eripuraisuus

Anonyymi

kyllä "vi"taa, helluntai seurakunnan "ylemmyyden arvo", niin itsekin aikanaan "saarnoissa". . . "me Jumalan lapset", ei vi"#tu , että pyörittävät kirjaimellisesti "heikompia"
Seurannut hellareita jo kymmeniä vuosia, niin SUURIN OSA heistä on psykiatrisen hoidon käyneet, ja vasta: SEN JÄLKEEN . . .kun ovat LIITYNEET helluntai seurakuntaan, - "kertoo paljon". . .
Bisnes- saarnaajat tietää kyllä hyvinkin ketkä ovat helppoja uhreja. . . niinhän ne saarnaajatkin ovat usein olleet lastenkotilapsia, varhain vanhempansa menettäneitä, tms.
ns. traumoja on kaiketi maailmassa jokaisella ihmisellä. He kun ovat saaneet avun. . .??? Tuomitsevat kaikki ulkopuoliset helvettiin.
KATEUS on niiden motiivi, eivät kestä että jotkut menestyy ihan uskolla, ja eläneet myös sen mukaan.
Sitähän ne ei kestä, jos joku on osannut elää VIISAASTI (kymmenen käskyn mukaan), siihen ne sanoo Raamatun jakeen: "ulkokultainen"
Sellaista se oli kun vähän aikaa kävin.
Hellareissa on ihan sama, kuin luterilaisuudessakin max: 3 % jäsenistä aitoja uskovia !!
Saarnaajat on bisnesmiehiä (ainakin leikkivät sellaista. . .p.s. hymyilyttää. . .
- ja edelleenkin psykiatrisessa hoidossa olevat hellareita kiljuuvat: JEESUS ON PARAS, jne.
Kertoo opetuksesta paljon.
Terve opetus parantaa, sairas opetus, vie psykiatriaan.
ps. - seurannut heitä jo useita kymmeniä vuosia, - sama meno siellä jatkuu.

1

103

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      149
      974
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      628
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe