Muistatteko tämän uutisen? En jaksa sitä nyt kaivaa ; ehkä lienee poistettu?
Nasan vai oliko se Naton sotilas oli kusella ja sieltä jään alta paljastui tuo Marsista pudonnut kivi.
Nasan tutkijat olivatkin haltioissaan.
Täytynee nyt tietenkin toivoa ettei sieltä rupea enempiä kivipaskoja tänne satelemaan.
Marsista pudonnut kivi löytyi Etelämantereelta!
18
73
Vastaukset 18
- Anonyymi
Meteoriitteja löytyy kaikenaikaa ja niitä tulee monesta eri paikasta maapallolle. Meteoriitti on suhteellisen helppo tunnistaa, mutta siitä voidaan toki väitellä, että onko metoriitti marsista, vai jostain muualta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/ALH_84001
En osaa sanoa itse, että onko meteoriitti marsista, mutta kyseisiä "elämän jäänteitä" epäilen kyllä vahvasti. Minua pelottaa suuresti nämä taivaalta tippuvat kivet. Tämähän oli pieni koska vasta sotilaan kustessa paljastui.
Muistamme kuitenkin sen yhden suuren kiven joka tippuessaan tappoi kaikki dinosaurukset. Ne ovat sitten vaarallisia.- Anonyymi
Suurien meteoriittien tippuminen on harvinaista maapallolle, koska meillä on massiivinen kilpi, nimeltään Jupiter, joka imuroi suurimman osan kaikista meteoriiteista ja asteroideista itseensä.
Kuitenkin niitä osuu välillä ja siitä on paljon havaintoja ja on olemassa ns. meteoriittienmetsästäjiä, jotka tienaavat uskomattomia summia rahaa myymällä näitä löytämiään meteoriitteja. https://www.youtube.com/watch?v=v1ZntBvqJxM
En tuosta sinun tarinastasi taas tiedä mitään, sillä tietääkseni tuollaista ei ole tapahtunut. Etelänavalla tuskin on sotilaita ja jos on, he todennäköisesti käyttävät yleensä sisävessoja tutkimusasemallaan, esim mcmurdossa sillä siellä on aika kylmä. Tyypillinen päivä etelänavalla: https://www.youtube.com/watch?v=gVwAOhWYHvw&
- Anonyymi
Maan täytyy olla litteä jotta marsista voi tippua kiviä alas maahan? Palloteoriassa marsin pinnalta ei painovoiman vuoksi pääsisi kivet leijailemaan taivaalle ja aurinkokunnassa sivusuuntaan kohti maata, mutta litteässä maassa on täysin mahdollista että taivaankappaleista tippuu jotain alas maahan asti.
Tässä palstallahan oli jokin aika sitten myös video missä auringosta valui jotain ainetta alas litteänmaamme pinnalle.- Anonyymi
Ootkohan nyt ihan täysin ymmärtänyt tätä mainitsemaasi "palloteoriaa". :D
Ensinnäkin miten maan litteys tuohon liittyy. Eikö marsin pitäisi olla litteä, jotta kummallinen väitteesi toimisi? - Anonyymi
Eipä taida kysyjällä olla hajuakaan miten planeetan, tai jonkun kuun pinnalta voi sinkoutua materiaa avaruuteen? Vinkkinä voisi sanoa prosessi on hyvin lähellä sen maahan osuneen meteoriitin kohtaloa.
Minä näistä Maan muodoista mitään tiedä.
Leijuvia kiviä on kuitenkin maatamme uhkaamassa jatkuvalla syötöllä.
Tässä on suraava uhka; Oumuamua. Kiva nimi on ainakin.
Edellinen kivi tappoi dinot; tappaako tämä nyt sitten norsut?
https://www.youtube.com/watch?v=uC33BF3V2cE- Anonyymi
Lol, oamuamua niminen asteroidi oli ja meni, eikä koskaan tule takaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lol, oamuamua niminen asteroidi oli ja meni, eikä koskaan tule takaisin.
