Moi!
Heti tähän alkuun totean, että tämä aloitukseni ei tule sisältämään pienintäkään piruilua edes rivien välissä, saati sitten suoraan henkilöihin käyvää ilkeilyä.
Olen itse omasta mielestäni ihan hyvin toimeentuleva, mutta en ehkä rikas, miten nyt sitten rikkaus määritelleenkään.
Veneilystä - etenkään ns. ökyveneistä - en juurikaan mitään tiedä.
Muutamia keskusteluita täältä lukeneena kiinnostuin kuitenkin hieman googlettamaan.
En laita tähän nyt suoraa linkkiä löytämääni veneeseen, ettei kirjoittamaani tulkita mainostamiseksi tai vastaavaksi toiminnaksi, mikä saattaisi olla palstan sääntöjen vastaista.
Yachworld.com sivustolta tuli vastaani yksi vene, mikä on myynnissä osoitteessa Pran Buri, Thailand. Tästä veneestä on ilmoituksessa minun mielestäni häkellyttävän hienoja kuvia ja hieno esittely video.
Vene on vuosimallia 2012 ja vähän vain yksityiskäytössä olleena sen pyynti hinta on US$ 3, 950 000. Thaimaahan "liputettu"(?) ja verot maksettu. Pituus 121'. Katamariini. Huippunopeus 25-plus solmua risteilynopeuden ollessa 21. Caterpillarin x2 diesel moottorit, 1800HP. Vieraille paikkoja 26 ja henkilökunnalle 10. Sisältää huippu teknolokiikkaa, joka alkuun sotilaskäyttöön kehitettyä.
Korostan ja tarkennan vielä, että en edes haaveile tämän veneen ostamisesta. En edes paljon tätä vaatimattomamman veneen osaomistuksesta. Ehkä. Muutaman kysymyksen rohkenen kuitenkin esittää.
Ensinnäkin. Pelkästään näiden paljon tätä vaatimattomiempien veneiden vuotuiset ylläpitokustannukset. Paljonkohan mahtavat olla ja löytyykö näille mitään valmiita taulukkoja, joista voisi vertailla mitä pitää maksaa suhteutettuna veneen "mittoihin"?
Toiseksi: Millainen miehistö Thaimaassa millaisellekin veneelle pitää ja kannattaa rekrytoida? Kannattaako tässä asiassa mennä helpointa tietä ja hieman "ylimääräistäkin" maksaen antaa mahdolliset "haasteet" ei thaimaalaisten hoidettavaksi? Vai kannattaako hyödyntää jo tuntemiansa thaimaalaisten - jotka veneilystä tai veneistä eivät hölkäsenpöläystä ole aiemmin kiinnostuneita olleet - verkostoa?
Avoimia asiallisia kommenteja hieman itse aiheeseen liittyen toivon.
T anonyymi
Pattayan Yacheista
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Moi!
Anteeksi, vielä...
Piti vielä kysyä, että miten on käytäntö veneiden nimeämisessä Thaimaassa?
Mitä tarkoittaa esim. nimi Phatsara thaiksi? Ja miksi jonkun Pran Burissa myynnissä olevan veneen nimen alla lukee Bangkok?
T anonyymi - Anonyymi
hieno aloitus senssu, muista että kohta on kylpyaika ja sinun sininen jahtisi odottaa sinua ammeessa keltaisen kumiankan vieressä..
Pattayan lomamatkojen kivapäivät ovat meripäivät.
Saa kalastaa ja jos saarilla käy ovat likkaset laittaneet menomatkan saaliista hienon kala- aterian tulomatkalle.
Merikipeille herrasmiehille on tarjolla toisenlaista vesiurheilua:
https://www.youtube.com/watch?v=1Zg89-TE7kY- Anonyymi
Tuollahan näkyy istuskelevan länsityttöäkin
Pääsikö Amalia urallaan "akkunaan" ? - Anonyymi
Oooh... älkää resuperseet tai Pattayalla poikuudestaan pois pääsystään haaveilevat klikatko tuota nazin linkkiä. Heti ekassa kuvassa seireeneitä! Jos klikkaatte laittakaa tätä ennen tuhti annos vahaa korviinne!
T Odysseus 3. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollahan näkyy istuskelevan länsityttöäkin
Pääsikö Amalia urallaan "akkunaan" ?Joku raja sarkasmissakin!
Ripley's Believe It or Not- Pattayan näyttelyyn voisi Amalian kuksa ehkä päästä.... mutta näyttelyn vierailijoiden suojaaminen ehdottomasti tarvittavine suojavarusteineen ei olisi riittävän kustannustehokasta.
Jotain rajaa ja tolkkua siis näihin revittelyihin, kiitos ja Khiai!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94914
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54858Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61788Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141698- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86467Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467