. Tai miten suuria tietäjiä olemme. Tunnistavatko eläimet että universumi on todella laaja.
Eläinten tietoisuus
11
67
Vastaukset
"Tarkoituksenmukainen" toiminta ei edellytä tietoisuutta.
- Anonyymi
> muuttolinnut ovat jo aikamoisia tiedealan ammattilaisia
Tiede ei ole vaistojen varassa toimintaa, sillä saadaan tuloksia jotka voivat olla vaistojen vastaisia.- Anonyymi
<<< Tunnistavatko eläimet että universumi on todella laaja. >>>
”Se tapahtuu yleensä hiljaa ja nopeasti”
Muurahaisen pesä ja maapallo. Ihmisen maapallo ja universumi. Nämä eivät ole hyviä vertauksia. Muurahainen ei ymmärrä elävänsä avaruudessa kiitävällä planeetalla. Me taas kykenemme ilman ulkopuolista voimaa tai lähettilästä ymmärtämään oman pienuutemme universumissa. Muillakin lajeilla on tietoisuutta, mutta ihminen on tiettävästi ainoa eläin, joka kykenee tuntemaan eksistentiaalista ahdistusta universumin valtavuuden alla.
Kokeilin yhtenä kesänä maistuuko muurahaisille alkoholi.
Makea siideri ei yllätyksekseni kelvannut niille paremmin kuin raaka viina. Vaikutti siltä, että kun yksi innokas muurahainen oli sitä raakaa viinaa lipittämässä, niin tuli hänen toveri ja tarttui kiinni ja kantoi kauas astialta, joka oli metallinen purkinkansi.- Anonyymi
Aina löytyy se yksi erilainen yksilö. Tässä tapauksessa alkkis. Kaverit varmaan veivät sen vieroitushoitoon, jotta siitä tulisi taas tehokas tuottelias työläinen.
- Anonyymi
Ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke
[Rosbergi-Rosbergi-Rosbergi-Rosbergi]
Hämähäkki aistii lähestyvän vaaran, kun kävelen portaiden ylemmällä askelmalla ja valmistaudun astumaan alemmalle, jolla hämähäkki liikkui ennen kuin tulin portaille. Hämähäkki pakenee kiireen vilkkaa alemmalle askelmalle ja niin kauan, kunnes joko astun sen päälle tai se huomaa vaaran olevan ohitse.
Hämmästyttävä kyky aistia niin iso uhka kuin ihminen on kesäisillä portailla auringonpaisteessa!- Anonyymi
Sinulle se tiedoton päivän paistatus on kännissä faktaa, muu fiktiota
- Anonyymi
Hämähäkin tappamisesta seuraa ikuinen onnettomuuksien kierre.
- Anonyymi
Katso laiska muurahaista ja ota oppia siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt314123Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.462155Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471345- 841197
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381138Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251116Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501061Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161935Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os174876- 57845