Maailmanloppu...

Anonyymi

21.12.2019. Onko niin?

14

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meidän äiti menee silloin töihin oli maailmaloppu tahi ei....

    • Anonyymi

      en tiiä.. mut voi olla samanlainen kun intian valtameren 2004 tsunami joulukuussa myös..
      tai sitten jotain pahempaa..?? mutta sehän tuloansa ennalta kerro...!

    • Anonyymi

      Ei pitäis olla, mutta onko monikin ennustanut sen päivämäärän ?. Iskeekö silloin iso asteroidi maahan ?. Raamatun mukaan Jeesus tulee pian, mutta se ei ole vielä maailmanloppu.

      • Anonyymi

        Pian on ollut kaksituhatta vuotta tähän asti, joten se käsittänee yhtä hyvin toisen mokoman.


    • Anonyymi

      Kyllä ihan ehdottomasti.

    • joopa joo...taas..

    • Anonyymi

      Maailmanlopun ennustukset on sekä kansanperinnettä että kulttien pelonlietsontaa että hörhöjen uskomuksia. Pääpaino on taikauskoisessa hörhöilyssä. Vaikka meillä on vankka todiste, että ennustelu on huuhaata, niin kuitenkin aina löytyy niitä, joille ennustelu tuottaa jonkun sortin nautintoa, tai jotka uskoo saavansa "merkkejä" tai "viestejä", jotka kertoo mistäpä muusta kuin "maailmanlopusta", sekä niitä, jotka uskoo herkästi kaikenlaiseen. Ja kun ennustus ei toteudu, niin sitten höpistään laskuvirheestä tai tulkintavirheestä ja tapahtumapäivä siirretään tulevaisuuteen. Somessa on sitten omat vaikutukset kun kaikenlaista hörhöilyä buustaa hörhöilyyn taipuvainen someväki. Ja ei, 21.12. yhtenäkään tulevana vuotena ei tule tapahtumaan maailmanloppua. Meillä on tiettyjä uhkia, kuten bioterrorismi, ydinsota, asteroidi, gammapurkaus, jne. mutta niihin ei liity mitään yliluonnollista, eikä niitä tule koskaan näkymään missään ennustuksessa.

      Hörhöilyn iso (naurettava)j kuva: https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_maailmanlopun_päivämääristä

      • Anonyymi

        Eihän tuossa luettelossa ole enempää kuin 153 päivämäärää menneisyydestä, jolloin maailmanlopun piti tapahtua, muttei kuitenkaan tapahtunut.

        Hieman on vain mennyt pieleen joka kerta...


    • Anonyymi

      Toivottavasti ei tule...

    • Anonyymi

      Maailmanlopun odottajat.....

    • Anonyymi

      Rajujen sääilmiöiden ketju alkaa 21.12.2019. Maapallo tuhoutuu vähitellen, kun ilmiöt lisääntyvät. Australiassa riehuneet maastopalot ovat jo esimakua tästä kaooksesta. Suomeen odotettavissa esimerkiksi vahinkoa aiheuttavia lumimyrskyjä. Tulivuoria tulee purkautumaan. https://gekkonen.com/maailmanloppu-9219/

    • Anonyymi

      Meteorologien ennusteet ei kanna noin pitkälle, huominenkin on epävarmaa. Voi silti olla, että maailmanloppu yllättää suomalaiset, kuten joka syksy.

    • Anonyymi

      Kyllä niin on. Kuten kaikki ovat varmaankin jo havainneet, niin taas oli oikea ennustus ja maailmanloppu tuli taas, eikö niin?

    • Anonyymi

      Tämän voi kaiketi raapia kalenterista?

      ///MeAgaln

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      135
      7421
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      22
      2760
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      287
      1479
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      208
      1190
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1109
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      94
      1081
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1012
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      861
    9. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      846
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      833
    Aihe