Karjala tulee palauttaa

Anonyymi

Karjala tulee palauttaa Suomelle. Korkojen kera.
Kyse ei ole rahasta tai "kuka sitä tarvitsee" -vouhotuksesta.
Kyseessä on oikeudenmukaisuuden toteuttaminen.

Minulla ei ole mitään siteitä Karjalaan, mutta tunnen suurta epäreiluutta,
koska Karjala ryöstettiin väkivallalla ja sodalla. Reiluus ja oikeudenmukaisuus
vaatii, että alue palautetaan.

Ei minulla muuta.

18

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä yritti palauttaa Karjalan, mutta tuota Suomen herrat, Koivisto etunenässä, eivät halunneet. Toista tarjousta ei tule.

      • Anonyymi

        Epädemokraattinen päätös koska tavallisille suomalaisille ei annettu mahdollisuutta lausua asiasta mielipidettään eikä asiaa käsitelty edes eduskunnassa. Minulla ei ainakaan ollut 1990-luvun alussa harmainta aavistustakaan siitä että NL/Venäjä olisi halunnut myydä Karjalan Suomelle. Eikö Suomen rajoista päättäminen kuulu eduskunnalle? Eikö näin suuresta ja tärkeästä asiasta olisi pitänyt käydä julkinen keskustelu Suomessa?


    • Anonyymi

      Kyllä kansalta kysyttiin haluatteko karjalan takaisin.Kansa vastasi ettei haluta,eihän se edes ole ollut Suomella kuin reilut kaksikymmentä vuotta. Venäjälle kuulunut satoja vuosia ja pitää kuulua edelleenkin.

      • Anonyymi

        Asiasta ei järjestetty Suomessa mitään kansanäänestystä 1990-luvun alkupuolella eikä siitä muutenkaan keskusteltu julkisesti eikä eduskunta myöskään käsitellyt asiaa millään tavalla joten mielestäni Suomen kansalta ei kysytty mitään eikä Suomen kansa myöskään vastannut mitään kun ei edes tiennyt että Karjala oli mahdollista saada takaisin.

        Karjalan kannaksen eteläosa ml. Viipuri kuului Ruotsi-Suomelle jo vuodesta 1323 ja Laatokan Karjala ja loput Karjalan kannaksesta vuodesta 1617. Pohjan sodan seurauksena Ruotsi-Suomi menetti Karjalan Venäjälle Uudenkaupungin rauhassa vuonna 1721 mutta alueen suomalainen väestö jäi tuolloin paikoilleen. Vuonna 1812 Karjala tuli osaksi autonomista Suomen suuriruhtinaskuntaa, joka käytännössä oli Venäjän kanssa lähinnä personaaliunionissa. Täten ainakin Viipuri ja muu Karjalan kannaksen eteläosa on ollut osa Suomea paljon kauemmin kuin se on ollut osa Venäjää.


      • Anonyymi

        Karjalassa on asunut suomalaisia satoja vuosia, Kysymys on kansallisuudesta jota venäjäkin toitottaa esim Krimillä


    • Anonyymi

      Annetaan Ahvenanmaa vaihossa, jos vaikka Putinkin innostuu.

      • Anonyymi

        Eihän omaa huoli vaihtaa tai ostaa. Ryöstetty täytyy palauttaa.


    • Anonyymi

      Karjalan palautus on Suomessa myös iso sisäpoliittinen kysymys.
      Suomalaiset eivät halua kansalaisiksi melkoisen suurta venäjänkielistä vähemmistöä.
      Jopa nykyisellään kansalaisten suhtautuminen vähemmistöihin on vähintäänkin varovaista, ellei poistyöntävää tai jopa kielteistä.
      Miten suomalaiset selviytyisivät uuden merkittävän vähemmistön kanssa?
      Tätä asiaa kannattaisi tutkia hieman ylemmälläkin taholla.

      • Anonyymi

        Joka tapauksessa näin suurta ja tärkeää asiaa ei saisi päättää epädemokraattisesti Suomen kansan selän takana kuten presidentti Koiviston väitetään tehneen.


    • Anonyymi

      Persunuoretkin kannattavat palautusta koska väestö on valkoihoista.

    • Anonyymi

      Miksi vinkua aluetta, mikä menetettiin sodassa, vaikkakin epäreilusti. Turha kaivaa verta nenästään ja mitä me sillä alueella muutenkaan tehtäisiin.

