Onko Eva Biaudet äärioikeistolainen?

Anonyymi

Ylen A-Studiossa Eva selittää, että lasten asiaa pitäisi käsitellä nopeasti, mutta sitten taistelee kuin puolustamansa Syyriassa asuvat henkilöt sellaisten tekosyiden puolesta, miksi asiassa pitäisi viivytellä.

Evan mielestä lapsia ei pitäisi noutaa sieltä ennen kuin aikuisten tilanne on selvitetty - todellisuudessa lastensuojelu tietysti edellyttää, että ainakin edetään lasten edun kannalta oikeaan suuntaan silloinkin kun ei vielä tarkkaan tiedetä lapsen etua. Lapsen etu on selvästikin jokaisessa tapauksessa päästä pikaisesti pois sieltä leiriltä, ja sitten myöhemmin ehditään kyllä myöhemmin tarkastella huolellisesti ja tapauskohtaisesti edesauttaako huoltajan läsnäolo lapsen etua vai ei.

Evan mielestä vanhempia ei eroteta lapsistaan - eihän tässä pysyvästi eroteta vanhempia lapsistaan, sillä vanhemmilla on milloin tahansa mahdollisuus hankkia rahat tulla takaisin Suomeen omatoimisesti. Ei se rahasta ole kiinni ja jos sinne sisällissodan runtelemaan Syyriaan itsensä taiteillut aikuinen ei saa yhtälailla järjestettyä itseään takaisin, kun sisällissodan aiheuttamat esteet ovat poistuneet, niin kyllä se on pitkälti tämän henkilön oma valinta. Jos vanhempi joutuu esimerkiksi toisessa valtiossa pitkäksi aikaa sairaalaan niin ei siinä ensimmäiseksi pohdita pitäisikö lapsen olla tämän vanhemman kanssa.

Evan mielestä vanhempia ei saisi erottaa äideistään - lapsella on usein kaksi huoltajaa. Vaikka toinen vanhempi olisi vankilassa epäiltynä terrorismirikoksesta, lähtökohtaisesti tämä vankilassa oleva vanhempi on yhtälailla syytön kuin se leirillä oleva äitikin. Yhtälailla siis se isäkin pitäisi saada kotiin, jos ajatellaan että vanhemmat pitäisi tällaisessakin tilanteessa pitää fyysisesti lähellä vanhempiaan. Jos huostaanottopäätöksiä ei Evan mielestä tällaisissa oloissa voida tehdä, niin miten voitaisiin tehdä päätöksiä huoltajuudesta tapauksissa, joissa lapsella on kaksi elossa olevaa vanhempaa.

Evan mielestä huostaanottopäätöksiä ei voi tehdä tällaisissa oloissa, koska huonot olosuhteet yksinään eivät hänen mielestään riitä vaan huonojen olosuhteiden pitäisi olla jotenkin huoltajan syytä. Vaikuttaa kyllä kovin oudolta tulkinnalta, koska tiedämme ettei esimerkiksi huumeriippuvuutta voida välttämättä pitää omana valintana ja voi johtaa syyntakeettomuuteen juridisesti. Silti huumeriippuvuus on erittäin painava syy huostaanotolle, olipa se riippuvaisen omaa syytä tai ei.

Ja niin edelleen.

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan leirin olosuhteet sen pahemmat kuin on monissa paikoin maailmalla lasten olosuhteet "normaalisti". Nälkää, sairauksia, kaltoinkohtelua, orjuutta vaikka millä mitalla useammalla kuin mitä tämän leirin lasten lukumäärä. Mutta kun ei osaa tehdä muuta kuin median asenneterrorin ehdoilla.

    • Anonyymi

      Ei mielenterveysongelmaisuus välttämättä ole äärioikeistolaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe