Minkä takia Suomi otta vastaan turvapaikkaturisteja, joista aiheutuu yhteiskunnalle 3,2 miljardin euron vuosikulut?
https://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2019/03/05/maahanmuuton-hinta-32-miljardia-euroa-2-3-eurot/
Maahanmuuton hinta 3,2 miljardia euroa
13
77
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tuo turvapaikkaturismin kokonaiskuluihin menevä 3,2 miljardia euroa käytettäisiin vaikkapa eläkkeitten korotukseen, niin eläkkkeitä voitaisiin nostaa nykytasosta tonnilla.
Hallitus kuitenkin pitää tärkeämpänä vetää tänne Suomeen turvapaikkaturisteja, kuin eläkkeittten taikka lapsilisien korotusta.
Pääministeri osallistu homo-marssille, joten sekin asia todistaa nykyhallituksen arvojärjestystä, joka on: homot, turvapaikkaturistit ja kehitysapu.
Mitähän entisajan demarit, ne jotka sdp:tä olivat perustamassa ajattelisivat nyky-sdp:n arvolinjasta? Taitaa niistä moni haudassa huokailla. - Anonyymi
Haittamaahanmuuttajia haalitaan koska olemme EU:ssa josta Suomi ottaa vastaan ohjeensa miten yhteiskunnassa ja talouden kanssa tulee toimia. EU on mättämisen höyryävä ydin. Suomalaiset poliitikot ovat kuin lampaita Brysselin talutusnuorassa. Kenelläkään vallassa olevista poliitikoista ei riitä halua ja viitseliäisyyttä kyseenalaistaa ja ajatella nokkaansa pidemmälle, mitä haittamaahanmuuttajien haalimisesta seuraa. Lähin esimerkki löytyy Ruotsista. Totuutta väännellään ja käännellään ja maa on väkivaltaisempi kuin Meksiko konsanaan. Kansankoti tuhottiin 20 vuodessa ikuisiksi ajoiksi haalimalla ikuisesti sopeutumattomia. Ruotsin yhteiskunta pysyi järjetyksessä jonnekin 1990-luvulle asti, jolloin kaikille halukkaille riitti palkkatyötä, jolla saattoi elää. Kun palkkatyötä ei enää riittänyt kaikille, Ruotsi siirtyi asteittaan sotatilaan. Jos haluaa katsoa pidemmälle eteen, kannattaa suunnata katseensa Pohjois-Amerikkaan. Ei sielläkään hyvin mene yhteiskunnallisesti. Afrikasta tullee maahanmuuttajat hilluvat ja heitettelevät kiviä mellakoiksi asti. Laajat huumeongelmat näkyvät avoimesti monissa suurissa kaupungeissa. Laiskojen suomalaisten vallassa olevien poliitikkojen on helpompi keskittyä oman edun tavoitteluun ja ottaa Jumalan sanana kaikki mikä EU:sta syötetään. Italissa n pientä vastustusta, mutta liian vähän ja liian myöhään. Italia hukkuu hätään ja paskaan, kuten Kreikka, Englanti, Saksa, Ranska on tehnyt.
- Anonyymi
Joku tästä Suomen tuhoamisesta hyötyy. Tavasllinen suomalainen ei hyödy.
- Anonyymi
Antti pissaliisoineen haluaa kalifatin? Ehkä isisvaltion tulevaisuudessa.. Toimet viittaa siihen.
Hauskin kuulemani vastaus siihen että miksi tänne otetaan ulkomailta tulonsiirroilla sekä avustuksilla elätettäviä oli että se ei maksa kenellekään suomalaiselle mitään kun valtio kustantaa sen. Oliko kovakin yllätys että tämän vastauksen antoi minulle eräs toimittaja ja hän on vihreiden kannattaja?
- Anonyymi
Samoin sanoi eräs myyjätär , kun joku asiakas oli valittanut asiakaspalvelusta ,sanoen eikö neiti tiedä että asiakas on sinunkin palkan maksajs .
Saneli neito että heidän iso yhtiö maksaa palkan siellä on rahaa! ( Kesko) asiakas yritti esittää että me rahat kyllä tulee meiltä asiakkailta ,joten käytetään tätä sanontaa ,koska jos ei olisi asiakkaita ,ei voisi maksaa palkkoja! Ei mennyt oikein läpi!
Näin nuoriso suhtautuu vanhempiin ihmisiin,,,! - Anonyymi
3,2 miljardia on valeuutinen, kaikki tietää sen, on laskettu hieman valikoiden ja jätetty monia asiaan vaikuttavia pois.
- Anonyymi
https://demokraatti.fi/sakn-eloranta-jyrahtaa-suomen-kasvu-ei-voi-olla-ilmaisen-tyon-varassa/
mihin ne kaikki rahat menee?
sipilän aikana tullut outoa rahanmenoa? - Anonyymi
Mitkä rahat? Yhteiskunta ja valtio toimii siten, et raha laitetaan liikkeelle, investointeja ja innovaatioita pitää rahoittaa ja tukea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitkä rahat? Yhteiskunta ja valtio toimii siten, et raha laitetaan liikkeelle, investointeja ja innovaatioita pitää rahoittaa ja tukea.
uutista on että mamuilla kelan rahoja valuu lähtömaihin...
täällä kiittävät puukolla ja raiskaamalla
tälläista suomeako sipilän keskustan äänestäjät halusi?
- Anonyymi
Viherhyypiö, selitä vähän meille muille mitä asiaan vaikuttavia seikkoja Pauli Vahtera on jättänyt pois laskelmissaan. Tarkoitatko Vahteran jättäneen tahallaan pois että paljonko EU:n ulkopuolelta tulleet sekä täällä rikoksia tehneet vankiloissa olevat maksavat veronmaksajille vuositasolla.
- Anonyymi
Nämä vaahteran luvut on osoitettu aikoja sitten höpinäsi..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413