      • Anonyymi

        Suomi taitaa olla ainoa maa maailmassa, joka tyytyy näin epäreiluihin rauhanehtoihin vielä senkin jälkeen kun ”veitsi on poistunut kurkulta”. Japani ei ole koskaan lakannut vaatimasta Kuriileja takaisin.


    • Anonyymi

      Jos Karjala olisi otettu takaisin ja maksettu uuden Venäjän rohmunneille oligarkeille joku valtava summa siitä, se olisi luonut Suomeen melko suuren venäläisvähemmistön. Sitä olisi sitten voinut käyttää koko Suomen haltuun ottamisessa, koska olihan Suomi nyt sitten pääosin venäläinen ja siis oikeutetusti osa äitivenäjää.

      Karjalan palauttaminen ilman asukkaitaan taas olisi ollut julmaa sen asukkaita kohtaan. Karjalan itsenäistyminen kuulostaisi paremmalta vaihtoehdolta, mikäli karjalaiset itse sitä haluaisivat. Ja se taas on Venäjän sisäinen asia. Maita nyt vaan siirtyy sodissa naapurimaille ja valloittajille - näin on aina ollut. Harvoin valloitettuja alueita myöhemmin palautellaan, saati myydään entisille omistajille!

    • Anonyymi

      Joitakin vuosia sitten oli laskelmia, mitä Karjalan jälleen rakenttaminen tulisi maksamaan, jopa 80 miljardia euroa. Millä ja mistä tuollaiset rahat Suomen valtio saisi? Edes Karjalan luonnonvaroista ei sellaisia revitä. Puhumattakaan vielä, että Suomen valtio olisi maksanut tuon 15 miljardia dollaria mistä Venäjällä salaisesti oli puhuttu.. Täyttä epärealistista hömppää!

    • Anonyymi

      Facebookiin avautunut uusi mm. Karjalan palautusta käsittelevä ryhmä: Suur-Suomi, anastetut alueet takaisin.

    • Anonyymi

      "Reiluus ja oikeudenmukaisuus vaatii, että alue palautetaan"

      Katsotaan missä oli ne oikeudenmukaiset rajat, kun Suomi liitettiin Venäjään 1809v.
      Rauha solmittiin Haminassa 17.9.1809.
      Alkuperäinen Suomen ja Venäjän välinen raja oli 1809 Haminan rauhan raja kun Ruotsi luovutti Suomen Venäjälle:

      http://vintti.yle.fi/ohjelmat.yle.fi/hovimaki/ajankuva/suomen_sota.html

    • Anonyymi

      Toisilla ei ruokahalu vaan näytä loppuvan.

      Karjalasta tulisi ennemmin muodostaa Ahvenanmaan kaltainen itsehallintoalue, jos siis yleensäkään on tarpeen enää edes keskustella Karjalan palautuksesta. Sen ajan asukkaat ovat suurimmaksi osaksi kuolleet. Jäljellä korkeintaan silloisia lapsia.

      Ensin Venäjän valtio rahoittaa alueen muuttumista taloudellisesti riippumattomaksi. Sen jälkeen itsehallintoalue maksaa Venäjälle takaisin. Seuraavaksi heiltä voi kysyä ”Haluatko olla osa Suomea?” Näin Suomen ja suomalaisten on tehtävä työtä saadakseen Karjalan.

      Jos Karjalassa asuvat sanovat ”ei”, ihan sama ovatko osa Venäjää vai itsenäisiä. Olennaisempaa on kuitenkin Yhdysvaltojen osavaltioiden itsenäisyys. Jos osavaltiot eivät saa perustaa omia valtioita, miksi Venäjä tai Kiina pitäisi pilkkoa?

    • Anonyymi

      "Karjala ryöstettiin väkivallalla ja sodalla"

      Kuka ryösti ketä?
      Tarton rauhassa v 1920 Suomi vei Venäjältä ne Karjalan maat, jotka oli Venäjän keisarikunnassa vuosina 1721-1917 melkein 200 vuotta.
      Moskovan rauhansopimus (1940) palautti ne maat takaisin Venäjään.
      Itsenäisessä Suomessa ne Karjalan maat oli vain 20 vuotta vuosina 1920-1940.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      128
      1836
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1021
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      970
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      254
      967
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      806
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      780
    Aihe