Tai mikä sen nimi nyt olikaan. Oumuamua? Se ajelehti aurinkokunnan läpi ja nyt se on jo kaukana.
- Anonyymi
Uusi kivi on jo näköpiirissä sanoo Nasa.
Sitten se lähettää teräsmiehiä vääntämään sitä rautakangilla pois törmäyskurssilta.
Näin ronsumme pelastuvat. - Anonyymi
Nazi koittaa sumuttaa meitä jotta ei paljastuisi että Etelä Mantereella on suuri Nazien tukikohta.
Samasta syystä hän harhauttaa meitä Kuun suhteen; sielläkin on sellainen.- Anonyymi
Olet oikeilla jäljillä. Kun nasa törmäytti satelliitin kuun kylkeen joitakin vuosia sitten, kyseessä oli kuulemma oikeasti ohjusisku kuunazeja vastaan.
Ohjus tukki kuunazien luolaston suuaukon. Räjähdyksen jäljet on nähtävissä kunnon zuumilla aivan kuun "yläreunassa" osittain valossa, osittain pimeässä.
Suuaukko on tarkoituksella tällä raja-alueella, koska siellä on aina sama lämpötila, kuin hollywoodissa Kubrickin studiolla.
- Anonyymi
En muista juuri tuota mutta marsmurikka lienee helppo sekoittaa plutokökkäreeseen.
Ellei sitten plutokikkareita ole leimattu disneyn koiralogolla, kuten kääpiöplaneettamme on uusimpien nashan julkaisemien kuvien mukaan.- Anonyymi
Mikä on nasha? Kai ymmärrät, että vääristelemällä asioita aiheutat vaan hallaa omalle asiallesi (mikä ikinä se nyt sitten onkaan) ja saat itsesi näyttämään tyhmältä. Ilmeisesti tarkoituksesi onkin pitää keskustelun taso päiväkotitasolla?
Se on NASA. National Aeronautics and Space Administration. Toimi myös aiemmin nimellä NACA. Saat itse selvittää mitä se tarkoitti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on nasha? Kai ymmärrät, että vääristelemällä asioita aiheutat vaan hallaa omalle asiallesi (mikä ikinä se nyt sitten onkaan) ja saat itsesi näyttämään tyhmältä. Ilmeisesti tarkoituksesi onkin pitää keskustelun taso päiväkotitasolla?
Se on NASA. National Aeronautics and Space Administration. Toimi myös aiemmin nimellä NACA. Saat itse selvittää mitä se tarkoitti.Äläpä viisastele asiasta mitä et tunne. Osoitat tyhmyytesi niiden silmissä, jotka asian tuntevat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äläpä viisastele asiasta mitä et tunne. Osoitat tyhmyytesi niiden silmissä, jotka asian tuntevat.
Tiedän kyllä, että jollain on harhakuvitelmia, että NASA olisikin hepreaa viitattaessa Amerikkalaiseen organisaatioon. Se kuitenkaan ei hepreaa ole ja muun väittäminen on valehtelua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedän kyllä, että jollain on harhakuvitelmia, että NASA olisikin hepreaa viitattaessa Amerikkalaiseen organisaatioon. Se kuitenkaan ei hepreaa ole ja muun väittäminen on valehtelua.
Tiedän kyllä, että jollain on harhakuvitelmia, että NASA on pelkästään akronyymi sanoista National Aeronautics and Space Administration. Se kuitenkaan ei pidä paikkaansa ja muun väittäminen on valehtelua.
- Anonyymi
Mitenkäs Marsista voi mitään "pudota". Aikamoinen saavutus vaaditaan, että maapallolta saadaan yleensä mitään "putoamaan" avaruuteen. Toki Marsissa on painovoima vain 38% maan painovoimasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741640Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää971153- 161097
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as301060- 164997
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30923Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105914Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks56854Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu132845- 30818
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189796Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93737- 64684
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48668Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.13627Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191597On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79588- 86580
- 41530
- 48528
