Uskontojen nimissä tapettuja ainakin yhteensä.

https://www.reddit.com/r/atheism/comments/33tofh/how_many_people_have_been_killed_in_the_name_of/


TOTAL: 195,035,000 deaths in the name of religion.

Joista kristityt natsit:
The Holocaust (Jewish and Homosexual Deaths): 6,500,000
Ihmisiä yhteensä, kuinka paljon on kuollut tauteihin ja karkotuksiin mm. amerikassa?
Kymmeniä miljoonia

Stalinistiset kommunistit (Kommunistinen uskonto) nekin yhteensä joku 100 000 000 (Mao, Stalin, Pol Pot, [Pohjois-korea.(Jumala johtajana!)]
Stalin oli ortodoksimunkkien kouluttama poika!

Ateistit ovat humanisteja.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Stalin oli ateisti, Neuvostoliitossa uskonto kiellettiin ja kirkot suljettiin ym.

Äänestä
  • Stalin säilytti kuitenkin keskusteluyhteyden venäjän ortodoksi kirkkoon koko ajan.
    Epäilenpä kovin.
    Ja hän oli isä aurinkoinen!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Stalin säilytti kuitenkin keskusteluyhteyden venäjän ortodoksi kirkkoon koko ajan.
    Epäilenpä kovin.
    Ja hän oli isä aurinkoinen!

    Mitä epäilet? Kristinusko oli kielletty Neuvostoliitossa niin Stalinin aikana ja hänen jälkeensäkin , kristttyjä kidutettiin ja GULAG-leireille siirrettiin.

    Mutta niin on lännessäkin ateistinen evoluutio-oppi pyhä lehmä..

    Äänestä

Tervepäinen ei uskonnoista perusta, suojelee omiaan myös tältä aivopesulta.
Voi kysyä mikä on suvakki.. ei ainakaan tervepäinen.

Uskontojen perimmäinen tarkoitus on myös orjuuttaminen, alistaminen jonkin alaisuuteen.

Uskonto, oppi hyvistä asioista voisi olla hyväkin mutta harvoin se on sitä missään uskonnossa.

Kannattaako näitä pohtia, ehkä jos asiaan voi vaikuttaa mutta eipä juurikaan voi.
Hyvä kannanotto suomessakin on erota kirkosta, täällä on helppoa olla kuulumatta mihinkään, se on kyllä jopa yllättävää.

Äänestä

älä+sekoita+hom,sek++meidän++kanssa,,,,koska++minun++religion++/judaismon+tinkkimätön++++siitä,,,,et++jos++man+with++man++like++women,,,,,,,,,,,,,,,,xxxxxCONTRARY+TO+GOD,holokastista++ei+kannatta++puhu,,nyky,media++valeht,,totalisestiruotsi++toimi++40%+teräästa,,,saksan+armean++aseiden++valmistus++,,,chekkit++teki++3,s+osa+sitä,,,,ranska++yhdessä++hitlerin+kanssa++oli++valloitamassa++venäla,,,,cherchil++lähetti++sähke++musolinille++seuraav,,tekstilla----Olisin+tosi+onnellinen++jos++minun++maa+johtais++teidänkaltainen+mies,,,,stalin+potkitin++seminariasta++kun++saivat++tiedä,,,ateistpsyhopatista+olemusta,,,,venäja++hallitsivat70v++komu,järiateistit,,p.korea,,kampuch++kuba++,,-nikaragua,,,y,mmtulos++kaikissa++on++---hirvittävä+köyhyyttä,,,moralittomuus,,eli,,hyvä--zeronykyliberalismi++on++peitte,nimi++ymalattomuudella,,,,,,myös++ranskan++kirjail..victor++jugo++on++kirjottanut++aikamme++kehityksen++alkun---EI+O+JUMALA--KAIKKI++ON++SALLITTU,,,,raamatun++,,SAARNAJAN++KIRJASSA++LUKEE++NÄIN---JA++SANOO++ÄLYTÖN--EI+OLE++JUMALA,,mutta++tulokset,kin++maailmmassa++alkavat++olla+koskettavija---rauha+ja+rakkautta++levittä++koko,maailmassa,,,päämärän++läheisyyden++hahmottaa++hyvin+selvästi,,,päin+per,,,,tta,,,ei+vaan++symboolisesti,,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.reddit.com/r/atheism/comments/33tofh/how_many_people_have_been_killed_in_the_name_of/


TOTAL: 195,035,000 deaths in the name of religion.

Joista kristityt natsit:
The Holocaust (Jewish and Homosexual Deaths): 6,500,000
Ihmisiä yhteensä, kuinka paljon on kuollut tauteihin ja karkotuksiin mm. amerikassa?
Kymmeniä miljoonia

Stalinistiset kommunistit (Kommunistinen uskonto) nekin yhteensä joku 100 000 000 (Mao, Stalin, Pol Pot, [Pohjois-korea.(Jumala johtajana!)]
Stalin oli ortodoksimunkkien kouluttama poika!

Ateistit ovat humanisteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu